بسته اخبار اقتصادی ایسنا

كارگران افغان در حال ترك ایران هستند؟

كارگران افغان در حال ترك ایران هستند؟ كار و درآمد: افغان ها به تدریج تمایل خویش را برای كار در ایران از دست داده اند و بر مبنای مشاهدات به شكل قانونی وغیرقانونی به دیگر كشورها همچون اروپا می روند؛ چون كه ارزش ریال ایران در حال كاهش است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، نشانه های مهاجرت كارگران افغانستانی ساكن ایران به كشورهای دیگر از اخبار مورد توجه امروز اقتصادی بود. زمانی كه واحد پول ایران نسبت به "افغانی" ارزش بالایی داشت حجم مهاجرت از كشور همسایه شرقی به ایران بالا گرفت؛ تا جایی كه بر مبنای برخی گزارش ها ۳ میلیون افغانی در ایران زندگی می كنند كه این رقم حدود ۱۱ درصد جمعیت افغانستان را شامل می گردد. اما آنها به تدریج برای كسب درآمد بیشتر به كشورهای همسایه همچون تركیه و حاشیه خلیج فارس رفته اند. امروز رییس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت گفته است: در ماه های گذشته به دنبال افزایش نرخ ارز شرایطی پیش آمده كه اشتغال در ایران به مانند سابق برای افغان ها جذابیت ندارد؛ چون كه پولی كه آنها می توانند برای خانواده خود در افغانستان بفرستند نسبت به گذشته كاهش یافته است.
محمدمهدی جوانمرد قصاب در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سوال كه مهاجرت افغان ها تا چه اندازه می تواند از صادرات ایران به افغانستان بكاهد، اظهار داشت: در حالت كلی شاید تاثیر خاصی در این بخش وجود نداشته باشد. بخش قابل توجهی از محصولات صادراتی به افغانستان كالاها و محصولاتی هستند كه تمام مواد اولیه و روند تولید آنها داخلی به حساب می آید، بر همین مبنا كالایی كه در گذشته در افغانستان به فروش رسیده و هر دلار آن ۳۷۰۰ تومان ارزش داشت اكنون ارزشی ارزی به مراتب پایین تری دارد و همین امر سبب می گردد میزان صادرات به افغانستان بیشتر شود.
این جا در قرق املاكی هاست!
گران شدن مسكن هنوز بحث داغ این روزهای اقتصاد ایران است. به دنبال افزایش میانگین ۳۵ درصدی قیمت مسكن شهر تهران كه بر مبنای برخی گزارش ها تا ۷۰ درصد رشد در بعضی مناطق هم رسیده، كار و كاسبی بعضی املاكی های سودجو هم سكه شده است. گزارش میدانی ایسنا با عنوان "این جا در قرق املاكی هاست!" از وضعیت نابسامان دلالی ملك در منطقه ی تهرانسر حكایت دارد. مسئولان اتحادیه هم ظاهرا بنای برخورد با این افراد را ندارند. بر اساس گزارش ها در شهر تهران حدود ۲۰۰۰ املاكی بدون مجوز، فعالیت می نمایند و برخوردهایی كه به شكل ظاهری با این گروه انجام می گردد ثمره چندانی نداشته است. بامداد كه بیدار می شوی می بینی اتاق یك پنجره یا پاركینگ خانه ای یكدفعه تبدیل به دفتر مشاور املاك شده و معلوم نیست با زد و بندها و شگردهای برخی از آنها در بستن قرارداد كدام خانواده مقرر است خانه خراب شود.
فعلا منتظر كاهش سود بانكی نباشید
یكی از چالش های اقتصاد ایران كه همواره كارشناسان از آن بعنوان عامل ركود و گرانی یاد می كنند پرداخت سودهای موهوم توسط سیستم بانكی است كه فعالیت های مولد را به حالت نیمه تعطیل كشانده است. مردم ترجیح می دهند به جای كار و كاسبی پولشان را در بانك بگذارند و سود حداقل ۱۵ درصد بگیرند. از جانب دیگر بانك ها تسهیلات ۱۸ درصد پرداخت می كنند كه پرداخت اقساط آن از عهده ی فعالان اقتصادی خارج است. در این سیكل معیوب، ركود تورمی همواره اقتصاد را تهدید می كند. هرچند نرخ سود بانكی از حدود ۳۰ درصد دولت های نهم و دهم طی چند مرحله به ۲۲، ۲۲، ۱۸ و حالا ۱۵ درصد رسیده، این نرخ هنوز بالاتر از میانگین تورم است و كارشناسان می گویند باید كمتر شود. اما تازه ترین اظهارات معاون اقتصادی بانك مركزی در ارتباط با ورود این بانك برای كاهش نرخ سود هم تاكید صریحی برای انجام این سیاست در آینده ای نزدیك ندارد. پیمان قربانی اعلام نموده است كه بانك مركزی با تحلیل شرایط موجود اقتضائات كلان اقتصادی و افق پیش رو هر زمان كه لازم بداند پیشنهاد مقتضی در زمینه نرخ های سود را به شورای پول و اعتبار عرضه می كند.
دلار خاص برای افراد خاص!
از روز ۲۰ فروردین ماه كه ارز تك نرخی و قیمت دلار ۴۲۰۰ تومان تعیین شد، پرداخت دلار دولتی برای واردات كالاهای ضروری انجام گرفت. با این وجود، آن طور كه فرهاد احتشامزاده رئیس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران ادعا می كند شركت های خاص دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفته اند. او هم چنین بیان كرده: در شرایط فعلی كه تامین منابع ارزی برای واردات با دشواری هایی همراه شده، باید مراقب باشیم كه كمبود عرضه كالا سبب بحران در بازار نشود؛ چراكه در صورت افزایش قیمت به هر صورت این هزینه به مشتری تحمیل می گردد.
تكمیل فاضلاب تهران ۱۰ هزار میلیارد تومان پول می خواهد
خبری هم از حوزه انرژی مرور نماییم. طرح فاضلاب تهران كه می تواند تاثیر بسزایی در بهداشت شهری، بازچرخانی و استفاده مجدد از آب فاضلاب برای اموری همچون توسعه فضای سبز داشته باشد به ۷۰ درصد پیشرفت رسیده اما برای اتمام این طرح ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است. علیرضا نوذری پور با اشاره به اجرای ۶۵۲۷ كیلومتر از ۹۰۰۰ كیلومتر كل شبكه فاضلاب شهر تهران در گفت وگو با ایسنا به وضعیت طرح فاضلاب كشور هم اشاره نمود و اظهار داشت كه ۱۱۲ تصفیه خانه فاضلاب در حال ساخت است. در ۲۹۵ شهر طی ۶ میلیون و ۶۴۱ هزار فقره انشعاب فاضلاب كه توسط ۵۹ هزارو ۵۰۰ كیلومتر شبكه جمع آوری می گردد در مدار بهره برداری قرار دارند.1397/03/27
15:17:43
5.0 / 5
4997
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , قانون
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است