معاون وزیر كار اعلام كرد:

گسترش گفتمان مهارت آموزی

گسترش گفتمان مهارت آموزی به گزارش كار و درآمد معاون وزیر كار ابراز امیدواری كرد: مهارت آموزی به عنوان یك گفتمان ملی در سطوح مختلف جامعه شكل بگیرد و نوجوانان و جوانان با مهارت ها، مشاغل و فضای كسب و كار آشنا گردند.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، محمدامین سازگارنژاد در مراسم امضای تفاهم نامه طرح ایران مهارت با وزارت آموزش و پرورش، اظهار داشت: هم اكنون با دو چالش حفظ شاغلین موجود و كمك به بیكاران برای ورود به بازار كار مواجهیم و رسالت بزرگی از این جهت بر دوش سازمان فنی و حرفه ای است.

وی ادامه داد: در سازمان فنی و حرفه ای یك هدف را دنبال می كنیم و آن مهارت آموزی خصوصا در عرصه آموزش های غیررسمی است و تلاش می كنیم به نحو شایسته ایفای نقش كنیم.

سازگارنژاد با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری و رییس جمهوری در گسترش مهارت آموزی در كشور، تصریح كرد: آموزش های مهارتی باید از نوجوانی و در همه سطوح جامعه گسترش یابد و نوجوانان و جوانان با فضای كسب و كار و تولید و شغل ها و مهارت های مختلف آشنا شوند.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه مهارت آموزی ركن اساسی ورود به بازار كار است، ابراز امیدواری كرد: با همكاری بخش خصوصی و دولتی، عرضه آموزشهای مهارتی و فنی و حرفه ای به شكل اصولی و فراگیر عملیاتی و مسیر ورود كارجویان و فارغ التحصیلان به بازار كار را تسهیل كند.
مجید تهرانیان ـ مدیركل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران هم در این مراسم اظهار داشت: طرح ایران مهارت كه با تاكیدات مقام معظم رهبری و رییس جمهوری و دغدغه های همه مسئولان و شخص وزیر كار و وزیر آموزش و پرورش با استفاده از پتانسیل بخش خصوصی و دولتی از این پس به اجرا در می آید در قالب دستورالعمل اجرایی توسط دو دستگاه سازمان فنی و حرفه ای و وزارت آموزش و پرروش به كلیه استانها ابلاغ می گردد.
وی ادامه داد: به باعث این طرح، مدارس در این سال تحصیلی به صورت كاملا داوطلبانه و در یك فرایند سه ساله با برنامه ریزی و همكاری وزارت آموزش مشاركت می كنند و ضمن تولید تغییر در برنامه های درسی مدارس، بحث مهارت آموزی در برنامه درسی آموزش و پرورش قرار داده می گردد.
تهرانیان اضافه كرد: در طرح ایران مهارت كه از چند ماه گذشته در سازمان آموزش فنی و حرفه ای آغاز شده است بیش از 85 نفر از كارشناسان در این حوزه فعالیت كردند و بیش از 1200 نفر ساعت روی آن كار شده كه در نهایت به تدوین 500 استاندارد آموزشی در حوزه های مختلف منجر شده است و امیدواریم با همكاری وزارت آموزش و پرورش بتوانیم این 500 استاندارد را به 1000 استاندارد افزایش بدهیم.
رییس هیات مدیره كانون انجمن های صنفی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد كشور هم در این مراسم با تاكید بر اینكه علوم نظری بدون پشتوانه عملی نتیجه نمی دهد، تصریح كرد: یكی از مشكلات اساسی وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش این است كه تنها متكی به علوم نظری بوده اند و نتوانسته اند تا امروز مهارت آموزی را در سطح كشور پیاده كنند.
الله كرم لیراوی اضافه كرد: در آلمان 70 درصد علوم، مهارتی و عملی است و شاید 30 درصد آموزشها متكی به علوم نظری باشد در صورتی كه در ایران اگر برنامه ششم توسعه به خوبی اجرا شود شاید 30 درصد علوم، مهارتی باشد كه یك فاجعه است.
وی كلید حل مشكل فساد و بیكاری در كشور را در عرضه مهارتهای واقعی دانست و اضافه كرد: اگر می خواهیم به بازار رقابت جهانی بپیوندیم و استقلال خویش را حفظ كنیم باید به مهارتهای واقعی و در راس ان بخش خصوصی متكی شویم.
به گفته لیراوی، وزارت آموزش و پرورش توانایی آموختن مهارت به 13 میلیون دانش آموز را ندارد و تا وقتی در كشور ما مدرك قداست دارد و مهارت فاقد قداست است یك جوشكارو نجار به اندازه دكترا ارزش نداشته باشد كشور پیشرفت نخواهد كرد.
او با تاكید بر احیا و به روز كردن شایستگی های شغلی اظهار داشت: امروز خیلی از علوم در جهان در در حال به روزرسانی است و ما باید از غافله تمدن جهانی عقب نمانیم و به سراغ علوم خلاقانه برویم كه طرح ایران مهارت یكی از این علوم است.
رییس هیات مدیره كانون انجمن های صنفی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد اظهار داشت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای با داشتن بیش از 10 هزار آموزشگاه فنی و حرفه ای و 600 مركز آموزش خصوصی و دولتی آماده است تا به عنوان آموزشگاههای معین در كنار مدارس آموزش و پرورش قرار بگیرد و پتانسیل های خویش را در خدمت آموزش و پرورش به كارگیرد.
به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، مراسم امضای تفاهم نامه همكاری و رونمایی از طرح "ایران مهارت" با حضور وزیر آموزش و پرورش، فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، سازگارنژاد معاون وزیر كار و مدیركل سازمان فنی و حرفه ای استان تهران برگزار گردید. 

1396/07/18
14:26:34
5.0 / 5
4854
تگهای خبر: بازار كار , تولید , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است