كسب و كار كافه سیارها را بشناسید

كسب و كار كافه سیارها را بشناسید كار و درآمد: اگر می خواهید یك كافه سیار را جز كسب و كار خودتان قرار دهید در این مطلب توضیحاتی از این كسب و كار را برایتان بیان خواهیم كرد.


حتما برای شما هم پیش آمده كه به رستوران یا كافه ای بروید و بعد از دیدن سالاد سزار 20 هزارتومانی خود كه شامل چند پر كاهو و 0.3 گرم فیله مرغ است،  بگویید : " واقعا این رستورانا پول در میارن "، كافی است همان اواخر یكی از كتاب های رابرت كیوساكی را هم خوانده باشید تا مطمئن شوید كه شما می توانید یك بیزینس موفق تر راه بیندازید.
 
اما وقتی پای حساب و كتاب كار می رسد، می بینید كه سرمایه لازم برای خرید وسایلی نظیر: فر، تجهیزات آشپزخانه و مهم تر از همه، یك مكان مناسب برای جذب مشتری، بسیار بیشتر از چیزی است كه در بودجه شما می گنجد.
 
خبر خوب اینكه بازار ارائه خدمات به مشتری امروزه آنقدر اشباع شده است كه دیگر ، بُرد با كسانی است كه ایده جدید دارند و نه پول بیشتر. كافه، رستوران های سیار یكی از همین ایده های نو در كشورمان است كه در سطح جهان سابقه ای چند ده ساله دارد.
 
از آنجایی كه این كافه رستوران ها تا به امروز امتحان خود را پس داده و حداقل در شهر تهران با استقبال مردم رو به رو شده اند، در این گزارش ، به چگونگی راه اندازی چنین كسب و كاری می پردازیم.
 
كافه های سیار را شاید در قالب ماشین های بستنی فروشی كه در فیلم های امریكایی و انگلیسی وجود داشتند، دیده باشید. ون ها و كاروان های بزرگی كه با رنگ ها و استیكرهای جذاب، تزیین شده و خیابان به خیابان مشتری ها را پای دخل مغازه متحرك خود می كشند؛ تقریبا شبیه كاری كه در ایران با وانت های سفید و آبی و برای خرید نان خشك و ضایعات آهن یا فروش میوه ... انجام می گیرد!
 
كافه های سیار در ایران نظیر: وی كافه، كافی اكسپرس، كافه رو، كافه ون و ... در واقع ماشین های ونی هستند كه به یك یا چند دستگاه قهوه ساز مجهز شده اند و انواع قهوه و شیرینی (معمولا خانگی) را در منوی خود جای می دهند.
 
قیمت هر ون، بسته به سلامت موتور و بدنه آن ، چیزی بین 10 تا 25 میلیون تومان است ولی اگر به دنبال خرید خودروهای خاص نظیر فولكس واگن های قدیمی نباشید، ممكن است بتوانید استارت كار را با خودروهای ساده تر و ارزان تری نظیر وانت پراید یا وانت پیكان و حتی خودروهای هاچ بكی نظیر پژو 206 بزنید، اما باید گفت كه اصول و فلسفه واقعی كافه سیار روی پاشنه ون های نسبتا بزرگ نظیر انواع فولكس و فورد می چرخد و با خودروهایی نظیر وانت بعید است بتوانید منو چندان گران قیمت و پر سودی را ارائه دهید.
 
همانطور كه می بینید قیمت اولیه كار، رقم بالایی نیست اما یك ماشین اغذیه فروشی باید ظاهر جالبی داشته باشد تا موجب جذب مشتری شود كه بدین منظور، صافكاری و رنگ آمیزی بدنه یك فولكس قدیمی ممكن است گران تمام شود.
 
با توجه به تفاوت شرایط خودروها و تفاوت قیمت استادكاران صافكار و نقاش در شهر های مختلف، ارائه قیمت برای این بخش از كار دشوار است اما به طور كلی بعید است بتوانید صافكاری و نقاشی را با رقمی كمتر از 4 میلیون تومان تمام كنید، مگر آنكه خودرو شما اصولا نیازی به بازسازی ظاهری نداشته باشد.
 
از طرف دیگر بلندی  سقف چنین ون هایی متناسب با حالت نشسته  سرنشینان طراحی شده است، در صورتی كه نیاز باشد فروشنده در ماشین بایستد (مانند ماشین های بستنی فروشی) ، هزینه ی اضافه ای برای قالب گیری سقف جدید و جایگذاری آن باید كنار گذاشته شود.
 
