مهر خبر می دهد؛

برقراری بیمه بیكاری برای ۲۲۰ هزارنفر در سال ۹۶

برقراری بیمه بیكاری برای ۲۲۰ هزارنفر در سال ۹۶ كار و درآمد: مطابق با آمارهای رسمی، در سال قبل برای ۲۲۰ هزار و ۵۳۳ نفر، مقرری بیمه بیكاری برقرار شده كه نسبت به سال ۹۵ به میزان ۲.۴ درصد كاهش داشته است.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، بر مبنای قانون، شاغلانی كه بدون میل و اراده خود بیكار می شوند، مشمول دریافت بیمه بیكاری خواهند شد كه بر این اساس، سازمان تأمین اجتماعی مكلف است به بیمه شدگانی كه طبق مقررات «قانون بیمه بیكاری»، بیكار می شوند مقرری بیمه بیكاری پرداخت كند.
بررسی افراد بهره مند از این مزیت، یكی از مواردی است كه می تواند در تحلیل بازار كار كشورها مفید باشد؛ بر این اساس رویكرد جهانی در این خصوص نیز، كاهش تعداد مقرری بگیران با تاكید بر حفظ اشتغال است؛ چراكه افزایش این امر می تواند مبین مشكلات اقتصادی كارگاه ها و تعطیلی آنها باشد.
در این زمینه نتایج مطالعات آماری نشان می دهد، تعداد برقراری مقرری بگیران بیمه بیكاری در سال قبل نسبت به سال ۹۵ به میزان ۲.۴ درصد كاهش داشته است.
مقایسه سهم برقراری مقرری بگیران بیمه بیكاری نسبت به بیكاران ۱۰ ساله و بیشتر كه جمعیت فعال محسوب می شوند، طی سه سال اخیر یعنی سال های ۹۴ تا ۹۶، گویای این واقعیت است كه این شاخص طی بازه زمانی سه سال قبل روند كاهشی داشته و از ۷.۸ درصد در سال ۹۴ به ۶.۹ درصد در سال قبل رسیده است.
آمارهای رسمی از دو شاخص تعداد برقراری«مقرری بگیر بیمه بیكاری» و تعداد قطع «مقرری بگیران بیمه بیكاری» حكایت از آن دارد كه در سال ۱۳۹۴ برای ۲۱۲ هزار و ۴۱۳ شاغلی كه بیكار شدند، بیمه بیكاری برقرار شده است. همینطور در این سال بیمه بیكاری ۱۳۷ هزار و ۸۸۴ نفر قطع شده است.
در سال ۱۳۹۵ هم ۲۲۵ هزار و ۸۹۲ نفر به جمع مقرری بگیران بیمه بیكاری پیوستند؛ از طرفی در همین سال نیز، ۱۸۲ هزار و ۴۶۷ نفر از شمول دریافت مقرری بیمه بیكاری خارج شدند. اما در سال قبل برای ۲۲۰ هزار و ۵۳۳ نفر مقرری بیمه بیكاری برقرار شد در حالیكه مقرری ۱۷۸ هزار و ۶۰۱ نفر قطع شده است. بررسی تعداد برقراری مقرری بگیران بیمه بیكاری بر حسب جنس نشان داده است كه در سال ۱۳۹۶ مردان ۷۹ درصد از مقرری بگیران جدید را به خود اختصاص داده اند.


بر اساس قانون، فرد بیمه شده، باید پیش از بیكارشدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. همینطور افراد بیمه شده ملكف هستند ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیكاری با بیان مراتب بیكاری به ادارات كار آمادگی خویش را برای اشتغال به كار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد.البته بر مبنای آنچه كه در قانون پیش بینی شده است، رجوع پس از سی روز با عذر موجه و با تشخیص هیات حل اختلاف تا سه ماه امكان پذیر خواهد بود.


1397/02/17
13:05:44
5.0 / 5
4784
تگهای خبر: اشتغال , بیكاری , بیمه , قانون
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است