بنیاد مستضعفان تشریح كرد

دلایل متوقف شدن كار بازسازی ساختمان پلاسكو

دلایل متوقف شدن كار بازسازی ساختمان پلاسكو كار و درآمد: پیرو حادثه تلخ آتش سوزی و از بین رفتن ساختمان پلاسكو و تلاش صورت گرفته برای ساخت مجدد آن و به دنبال توقف عملیات گود برداری، بنیاد مستضعفان بیانیه ای را جهت تنویر افكار عمومی منتشر و تصریح كرد كه بنیاد برای تامین حقوق صاحبان سرقفلی، رعایت قوانین و مقررات، در كنار سایر دستگاه های مسوول با همه توان خود تلاش می كند.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، در این بیانیه آمده است: بیش از یك سال از حادثه پلاسكو سپری شده است و تلاش ها برای احداث مجدد این ساختمان كماكان ادامه دارد. هر چند از ابتدا هم، احداث مجدد ساختمان پلاسكو با چالش ها و مشكلات جدی مواجه بود اما بنیادمستضعفان با احساس مسوولیت ملی و مدیریتی، كوشش كرد ضمن تولید همدلی و یافتن راه حل مناسب، برای هر یك از چالش ها زمینه لازم را به منظور بازسازی این ارزش از دست رفته فراهم آورد.
مسائل و مشكلات زیادی سد راه احداث مجدد ساختمان شدند. بنیاد مستضعفان با درك كامل از فاجعه و به دور از نگاه بنگاهی یا سازمانی با دید ملی و از منظر حاكمیتی برای جبران یك ارزش از دست رفته و كمك به كسبه صدمه دیده كاملا منعطف عمل كرد تا جایی كه زمین متعلق به این بنیاد موسوم به "پاركینگ اكبر" همجوار ملك پلاسكو به جهت محدودیت های قانونی برای تخصیص تراكم شهری در منطقه برای دست یافتن به تراكم قانونی مورد نیاز جهت تامین ۶۰۰ واحد تجاری با صرف هزینه برای رفع تصرف به زمین فعلی پلاسكو برای اجرای پروژه در نظر گرفته شد.
با امید به همدلی برای یك مطالبه ملی و همینطور از سرگیری هر چه سریعتر كسب و كار مالكان سرقفلی پلاسكو همزمان رایزنی با سازمان های مسوول برای دست یافتن به نتیجه در صدور و اجازه آغاز عملیات ساخت و ساز ادامه یافت؛ اما متاسفانه نه تنها بعضی از كسبه پلاسكو و نهادهای مسوول به تسریع فرآیند كمك نكردند بلكه حاشیه سازی ها، اظهار نظر غیركارشناسی و بعضاً احساسی و فاقد پشتوانه فنی كار را پیچیده تر از گذشته كرد.
پس از چند ماه تلاش و به دنبال صورتجلسه مكتوب با مقامات شهرداری و قضایی در اواخر سال ۹۶ بنیاد مستضعفان، كار گودبرداری و همزمان آزمایشات مكانیك خاك را آغاز كرد كه با ممانعت و مخالفت ادامه كار از سوی كسانی كه خویش را مالكان سرقفلی در ساختمان ۵ طبقه باقی مانده از پلاسكو معرفی كرده اند روبرو شد كه این ممانعت با پرتاب سنگ به طرف كارگران و مهندسان بنیاد هم همراه شد. این در شرایطی است كه ساختمان ۵ طبقه مذكور از استانداردهای روز ساختمان، انطباق با ضوابط شهری مصوب و امكاناتی از قبیل پاركینگ، سیستم اعلام و اطفاء حریق برخوردار نیست.
از طرفی باوجود صورتجلسه مكتوب با مقامات ذیربط، از سوی شهرداری منطقه كارگاه ساختمان پلاسكو از اوایل اسفند ۹۶ پلمپ و با استقرار بلوك های بتنی كار احداث ساختمان تابحال متوقف شده است.
تعجیل بنیاد مستضعفان برای ساخت پلاسكو و بازگشت كسبه به ساختمان به مراتب بیش از برخی ذینفعان است و این یك واقعیت مهم است كه: «برای ساخت پلاسكو در پاسخ به مطالبات مردمی، دستگاه های ذینفع باید از منظر ملی و فراجناحی و كسبه محترم با همدلی برای حل مشكلات این پروژه همراهی و یاری نمایند»، نباید مانع بنیاد مستضعفان در اجرای این پروژه ملی شد و با طرح حواشی و مسائل كم اهمیت كار را بیش از این به تاخیر انداخت همانگونه كه ریاست بنیاد مستضعفان از ابتدا اعلام نموده اند بنیاد بر مبنای قوانین و استانداردهای روز با تمام امكانات آماده ساخت جایگزینی فاخر برای پلاسكو است. اما در عین حال اگر خواست كسبه و مقامات مسوول در انجام كار به صورت دیگری باشد بنیاد مستضعفان از منظر مالك، مخالفتی با آن نخواهد داشت و در آن شرایط هم آماده هر گونه همكاری می باشد.
در آخر تاكید می كنیم: شرط لازم و اساسی برای تولید جایگزینی فاخر، همدلی و همراهی دستگاه ها و مقامات ذیربط می باشد و بنیاد مستضعفان برای تامین حقوق صاحبان سرقفلی، رعایت قوانین و مقررات و احكام قضایی و شهری در كنار سایر دستگاه های مسوول با همه توان خود تلاش خواهد نمود.
بدیهی است زمان منتظر هیچكس نمی ماند و تا دومین سالگرد این حادثه تلخ فرصت زیادی باقی نمانده است.1397/03/13
18:56:29
5.0 / 5
5040
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است