مهمترین اخبار اقتصادی امروز ایسنا

زمزمه افزایش نرخ سود بانكی

زمزمه افزایش نرخ سود بانكی كار و درآمد: سودهای موهوم بانكی به اعتقاد كارشناسان، عاملی برای رشد بازارهای سكه و ارز بودند؛ با این وجود یك كارشناس اقتصادی معتقد می باشد كه افزایش نرخ سود بانكی در شرایط فعلی ضروری می باشد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، راهكارهایی كه برای حل مشكلات این روزهای اقتصاد ایران ارائه می گردد به نظر می آید همان عواملی است كه منجر به اوضاع متشنج فعلی شده است. طبق نظر خیلی از كارشناسان، رشد نقدینگی از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان به ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان ناشی از سودهای موهوم بانكی سرانجام به بازارهای ارز و سكه هجوم آورد و منجر به التهاب این بخش ها شد. دولت از سال قبل با عنایت به ركود اقتصادی تصمیم گرفت برای خروج نقدینگی از بانك ها و رونق بخش های مولد، نرخ سود بانكی را كم كند و از شهریورماه سال قبل آن را به ۱۵ درصد رساند. به دنبال این تصمیم به تدریج منابع از سیستم بانكی خارج شد اما به بخش های تولیدی نرفت بلكه سر از بازارهای سكه و ارز درآورد. بر این اساس امروز یك عضو اتاق بازرگانی، چاره عبور از معضلات فعلی را افزایش سود بانكی عنوان كرده است. با عنایت به این صحبت می توان این گونه برداشت كرد كه اقتصاد ایران در یك سیكل معیوب به دور خود می چرخد.
پیشنهاد افزایش نرخ سود بانكی
امروز جهانبخش سنجابی ـ عضو اتاق بازرگانی ـ با بیان این كه كاهش سود سپرده بانكی در شرایط فعلی اقدام صحیحی نبود، اظهار داشت: این مساله سبب شد سرمایه های سرگردان مردم از بانك ها خارج شده و راهی بازار شود.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا در شرایط فعلی توجیه منطقی دارد كه سود سپرده های بانكی افزایش پیدا كند اظهار داشت: باید سود بانكی منطقی شده و پوشش آن حداقل معادل برخی معاملات خرد سطح جامعه باشد. تعیین این رقم هم موضوعی است كه اقتصاددان ها می توانند با بهره گیری از فرمول های مختلفی كه وجود دارد آن را محاسبه كنند. اكنون بعضی از معاملات خرد بازار سودی به مراتب بیشتر از سود سپرده بانكی دارند و همین مبحث باعث می گردد سرمایه مردم از بانك ها خارج شود.
ولع جذب سپرده و زخم باز موسسات غیرمجاز
موسسات غیرمجاز بیش از ۲۰ سال در بازار غیرمتشكل پولی ایران بدون داشتن مجوزی از بانك مركزی و خارج از چارچوب قوانین و مقررات پولی فعالیت كردند. در این شرایط مدیركل سابق حوزه نظارتی بانك مركزی كه سپرده گیری از مردم چه در ایران و چه در سطح جهان را یكی از جذاب ترین فعالیت های اقتصادی می داند، می گوید تا زمانی كه بانك مركزی از اختیارات قانونی كافی برای مقابله با فعالیت موسسات غیرمجاز برخوردار نیست و مجموعه تصمیم گیران هنوز به این اجماع نرسیده اند كه سپرده گیری از عموم مردم، بدون مجوز بانك مركزی یك عمل مجرمانه و مخاطره آفرین است و در عین حال قوانین موجود اصلاح و اختیارات بانك مركزی بیشتر نشود، این زخم باز می ماند. گزارش ایسنا درباره این مورد را این جا بخوانید.