البته حالا می توان گفت كه بسیاری از ون های فولكس نیازی به این مورد ندارند و بدون انجام تغییرات سنگین نیز می توان آن ها را تبدیل به كافه سیار كرد، به خصوص آنكه چنین خودروهایی قدیمی، نوستالژیك و كلاسیك محسوب می شوند و دستكاری شدید بدنه آن ها به مذاق علاقه مندان خودروهای كلاسیك خوش نخواهد آمد.
 
اگر شما قصد داشته باشید، بیزینس خود را به جای كافه، به رستورانی سیار ارتقا دهید، هزینه های دیگری، به راه اندازی كسب و كار شما اضافه می شود.
 
شما به یك سینك و دو منبع آب (یكی برای آب تمیز و دیگری برای جمع آوری آب مصرف شده) ، نیاز دارید كه حدود 5 میلیون تومان، قیمت دارند.
 
هر فر، گرمخانه و گاز نیز حدود 3 میلیون تومان تمام می شود. همچنین شما به یك یخچال برای نگهداری مواد اولیه نیاز دارید كه آن هم هزینه ای میلیونی را به شما تحمیل خواهد كرد كه از نمونه های دست دوم قدیمی تا مدل های نو بین 1.5 تا 6 میلیون تومان متغییر است.
 
در آخر برای راه اندازی تمام این دستگاه ها، وجود یك موتور برق هم در ون شما ضروری است. هرچند كافه های سیار ، میتوانند با كمی روابط اجتماعی بالا، از خانه های اطراف كه در مقابل آن ها مستقر می شوند ، برق بگیرند اما اگر تجهیزات زیاد باشد ، احتمال اینكه فردی چنین لطفی در حق بیزینس نو پای شما بكند، كم به نظر می رسد.
 
بعد از تجهیز ماشین، نوبت به اخذ مجوز های لازم برای راه اندازی این بیزینس سیار می رسد. كافه ها زیر مجموعه صنف قنادان و رستوران های سیار  زیر مجموعه صنف فست فود ها محسوب می شوند كه باید از این اتحادیه ها ، مجوز لازم را بگیرند.
 
همچنین مجوز بهداشت  مهمترین مجوزی است كه قبل از تجهیز ماشین باید به فكر آن باشید، چرا كه بسته به فعالیت شما، ضوابطی برای بهداشتی سازی محیط ون شما وجود دارد كه باید رعایت شود، برای مثال ونی كه بنا است در آن ،غذا تهیه و عرضه گردد، باید تمام فضای داخلی آن با استیل ضد خش  پوشانده شود.
 
در صورتی كه بخواهید ون خود را رو به روی مركز خرید یا مكان نیمه خصوصی، استقرار دهید ، باید با مسئولین آن مكان هماهنگی های لازم را انجام دهید و در بعضی موارد مبلغی هم پرداخت كنید.
 
اما فعالیت در پاركها و خیابان های عمومی معمولا بلا مانع است و حتی شهرداری برای رونق بعضی خیابان ها مانند خیابان 30 تیر ( در منطقه 12 شهرداری) به شما پیشنهاد همكاری می دهد.
 
كسب مجوز اماكن نیز برای برقراری امنیت ماشین و خریداران، ضروری است و شاید مجبور شوید ون سیار خود را به یك دوربین مدار بسته هم مجهز كنید.
 
البته متاسفانه قوانین چندان روشنی در مورد فعالیت كافه سیارها در تمامی شهر های كشورمان وجود ندارد و بعید نیست در شهر هایی جز تهران با قوانین و سخت گیری های متفاوتی مواجه شوید، به خصوص ماموران شهرداری كه می توانند به دلیل ایجاد سد معبر به شما تذكر دهند و مسائلی از این دست.
 
با این وجود به لطف قابلیت تحرك كافه های سیار، معمولا مالكان این خودروها هر روز یا هر چند روز یكبار محل فعالیت خود را تغییر می دهند تا كمتر در معرض مواجه با مشكلات احتمالی باشند.
 
به هرحال هزینه های گفته شده می تواند تلورانس زیادی داشته باشند، بسته به اینكه شما تا چه حد بیزینس خود را گسترده و با كیفیت كنید شاید بازه قیمتی از 20 - 30 میلیون تا حدود یكصد میلیون تومان را در بر گیرد.
 
اما به طور كلی ، ایده اغذیه فروشی سیار، چه در قالب ساده آن، یعنی كافه ای كه تنها قهوه و شیرینی سرو می كند و چه در قالب پیچیده آن، یعنی فروش غذای غیر آماده كه در خود ون تهیه می شود، كسب و كاری است كه می توانید به بازدهی و جذابیت آن ایمان داشته باشید.
1396/04/15
21:10:13
5.0 / 5
6099
تگهای خبر: كسب و كار , سرمایه , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است