تشكل های كارگری در ایران هنوز قوی نیستند

تشكل های كارگری در ایران هنوز قوی نیستند كار و درآمد: یكصدو هفتمین اجلاس سازمان جهانی كار با سه محور آخر بخشیدن به خشونت و آزار و اذیت در محیط كار، گفت وگوهای اجتماعی و همكاری های موثر در پشتیبانی از اهداف توسعه پایدار، از فردا آغاز می گردد.ابوالفضل فتح الهی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز یكصد و هفتمین كنفرانس سازمان بین المللی كار، از تضمین ساعت كار شایسته بعنوان یكی از مباحث مطرح در این اجلاس نام برد و اظهار نمود: ساعت كار جایگاه مهمی در سازمان جهانی كار دارد و یكسری مقاوله نامه ها را در این خصوص تدوین كرده است. امسال هم درباره ساعات كار و محدودیتهای روزانه و هفتگی ساعت كار عادی در اجلاس سازمان جهانی كار صحبت می گردد.

وی ادامه داد: از نگاه سازمان جهانی كار، سلامت كارگران در اولویت است و همه كشورها باید میانگین ساعت كار را برای نیروهای كار خود تنظیم كنند. ساعت كار، زمان تعادلی بین كار و زندگی شخصی كارگر را فراهم می كند، بنابراین باید یك ساعت كار منظم اجرا شود، چون هرقدر ساعت اضافه كاری طولانی شود در سلامت كارگران تاثیر می گذارد.

رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران كه به همراه هیات اعزامی نمایندگان كارگری در اجلاس سازمان بین المللی كار شركت خواهد كرد، ادامه داد: یكی دیگر از موضوعاتی كه در اجلاس امسال مورد بحث قرار می گیرد، در مورد اقداماتی است كه برای پشتیبانی از كارگران شب كار و جبران لطمات وارده به آن ها باید صورت گیرد چون بعضی شب كاری ها آثار زیانباری در سلامت و ایمنی كارگران دارد و در اجلاس امسال كمیته هایی تشكیل می گردد كه این مساله را بررسی كنند.

فتح الهی پشتیبانی از دوران حاملگی را از دیگر موضوعات مورد بحث عنوان نمود و اظهار داشت: مرخصی دوران حاملگی و پشتیبانی از زنان كارگر همواره مورد تاكید سازمان جهانی كار است و با عنایت به اینكه بیشتر كارگران زن در این شرایط به شكل پاره وقت كار می كنند، سازمان جهانی كار تاكید دارد كه راجع به مزد، باید رفتار مساوی شكل بگیرد.

وی ساعات كار كارگران رسمی و غیر رسمی، خاتمه استخدام، حمایت دوران بارداری، منع تبعیض، حفاظت فنی و بهداشت كار، حق تشكل و مذاكرات دست جمعی را از دیگر مواردی عنوان نمود كه در اجلاس امسال مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

نماینده اعزامی كارگران به سازمان جهانی كار با اشاره به عضویت كشورمان در هیات مدیره این سازمان، از عدم پیوستن ایران به كنفدراسیون بین المللی اتحادیه های كارگری انتقاد نمود و اظهار داشت: با وجود تلاش هایی كه برای پیوستن به این اتحادیه داشتیم ولی به علت آنكه بخشی از مسایل مربوط به سازمان جهانی كار تحت تاثیر مسایل سیاسی كشور است، نتوانستیم عضویت موثر و قابل توجهی در این اتحادیه داشته باشیم در حالیكه اگر این اتفاق می افتاد، می توانست موفقیت آمیز باشد.

به گفته فتح الهی، تشكلهای كارگری در ایران هنوز استقلال لازم را به دست نیاورده اند به این دلیل كه یا بدنه آن ها قوی نیستند و یا ضعیف نگه داشته شده اند و این مساله سبب شده انسجام و پویایی لازم را در مورد مسایل مختلف حوزه كار نداشته باشند.

وی در انتها اظهار داشت: با عنایت به اینكه به استانداردهای جهانی نزدیك هستیم، توقع داریم پیوستن ما به كنفدراسیون بین المللی اتحادیه های كارگری تسهیل شود و اگر این امر تحقق یابد، در خیلی از تصمیماتی كه برای كارگران گرفته می شود، موثر خواهد بود.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، یكصد و هفتمین اجلاس سازمان جهانی كار (ILO) هفتم تا ۱۸ خرداد برگزار می گردد و نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت جهت شركت در این اجلاس، فردا به ژنو سوییس سفر می كنند. مهمترین محورهای یكصد و هفتمین كنفرانس سازمان بین المللی كار، آخر بخشیدن به خشونت و آزار و اذیت در دنیای كار، سه جانبه گرایی و گفت وگوی اجتماعی و همكاریهای موثر توسعه ای در پشتیبانی از اهداف توسعه پایدار می باشد.اجلاس سازمان جهانی كار مهمترین رویداد بین المللی در حوزه كار به حساب می آید كه همه ساله با حضور ۱۸۷ كشور عضو در ژنو برگزار می گردد.
1397/03/07
13:39:49
5.0 / 5
4685
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است