مسكن را نمی توان قیمت گذاری كرد
به دنبال رشد بازارهای ارز و سكه، قیمت مسكن هم با افزایش ۳۵ درصدی مواجه گردید كه البته با عنایت به نبود ظرفیت، رشد آن هنوز از بازارهای سكه و ارز پایین تر است. در ایام اخیر، نمایندگان مجلس طرحی برای قیمت گذاری مسكن ارائه كردند؛ طرحی كه معاون وزیر راه و شهرسازی آن را عاملی برای رشد افسارگسیخته ی قیمت ها عنوان نمود. حامد مظاهریان، امروز در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: همه ی خودروهای تولید شده از یك مدل در كارخانه از خصوصیات یكسان برخوردار می باشند و می توان قیمت مشخصی برای آنها در نظر گرفت. این گونه از كالاها همگن نامیده می شوند. اما دو واحد مسكونی در دو شهر با خصوصیت مختلف و در دو منطقه یا در دو كوچه متفاوت را نمی توان با هم مقایسه كرد. حتی دو واحد مسكونی در یك شهر، یك محله و یك مجموعه ی آپارتمانی ولو این كه مساحت یكسانی هم داشته باشند نمی توانند لزوما از قیمت یكسان برخوردار باشند. ازاین رو امكان قیمت گذاری در بخش مسكن كار ساده ای نخواهد بود. در سطح جهان هم تجربه های موفقی از كنترل قیمت مسكن وجود ندارد و در ایران باید گفت با عنایت به تلاطم های گذشته این بازار در سال های ۱۳۸۶ یا ۱۳۹۱ دولت ها تلاش كردند در این بازار دخالت كنند كه نتایج مطلوبی به دست نیامد.
كارگزاران برای خرید سهام صف كشیدند
به دنبال پرش قیمت سكه و ارز، بورس تهران هم این روزها روند صعودی به خود گرفته است. امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بازار سهام ۲۳۶۸ واحد افزایش یافت و به رقم ۱۰۸ هزار و ۸۷۲ واحدی رسید. امروز بار دیگر گروه محصولات شیمیایی روند رشد قیمت ها را تجربه نمود و خیلی از نمادها با صف خرید همراه شدند. همینطور گروه استخراج كانه های فلزی هم یكدست سبزرنگ شد و مقدار قابل توجهی رشد قیمت را تجربه نمود. تعدادی از نمادهای این گروه با صف خرید همراه بود، اما گروه فلزات اساسی هرچند كه با افزایش قیمت همراه بود اما نمادهایی هم در این گروه بودند كه افت قیمت داشتند. فلزی ها امروز شاهد داد و ستد ۳۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش ۱۰۷ میلیارد تومان بودند.
زنگنه: در نشست اوپك توافقی در كار نخواهد بود
بازار نفت این روزها با عنایت به تحركات سه گانه ی آمریكا، عربستان و رژیم صهیونیستی شرایط ملتهبی را طی می كند. از جانب دیگر چین، روسیه، آمریكا و البته عربستان سعودی، هریك با انگیزه های متفاوت خواستار افزایش سقف تولید هستند؛ پیشنهادی كه با مخالفت ایران، عراق، ونزوئلا و الجزایر همراه شده است. بیژن زنگنه ـ وزیر نفت ایران ـ كه برای حضور در نشست اوپك به وین سفر كرده در بدو ورود به خبرنگاران اظهار داشت: بعید است اوپك در نشست هفته ی جاری به توافقی درمورد تولید نفت دست پیدا كند. از جانب دیگر، الكساندر نواك ـ وزیر انرژی روسیه ـ اظهار نمود: روسیه خواستار آن است كه تولید اوپك و غیراوپك به میزان ۱.۵ میلیون بشكه در روز افزایش پیدا كند و به توافق كاهش تولید كه مجموعا ۱.۸ میلیون بشكه است آخر دهد. اجرای این توافق در ۱۸ ماه گذشته كمك كرده است بازار متعادل شود و قیمت ها از ۲۷ دلار در هر بشكه در سال ۲۰۱۶ به ۷۵ دلار درهر بشكه صعود كند. علاوه بر ایران، سه كشور عراق، ونزوئلا و الجزایر كه از دیگر اعضای اوپك هستند اعلام نمودند با وجود اختلالات عرضه در كشورهایی مانند ونزوئلا و لیبی، با افزایش تولید مخالف هستند.
كدام سیم كارت ها سلب امتیاز می شوند؟
خبری هم از حوزه ی ارتباطات و فناوری اطلاعات مرور نماییم. در صورتی كه مشتركان اپراتورهای همراه به موقع به پرداخت صورتحساب تلفن همراه خود اقدام نكنند، ممكن است به رویه های قطع بدهی دچار شده و در صورتی كه این روند ادامه داشته باشد، می تواند به سلب امتیاز سیم كارت بینجامد؛ زیرا اپراتورها مجازند طبق ساختاری كه از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نظر گرفته شده، با مشتركان بدهكار برخورد و خط آن ها را قطع كنند یا اگر این نپرداختن ها ادامه داشته باشد، به سلب امتیاز از خط اقدام نمایند.1397/04/01
12:32:44
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است