مهر منتشر كرد؛

اشتغال دهه شصتی ها به روایت آمار، سهم ۵۳ درصدی از جمعیت بیكار!

اشتغال دهه شصتی ها به روایت آمار، سهم ۵۳ درصدی از جمعیت بیكار! كار و درآمد: بر مبنای آمار نیروی كار متولدین دهه شصت، این گروه از افراد یك میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری بیكار را به خود اختصاص می دهند كه ۵۳ درصد از كل جمعیت بیكار كشور است.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، بیكاری متولدین دهه شصت، امروز یكی از مهمترین چالش های بازار كار است كه به استناد آمارهای رسمی، سهم زیادی از كل جمعیت بیكار كشور به افراد متولد این دهه اختصاص دارد.
با توجه به اینكه آخرین سرشماری در كشور در سال ۱۳۹۵ انجام شد و افراد دهه شصت در آن سال، دارای رنج سنی ۲۶ تا ۳۵ سال بودند، اطلاعات جمعیتی سرشماری در سال ۱۳۹۵، مبنای بررسی وضعیت اشتغال و بیكاری متولدین دهه شصت قرار گرفته كه با عنایت به آمارهای جمعیت نیروی كار می تواند به وضعیت فعلی بازار كار، بسیار نزدیك باشد.
بر اساس اطلاعات به دست آمده از مركز آمار ایران در مورد وضعیت نیروی كار، متولدین دهه شصت حدود ۱۷ میلیون نفر از جمعیت كل كشور را تشكیل می دهند كه بالغ بر ۹ میلیون نفر از این افراد «جمعیت فعال» هستند؛ به این معنا كه در گروه سنی بیكاران یا شاغلان قرار دارند؛ به عبارتی مجموع افراد بیكار و شاغل، جمعیت فعال را تشكیل می دهد.
همینطور بالغ بر ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم از جمعیت ۱۷ میلیونی دهه شصتی ها، در گروه «جمعیت غیرفعال» یعنی در خارج از گروه بیكاران و شاغلان قرار دارند. افراد محصل، خانه دار، دارآمدهای غیركاری (به عنوان مثال درآمد از محل اجاره ملك) همچون افراد در گروه جمعیت غیرفعال هستند.
اما در بررسی وضعیت اشتغال و بیكاری، گروه جمعیتی فعال باید مبنای محاسبه قرار گیرد؛ با این توضیح بررسی آماری نیروی كار به استناد آمارهای مركز آمار ایران نشان داده است از مجموع جمعیت فعال افراد دهه شصت، بالغ بر ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در گروه شاغلان و حدود یك میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هم در گروه بیكاران قرار دارند.
با توجه به اینكه جمعیت بیكار كشور طی سال های ۹۵ و ۹۶ در محدوده ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام شد، بیكاری یك میلیون و ۷۰۰ هزار نفری گروه سنی ۲۶ تا ۳۵ سال كه متولدین دهه شصت را شامل می شود، ۵۳ درصد از جمعیت بیكار كشور را به خود اختصاص می دهد. این آمار نشان داده است بیش از نیمی از جمعیت بیكار را افراد متولدین دهه شصت تشكیل می دهند و هم اكنون متولدین دهه شصت، در گروه سنی ۲۸ تا ۳۷ سال قرار دارند كه بیشترین سهم از جمعیت بیكار كشور در این گروه سنی قرار دارند.اما چند عامل سبب شد تا بحران بیكاری گریبان گیر متولدین دهه شصت شود. بر این اساس اگر ۲۰ سالگی را میانگین سن ورود به بازار كار در نظر بگیریم، متولدین سال ۱۳۶۰ باید از سال ۸۰ به تدریج وارد بازار كار می شدند.
اوایل دهه هشتاد كه زمان ورود دهه شصتی ها به بازار كار بود، سیاست های نظام آموزش عالی بدون در نظر گرفتن كیفت آموزشی توسعه پیدا كرد. توسعه نظام آموزش عالی دو نتیجه نامطلوب به دنبال داشت؛ نخست، جوانی كه باید در سن ۲۰ سالگی وارد بازار كار می شد، غالبا با انگیزه مدرك گرایی و با تغییر الگوی زندگی، «دانشگاه» را به «انتخاب شغل» ترجیح داد كه به علت این تاخیر فاز، سن ورود به بازار كار بالا رفت.
دومین اثر نامطلوب توسعه نظام آموزش عالی، این بود كه با تسهیل شرایط ورود به تحصیلات عالی، «جوان بیكار» به «جوان بیكار فارغ التحصیل» و البته بدون مهارت تبدیل شد كه این «سطح تحصیلات»، خود هم افزایش انتظار جوانان از شغل را به دنبال داشت تا به هر شغلی تن ندهند.
علاوه بر این، بر مبنای آمارهای رسمی در دولت های نهم و دهم به تقاضای بالقوه نیروی كار پاسخ داده نشد و میانگین نرخ اشتغال در این ۸ سال صفر بود كه این مورد به تدریج سبب انباشت نیروی متقاضی كار شد و با عنایت به اینكه بیشترین تقاضای كار در آن دوره مربوط به متولدین دهه شصت بود، به علت عدم پاسخگویی به نیاز بازار كار، این گروه سنی امروز بیشترین جمعیت بیكار را به خود اختصاص می دهند.
بنابراین دو عامل توسعه نظام آموزش عالی ناكارآمد و عدم پاسخ به تقاضای وقت نیروی كار در كنار فقدان برنامه های سیاستی اشتغال سبب شد، علاوه بر انباشت نیروی كار از سال های گذشته، متقاضیان جدید شغل كه دهه هفتادی ها هستند هم وارد بازار كار شوند و این حجم از تقاضای ورود به بازار كار امروز بیكاری را به ابرچالش اقتصادی تبدیل نموده است.
دولت برای امسال تولید یك میلیون و ۳۳ هزار شغل را هدفگذاری كرده است كه بر مبنای برآوردهای دولت امسال ۸۳۸ هزار نفر متقاضی جدید كار خواهند بود. با این حال طبق هدفگذاری دولت با فرض تولید ۹۸۰ هزار شغل در سال ۱۳۹۷ نرخ بیكاری تا آخر امسال به ۱۱.۲ درصد می رسد.

1397/03/09
18:20:56
5.0 / 5
5725
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است