پایه حقوق بازنشستگان چقدر می شود؟

پایه حقوق بازنشستگان چقدر می شود؟ كار و درآمد: یك كارشناس حوزه كار توضیحاتی را درباره افزایش حقوق بازنشستگان ارائه نمود.حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، درباره افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان و كارمندان، اظهار نمود: دولت هر سال بر اساس نرخ تورم و افزایش قیمتها، دستمزد كارگران، كارمندان و بازنشستگان را بالا می برد ولی آنچه كه تعیین می كند با شرایط اقتصاد همخوانی ندارد. چون روند آرام و منطقی برای افزایش قیمتها و تورم وجود ندارد و ما هرچند سال یكبار دچار جهش شدید تورم و قیمتها می شویم بنابراین شاهد می باشیم كه سه گروه كارگران، كارمندان و بازنشستگان قدرت خریدشان كاسته می شود.

وی ادامه داد: گروه ها و نهادهای مدنی مثل انجمن های صنفی كارگری و كارفرمایی كه در حوزه مشمولان قانون كار به شمار می روند نقش زیادی در تعیین مزد ندارند چون سكان دار اصلی افزایش دستمزدها دولت می باشد و بودجه را دولت می نویسد بنابراین نمی توانیم نسبت به معیشت مردم یكجانبه نگری نماییم.

این فعال حوزه كار با اشاره به اینكه دولت باید مكانیسم های افزایش دستمزد را مورد بازنگری قرار دهد، اضافه كرد: افزایش میزان حقوق كارگران، كارمندان و بازنشستگان حدودا شبیه هم است. در حوزه كارگری برای حداقل بگیران ۱۹.۵ درصد و برای بازنشستگان كه از حداقل بیشتر می گیرند و برای شاغلین، ۱۳ درصد در نظر گرفته شد اما با جهشی كه در حوزه ارز پس از عید بوجود آمده این میزان افزایش منصفانه و پاسخگو نیست.

حاج اسماعیلی خاطرنشان كرد: دولت تورم ۸ تا ۹ درصدی را پیش بینی كرده بود ولی تورم امسال بیشتر است و نشان داده است جهشی كه در ارز اتفاق افتاده روی همه اقلام كشور اثرگذار بوده است به نحوی كه دستمزدی كه یك ماه قبل تعیین شده با پیش بینی هایی كه در كشور اتفاق افتاده تناسبی ندارد بنابراین دولت همان روند افزایش پلكانی حقوق ها را كه در بودجه ۱۳۹۷ پیش بینی كرده برای بازنشستگان، كارمندان و كارگران دنبال می كند و افزایش ۲۰ درصدی در مورد همه گروه ها درحال اعمال شدن است.

او در عین حال با اشاره به تامین منابع حقوق و دستمزدها اظهار داشت: شخصا معتقدم كه دولت باید متكی بر مدیریت منابع داخلی باشد. اگر به علت شرایط پیش آمده در اقتصاد، منابع لازم برای افزایش دستمزدها را ندارد با مردم در بین بگذارد چراكه اگر افزایش افسارگسیخته قیمت ارز و كالاهای اساسی اتفاق بیفتد كارگران برای تامین معیشت خود دچار مشكلات بیشتری می شوند.

به گفته این فعال كارگری، دولت باید در عین در نظر گرفتن سهمیه های لازم برای ارز و مدیریت منابع داخلی، سوبسیدهایی را برای نظارت و پشتیبانی از كالاهای اساسی در نظر بگیرد و در چند نوبت اقلام اساسی برای خانوارهای محروم و ضعیف توزیع كند.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، برپایه گزارش سازمان برنامه و بودجه با عنایت به لزوم تداوم طرح همسان سازی در سال ۱۳۹۷ مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد تومان برای اجرای مرحله دوم طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده كه با تخصیص این رقم حقوق بازنشستگان بین ۱۳ تا ۲۵ درصد امسال افزایش می یابد.

سخنگوی اقتصادی مجلس هم به تازگی از افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان برپایه قانون برنامه ششم توسعه اطلاع داده و با اشاره به تعیین ۳۴۰۰ میلیارد تومان بودجه و تعیین محل تامین این اعتبار در مجلس گفته است با تصویب این قانون دیگر نباید حقوق كمتر از دو میلیون تومان برای بازنشستگان وجود داشته باشد.
1397/03/11
12:38:21
5.0 / 5
5575
تگهای خبر: اقتصاد , حقوق , قانون , كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است