ماه عسل با پرنده آمریكایی دوام نیاورد

بویینگ، بی بویینگ!

بویینگ، بی بویینگ! كار و درآمد: چند هفته بعد از اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، سرانجام اولین تصمیم نهایی اعلام شده به بزرگترین هواپیماساز ایالات متحده آمریكا تعلق گرفت تا عملا قراردادی كه بعد از چهار دهه بسته شده بود راه به جایی نبرد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، نیاز جدی ناوگان ایران به نوسازی سبب شد كه از اولین روزهای بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای مذاكرات میان ایران و كشورهای بزرگ حاضر در عرصه ساخت هواپیماهای مسافری آغاز شود.
در این بین هرچند دولت آمریكا این شرط را گذاشته بود كه فروش هر هواپیمای مسافری كه ۱۰ درصد یا بیشتر از آن را شركت هایی آمریكایی ساخته اند نیاز به دریافت مجوز دولت و وزارت خزانه داری این كشور دارد اما عملا با عنایت به حضور دولت آمریكا در برجام امكان عدم تایید مجوزهای لازم برای فروش هواپیما به ایران وجود نداشت.
با وجود تمام سنگ اندازی ها این شركت هواپیماساز آمریكایی بویینگ بود كه با حضور در ایران، بعنوان اولین شركت فروش ۸۰ فروند هواپیمای مسافری را به ایران ایر نهایی كرد. بویینگ بعد از آن هم مذاكراتی با شركت آسمان داشت و در دو مرحله فروش ۶۰ فروند هواپیما به این شركت ایرانی را هم در دستور كار قرار داد.
بازار محدود شركت های هواپیماساز از یك سو، نیاز جدی ایران به خرید تعداد زیادی هواپیما از سویی و سرانجام رقابت تاریخی بویینگ و ایرباس برای به دست آوردن بازارهای جدید سبب شد، بویینگ انگیزه بسیار بالایی برای حضور در ایران داشته باشد و حتی برای رسیدن اولین فروند هواپیما به ایران زمانی دقیق مشخص شود.
بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده باید اولین فروند هواپیمای بویینگ ایران ایر در اردیبهشت امسال تحویل می شد اما در عمل سنگ اندازی های سیاسی دولت ترامپ و كنگره آمریكا، نهایی نشدن فاینانس هواپیماها و تهدیدهای مكرر در خصوص خروج از برجام و به دنبال آن لغو مجوزهای فروش هواپیما به ایران سبب شد، اجرایی شدن قرارداد با بویینگ متوقف شود و همانطور كه از قبل هم پیشبینی می شد این شركت عملا شانسی برای حضور در بازار ایران نداشته باشد.
موضوعی كه سرانجام سخنگوی بویینگ بر آن صحه گذاشته و گفته در شرایط فعلی امكان اجرایی شدن قراردادها با ایران وجود ندارد.
بدین سان ایران باید رسما دور ۱۴۰ فروند هواپیمای برجامی خریداری شده از این شركت آمریكایی را خط بكشد تا نوبت به دیگر گزینه ها برسد.
شرفبافی، مدیرعامل ایران ایر به تازگی گفته كه این شركت امسال میلادی ۱۱ فروند هواپیمای جدید از ایرباس و ای تی آر دریاف خواهد نمود و این مورد با عنایت به بازگشت قریب الوقوع تحریم های آمریكا این ابهام را به وجود آورده كه آیا تمام این هواپیماها ظرف چند هفته آینده وارد كشور خواهند شد یا ایران طریق دیگری برای ورود این هواپیماها به كشور باز كرده است، طریقی كه به نظر می رسد در آینده نزدیك، هر هواپیما از آن عبور كند، بویینگ عبور نخواهد كرد.1397/03/18
12:46:08
5.0 / 5
5244
تگهای خبر: شركت , فروش
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است