تحویل هواپیماهای بوئینگ به ایران عقب افتاد

تحویل هواپیماهای بوئینگ به ایران عقب افتاد كار و درآمد: بوئینگ خریداران جدیدی برای هواپیمای جتی كه امیدوار بود امسال به ایران تحویل دهد، پیدا كرده و دیگر نگرانی این نیست كه در صورت بازگشت تحریم ها ضد ایران، تولید این هواپیما ضربه بخورد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از رویترز، مدیر این شركت هواپیماسازی آمریكایی اعلام نمود بوئینگ به علت افزایش تقاضا، دیگر نگران نیست كه فروپاشی توافق با ایران این شركت را وادار كند تولید هواپیمای جت ۷۷۷ را از این بیشتر كم كند و صدها شغل به خطر بیافتد.
دنیس مویلنبرگ، مدیرعامل بوئینگ در یك كنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: ما هیچ تحویلی به ایران كه بخشی از برنامه تولید امسال این شركت باشد نداریم، در نتیجه این تحویل ها طبق پروسه دولت آمریكا به تاخیر افتاده است. من می توانم با اطمینان به شما بگویم كه ما بدون هیچ ریسكی به برنامه تولید ۷۷۷ ادامه می دهیم.
بوئینگ در دسامبر سال ۲۰۱۶ توافق كرد ۸۰ فروند هواپیما به شركت هواپیمایی ایران ایر تحویل دهد. این قرارداد با توافق میان ایران و قدرت های بزرگ جهانی برای گشایش تجارت در قبال محدودیت فعالیت های هسته ای ایران امكان پذیر شد و شامل ۱۵ فروند مدل ۷۷۷-۳۰۰ER بود كه برای آنها بوئینگ مجوز صادرات را از دولت آمریكا دریافت كرده بود.
منابع صنعتی می گویند بوئینگ قرار بود سه فروند ۷۷۷ را امسال به ایران تحویل دهد اما تحویل سفارش خریداران دیگر را جایگزین تحویل به ایران كرد.
قرارداد ایران برای ۷۷۷ زمانی كه اعلام شد، برای این مدل كه یكی از سودآورترین مدل های بوئینگ به حساب می آید، حمایت حیاتی فراهم نمود زیرا این هواپیما حدودا به زمان آخر تولیدش نزدیك شده است.
بوئینگ تولید این مدل را پیش از این به علت كاهش فروش كم كرده بود و در اواخر سال ۲۰۱۶ به كاركنانش اعلام نموده بود در تولید كمتر این هواپیما سفارش ایران به حساب آمده است و در انظار عمومی بر ارزش این قرارداد برای حفظ مشاغل تاكید می كرد.
با این حال مویلنبرگ اعلام نمود حتی اگر ایران قادر نباشد ۳۷۴ میلیون دلار سفارش خویش را تحویل بگیرد، بوئینگ در تولید مدل ۷۷۷ كاهش بیشتری صورت نخواهد داد.
وی اظهار داشت: نرخ تولیدی كه ما تعیین كرده ایم، به سفارشهای ایران بستگی ندارد. اگر این سفارشها انجام بگیرد و ما هواپیما به ایران تحویل دهیم، این تحویلها به منزله فرصتهایی برای ما خواهد بود اما ما دستور دولت آمریكا را دنبال می نماییم و اطمینان یافته ایم كه به این سفارشها تكیه نكرده ایم.
فروش مدل ۷۷۷ در سال ۲۰۱۷ بهبود یافت و با افزایش بیش از دو برابری به ۶۰ فروند رسید.
ترامپ وعده داده كه آمریكا را از توافق سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهانی خارج خواهد نمود. وی تا ۱۲ ماه مه برای بازگرداندن تحریمهای اقتصادی آمریكا ضد تهران كه اولین گام برای آخر دادن به توافق هسته ای خواهد بود، تصمیم می گیرد.
مقامات ایرانی واشنگتن را متهم كرده اند نه تنها مانع تحویل هواپیماهای آمریكایی شده بلكه خرید هواپیماهای اروپایی را هم به علت محدودیتهای فاینانس، با مانع روبرو ساخته است.
ایران ایر ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس و ۲۰ فروند هواپیمای توربوپراپ ATR را سفارش داده و تابحال سه فروند ایرباس و ۸ فروند ATR را تحویل گرفته است.
شركتهای اروپایی به علت اینكه شماری از قطعات هواپیماهای ساخت آنها در آمریكا تولید می شود، به مجوز صادرات واشنگتن برای تكمیل قراردادهایشان نیاز دارند.
تاكنون واشنگتن مجوزهایی صادر كرده كه اجازه می دهد حدود یك سوم از هواپیماهای ایرباس تحویل داده شود اما معلوم نیست در صورت خروج آمریكا از برجام، این قراردادها چه سرنوشتی پیدا می كنند.1397/02/07
19:35:22
5.0 / 5
4868
تگهای خبر: تولید , شركت , صادرات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است