ماجرای هجوم ناگهانی ایرانیان به صربستان

ماجرای هجوم ناگهانی ایرانیان به صربستان كار و درآمد: خبری دست به دست می گردد با منبعی تایید نشده درباره «هجوم ناگهانی ایرانیان به صربستان با بلیت های یك طرفه تهران ـ بلگراد كه یا به قصد پناهندگی است و یا سفر غیرقانونی به اروپای غربی»؛ جریانی كه بعد از لغو روادید دو كشور بارها شنیده شده و مجریان تورهای گردشگری به مقصد صربستان هم آن را رد نكرده اند.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، دولت صربستان از شهریور ماه سال قبل ویزای خویش را برای اتباع ایران لغو نمود. بلافاصله بعد از این تصمیم اولین گروه ها از ایران با پاسپورت هایی جعلی درحالی راهی این كشور شدند كه انگیزه ای غیر از گردشگری داشتند و سفرشان همزمان با اجرای رژیم لغو روادید در این كشور، دردسرهایی را برای ایران درست كرد كه هنوز پس لرزه های آن دامن گیر گردشگران واقعی ایرانی است.
صربستان در جنوب شرق اروپا اولین كشور از این قاره است كه دروازه های خویش را به روی ایرانی هایی كه همواره برای سفر به اروپا با چالش ویزا روبه رو بوده اند، گشوده است. از زمانی كه ویزای صربستان برای ایرانیان لغو شده تا روزهای پایانی اسفند ماه سال ۹۶ نزدیك به ۷ هزار تن به این كشور سفر كرده اند.
صربستان در این مدت اما با چالش بزرگ گذرنامه های جعلی برخی اتباع ایرانی روبه رو بوده كه ورود دیگر گردشگران را به این كشور كمی سخت كرده است، دراگان تئودورویچ ـ سفیر صربستان در ایران ـ هم در آخرین اظهار نظر درباره وضعیت گردشگری دو كشور بعد از لغو روادید اظهار داشته بود: «می دانیم همیشه در شروع كارها، كمی مشكلات وجود دارد، ولی ما انتظار نداریم در آینده مشكلی داشته باشیم، مشكلات قبلی فقط در پاسپورت جعلی بوده است.»
حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ـ نیز موجی از سفرهای بدون بازگشت كه به صربستان راه افتاده را تایید می كند و به ایسنا می گوید: این موج یك تب موقت است كه بنا به تجربه پیش بینی می نماییم پایدار نباشد، چون این افراد وقتی به صربستان بروند و ببینند نمی توانند در آنجا اقامت داشته باشند و یا از طریق این كشور به اروپای غربی مهاجرت كنند، دیگر سودای سفر به صربستان نخواهند داشت و این تب هم فروكش می كند.
او در عین حال درباره سفر ایرانیان با بلیت های یك طرفه و بدون بازگشت به بلگراد توضیح می دهد: ما تا كنون یك مورد هم مشاهده نكردیم كه شهروندی از ایران با بلیت یك طرفه به صربستان برود، چون در فرودگاه اجازه خروج نمی دهند و حتما تاریخ برگشت را كنترل می كنند. سفر به این مقصد هم به واسطه پروازهای چارتری، یك هفته ای است و مسافر بیشتر از این زمان نمی تواند در صربستان اقامت داشته باشد. البته اصل این مورد كه افرادی به قصد سفرِ بی بازگشت به این كشور رفته اند، درست است.
رفیعی با طرح این مساله كه این اتفاق در سایر كشورها همچون تركیه هم رخ می دهد، اما چرا صربستان به چشم آمده است، می گوید: صربستان مقصد جدیدی برای ایرانیان است و پروازهای مستقیم آن از ایران كمتر از یك ماه است كه برقرار شده و هفته ای دو پرواز هم به آن انجام می شود، از سوی دیگر هفته ای ۲۰ پرواز از ایران به تركیه داریم كه سفرهای غیرقانونی و بی بازگشت زیادی هم دارد، ولی چون حجم پروازها و مسافران آن زیاد است خیلی به چشم نمی آید، ولی صربستان چون مقصد تازه ای است و پروازهای كمی دارد بیشتر به چشم آمده است.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درباره برخوردهایی كه گاهی در فرودگاه بلگراد با شهروندان ایرانی تحت تاثیر وقایع بعد از لغو روادید، انجام می شود، اظهار می كند: این حق هر كشوری است كه در بدو ورود اتباع خارجی از آن ها سوال هایی بپرسد تا مطمئن شود قصد آن ها مهاجرت نیست، حتی برخی این اجازه را به خود می دهند كه با وجود صدور ویزا، مانع از ورود شوند و مسافر را از فرودگاه برگردانند. آن ها حق پرس وجو دارند، در كشور ما هم این كارها انجام می گردد. صربستان هم برای كاهش میزان ماندگاری غیرقانونی مسافران و جلوگیری از پناهندگی، این كارها را انجام می دهد و گاها شنیده ام پاسپورت مسافران برخی پروازها را تا زمان خروج از این كشور در فرودگاه نگه می دارد تا جریان سفر آزاد به این كشور خدشه دار نشود.1397/01/11
15:32:54
5.0 / 5
5070
تگهای خبر: پرواز , خدمات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است