معاون وزیر خارجه مطرح كرد؛

ضرورت امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی برای دستیابی به بازارهای منطقه

ضرورت امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی برای دستیابی به بازارهای منطقه كار و درآمد: معاون اقتصادی وزیرخارجه با اشاره به اینكه بخش تعاون می تواند پشتوانه مطمئنی برای صادرات غیر نفتی باشد، برلزوم انعقاد موافقتنامه های تجارت ترجیحی برای دستیابی به بازارهای منطقه تصریح كرد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، غلامرضا انصاری در نشست با رئیس اتاق تعاون ایران، اعضای هیئت رئیسه و فعالان بخش تعاون با اشاره به اینكه در كشور ما مفهوم تعاونی به خوبی معرفی نشده است، اظهار داشت: متاسفانه همیشه بخش تعاون با مبحث تعاونی های مسكن عجین بوده است كه بعضاً كارمندان و اعضاء هم از آن رضایتی نداشته اند. ضمن اینكه بهترین خاطره ایرانیان از تعاون، تعاونی های عرضه محصولات در گذشته است كه قیمت اجناس و كالاها نسبت به سایر فروشگاه ها مناسب تر بود.
وی با تاكید بر اینكه محدوده تعریف تعاونی ها در ایران بسیار بیش از آن چیزی است كه در دنیا به آن توجه می شود، ادامه داد: اخیراً در ماموریتی كه به ۳ كشور انگلستان، هند و روسیه داشتیم، تعاونی ها ابزاری برای توسعه اقتصادی این كشورها بودند كه این مورد نشان داده است در ایران هم باید به بخش تعاون بعنوان یكی از اركان مهم اقتصادی توجه ویژه شود. البته این حمایتها به معنای پرداخت یارانه غیرهدفمند كه در گذشته مرسوم بوده است، نیست.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ادامه داد: در دنیای اقتصادی امروز همه دنیا به این نتیجه رسیده كه روش حمایتی پرداخت یارانه برای پشتیبانی از اقتصاد، روش مفیدی نخواهد بود.
انصاری با اشاره به اینكه در كشور ما تعاونی ها باید به مردم بیش از گذشته معرفی شوند، چون كه ابزار مهمی برای بسیج مردم در بخش های مهم اقتصادی هستند، اظهارداشت: تعاون می تواند پشتوانه مطمئنی برای صادرات كشور باشد؛ البته یكی از اشكالات صادرات غیرنفتی ما عدم تداوم است. به این معنا كه ما برای تسخیر یك بازار تلاش می نماییم اما در یك بازه كوتاه، این بازار صادراتی را از دست می دهیم.
این مقام مسئول در وزارت امور خارجه تصریح كرد: تعاونی ها به علت گستردگی كار و اعتماد دولت، پشتوانه خوبی برای صادرات غیر نفتی هستند.
وی از برگزاری سمینار سفرا در آینده نزدیك اطلاع داد و اظهار داشت: در این سمینار باید صادركنندگان نمونه در بخش تعاون بخصوص بخش صادرات پسته كه از محصولات استراتژیك كشور است، فرصت های صادراتی را به سفرا معرفی كنند.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینكه تعاونی ها در فرآیند فعالیت های داخلی و برون مرزی خود در صورت بروز موانع باید از جانب دولت حمایت شوند، درباره احیاء معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه اظهار داشت: معاونت اقتصادی از قدیمی ترین معاونت های وزارت امور خارجه است اما در دوره آقای احمدی نژاد بنا به دلایلی تعطیل شد. اما خوشبختانه در دولت یازدهم با حمایت های آقای ظریف، این معاونت مهم برای توسعه فعالیت های دیپلماسی در عرصه اقتصادی مجدد احیاء شد.
انصاری ادامه داد: بنا به تاكید آقای وزیر، فعالیت ها و عملكرد اقتصادی سفرا باید بعنوان یك ملاك اصلی در ارزیابی سفرای ایران در كشورهای دیگر باشد. ضمن اینكه دیپلمات های ما باید نگاه اقتصادی پیدا كنند؛ ما نمی توانیم در دنیای امروز، اقتصادی را معرفی نماییم كه با اصول اقتصادی جهان فاصله بسیاری دارد كه بعضاً این مورد در میان صادركنندگان و فعالان اقتصادی مشاهده می گردد.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش، امضای موافقتنامه های هدفمند تجارت ترجیحی و آزاد با سایر كشورها را یكی از الزامات به دست آوردن بازارهای منطقه عنوان نمود و اظهار داشت: در این نوع موافقتنامه ها باید اصول یك تجارت برد-برد مدنظر قرار گیرد. در عین حال كه برخی مخالف موافقتنامه های تجارت ترجیحی و آزاد هستند، اما باید اعلام نماییم كه آیا مخالفان این نوع تجارت می توانند با نظام تعرفه ای در منطقه رقابت كنند؟
انصاری با تاكید بر اینكه اولویت های صادراتی ما متاسفانه مشخص نمی باشد، اضافه كرد: برخی فعالان اقتصادی در نظر دارند در همه حوزه ها بهترین واردكننده و صادركننده باشند كه این با اصول تجارت در دنیا مغایرت دارد.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه تصریح كرد: یكی از ابزارهایی كه كمك می نماید تا بازار منطقه را به دست بگیریم، انعقاد موافقتنامه های تجارت ترجیحی است، البته در این خصوص باید یك سری مسائل و مشكلات در داخل كشور برطرف شود. ما اگر می خواهیم عضو WTO (سازمان جهانی تجارت) بشویم، باید بتوانیم با اقتصادهای همجوار رقابت های سالم و در عین حال برد-برد داشته باشیم.


1397/02/25
15:02:01
5.0 / 5
4859
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است