زرنگ بازی كنجدی!

زرنگ بازی كنجدی! كار و درآمد: با اینكه هنوز ابلاغیه دولتی برای افزایش قیمت نان صادر نشده، بعضی نانوایی ها با ترفندهای مخصوص، مثل مجبور كردن متقاضیان برای خرید نان كنجدی، فیتیله قیمتها را بالا كشیده اند.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، افزایش بی سر و صدای قیمت نان توسط نانوایی ها كه به معیشت اقشار ضعیف مربوط می شود، یكی از اخبار مهمی است كه این روزها با اعتراض شهروندان مواجه شده است. به تازگی دیده می گردد قیمت نان در بعضی نانوایی های آزادپز بر مبنای اراده و خواست نانوا تعیین می گردد. مثلا سنگك كه باید قیمت آن ۸۰۰ تومان باشد با اضافه كردن مقدار اندكی كنجد به آن حداقل ۱۰۰۰ تومان فروخته می گردد و قیمت در بعضی مناطق به بهانه هایی همچون نان كنجدی یا نان سبزیجات به ۲۰۰۰ تومان می رسد.

پس از منتفی شدن افزایش قیمت نان در آذرماه سال قبل كه با دستور رئیس جمهور اجرایی شد، برخی نانوایی ها هنوز به قیمت هایی پایبندند كه در كنار دیگر قوانین نانوشته آن ها، تخلف به حساب می آید و مشخص نمی باشد كدام ناظر و بازرس باید به این وضعیت رسیدگی كند. این در شرایطی است كه یزدان سیف - معاون وزیر جهاد كشاورزی در این باره به ایسنا اظهار داشت: هیچ افزودنی مجازی برای نان همچون كنجد و... الزامی نیست و مردم می توانند انتخاب كنند و اگر نانوایی آن را الزامی كرده و به اجبار برای مردم نان كنجدی پخت می كند، باید برخورد شود و به نظر می رسد مردم هم باید در این زمینه همكاری كنند و با دستگاه های نظارتی مانند سامانه تلفنی ۱۲۴ وزارت صنعت، معدن و تجارت تماس بگیرند.آیا كره باید ۳۰ درصد گران می شد؟

جدا از نانواییها و بسیاری صنوف دیگر، لبنیاتی ها هم در هفته های اخیر ساز گرانی كوك كرده اند. در ایام گذشته اعلام گردید شیر، ماست، خامه، كره و سایر لبنیات بین ۱۰ تا ۳۰ درصد گران شده است. اما بررسیها نشان داده است در شرایطی كه واردكنندگان كره از دلار ۳۸۰۰ تومانی بهره برده اند افزایش ۱۰۰۰ تومانی كره ۱۰۰ گرمی منصفانه نیست. هر كیلوگرم كره قیمتی كمتر از ۳۰ هزار تومان دارد و حتی اگر تعرفه های سنگین و هزینه های بالا برای بسته بندی و عرضه به بازار كره در نظر بگیریم، نباید قیمت ۱۰۰ گرم كره به ۴۵۰۰ تومانی كه اكنون در سطح شهر عرضه می شود، افزایش یابد، چراكه این امر به معنای افزایش ۱.۵ برابری قیمت كره از مرز تا سفره مردم است.واكنش نصفه و نیمه سازمان حمایت به گرانی لوازم خانگی

اما بازار لوازم خانگی از یك طرف با ركود و از سوی دیگر با بلاتكلیفی دست و پنجه نرم می كند. فروشندگان لوازم خانگی كه بازارشان طی دو سال اخیر چنگی به دل نمی زند، به دنبال نوسانات ارزی قیمتها را از ابتدای اردیبهشت ماه ۷ تا ۱۰ درصد افزایش دادند با واكنش نصفه و نیمه سازمان حمایت مواجه گشتند. رئیس اتاق اصناف اعلام نموده كه "سازمان حمایت رسما ممنوعیت افزایش قیمت لوازم خانگی را ابلاغ نكرده و اگر این مورد را كتبا اعلام نماید قیمت ها را برمی گردانیم". با این حال جای سوال است كه چرا سازمان حمایت فقط به اعلام این مورد روی سایت خود بسنده كرده و این مورد را به صنف مربوطه اطلاع رسانی و با متخلفان برخورد نمی كند؟كمین تركیه برای بازار پوشاك ایرانسری هم به حوزه پوشاك بزنیم. تجربه نشان داده خیلی از تجار ایرانی بازارهایی را كه به زحمت در اختیار گرفته اند به راحتی در اختیار رقبا قرار می دهند. در بازار پوشاك اما وضعیت مقداری متفاوت می باشد و تحریمهای ظالمانه این بخش را تهدید می كند. در سالهای پیش از ۱۳۸۴ صادرات پوشاك ایران به حدود یك میلیارد دلار هم رسیده بود. اما حالا بنا به قول سعید حسین زاده ـ عضو اتحادیه صادركنندگان پوشاك، به علت تحریمها، مسائل بانكی و مواردی از این دست، صادرات پوشاك دچار مشكلات مختلف شده و حتی پیش بینی می گردد تركیه به دنبال ورود به بازارهای هدف ایران باشد.اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات خودرو منطقی نیستدر شرایط فعلی كه بنا به اعتقاد برخی كارشناسان، كشور درگیر جنگ اقتصادی با آمریكا شده، صلاح نیست كه دلار ۴۲۰۰ تومانی به واردات كالاهای غیرضرور همچون خودروهای لوكس اختصاص پیدا كند. بعد از گزارش ایسنا در خصوص اینكه ورود خودرو به كشور نسبت به سال ۱۳۹۱ روند افزایشی داشته است، در ایام گذشته كارشناسان نسبت به اختصاص دلار دولتی به واردات خودرو واكنش نشان دادند. امروز هم محمدرضا نجفی منش ـ رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی ـ اظهار داشت: در شرایطی كه واحدهای صنعتی و قطعه سازان نیازمند ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ادامه تولید هستند تخصیص این ارز به واردات كالاهایی همچون خودرو نادرست است.

دادستانی به تاخیر پروازها رسیدگی می كندآخرین آمارهای عرضه شده از جانب سازمان هواپیمایی كشوری نشان داده است كه در فرودگاه مهرآباد در طول یك ماه به صورت میانگین حدود نیمی از پروازها با تاخیر انجام می شود، آماری كه نسبت به استانداردهای بین المللی شرایط چندان مثبتی ندارد. البته گفته می گردد عمده ترین دلیل تاخیرهامسائل و مشكلات فصلی، بارش برف و باران یا دیگر پدیده های جوی مربوط است كه حدودا هیچ یك از ابعاد آن در اختیار ایرلاین ها نیست. با این حال جعفری دولت آبادی ـ دادستان تهران ـ در جلسه ای كه با نمایندگان ایرلاین ها گذاشته از حضور نماینده دادستانی در فرودگاه مهرآباد اطلاع داده و اعلام نموده است كه از این پس پیگیری ویژه ای در زمینه ی تاخیرهای پروازی صورت می گیرد تا شرایط طوری رقم بخورد كه مسافران از سرگردانی در فرودگاه دور شوند.


1397/03/14
00:04:01
5.0 / 5
5434
تگهای خبر: پرواز , سازمان , صادرات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است