بازار كار برای بیكاران باسواد

بازار كار برای بیكاران باسواد به گزارش كار و درآمد در حالی كه بیش از ۴. ۵ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بیكار در ایران داریم، خسارتی كه از محل تحصیلكردگان بیكار به كشور وارد می گردد قابل محاسبه نیست. برابر آمارها ۲۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیكارند و دلیل این امر ضعف مهارت آموزی و فقدان مهارت لازم برای حضور و رقابت در بازار كار می باشد.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بر مبنای گزارش مركز آمار ایران در حالی كه در بهار سال قبل نرخ بیكاری افراد دارای آموزش عالی ۲۰ درصد بوده این میزان در بهار امسال به ۲۰. ۶ درصد رسیده و از رشد بیكاری تحصیلكردگان خبر می دهد. بیش از دو دهه است كه با هجمه فارغ التحصیلان بیكار در كشور مواجهیم و روز به روز به تعداد جمعیت بیكار افزوده می گردد.

ابوالحسن فیروزآبادی ـ قائم مقام وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تایید بیكاری ۲۰ درصدی تحصیل كردگان می گوید: امروز با فارغ التحصیلانی مواجهیم كه وقتی وارد بازار كار می شوند، مهارت لازم برای رقابت، ماندن و كار كردن در یك فضای رقابتی را ندارند و دچار مشكل می شوند بنابراین باید در تمام سطوح آموزشی و زندگی تا پیش از ورود به بازار كار یك مداخله استراتژیك داشته باشیم.

وی ضعف در مهارت آموزی را علت بیكاری بخش اعظمی از فارغ التحصیلان می داند و می گوید: نمی توان این حقیقت را نادیده گرفت كه جامعه به ساختارهای آموزش مهارتی نوین نیاز دارد تا بتواند همگام با سایر جوامع مسیر پیشرفت را بپیماید بنابراین مهارت آموزی در دوران تحصیلات تكمیلی باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

قائم مقام وزیر كار با اشاره به رشد اقتصادی كشورها و تحولات بازارهای جهانی بر لزوم حركت به سمت مهارت آموزی تاكید دارد. سالانه یك میلیون نفر به بازار كار كشور افزوده می شوند و ضعف مهارت آموزی علت بیكاری بخش اعظمی از فارغ التحصیلان عنوان می گردد. بر این اساس باید نظام آموزش مبتنی بر اشتغال ومهارت را گسترش بدهیم.

او می گوید: هم اكنون رقابت فشرده ای در بازار كار وجود دارد به نحوی كه سالانه یك میلیون نفر به بازار كار اضافه می شود، در حالی كه جامعه مصرفی و اقتصاد كشور به این اندازه بزرگ نشده است بنابراین باید نظام آموزش مبتنی بر اشتغال و مهارت را گسترش دهیم.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، صندوق بین المللی پول در گزارش اخیری كه از چشم انداز اقتصاد جهان در ماه های باقیمانده از سال های ۲۰۱۷ و همینطور ۲۰۱۸ منتشر كرده پیش بینی كرده كه نرخ بیكاری ایران از ۱۲. ۵ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۱۲. ۴ درصد در هر دو سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ خواهد رسید كه به شكلی ثبات نسبی در نرخ بیكاری كشور را نشان داده است.

گزارشی كه مركز آمار ایران هم طی روزهای اخیر از نتاریج آمارگیری نیروی كار در تابستان ۱۳۹۶ و بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۰ ساله و بیشتر منتشر كرده، نرخ بیكاری در تابستان امسال را ۱۱. ۷ درصد اعلام كرده است.

جمعیت بیكار در بهار سال ۱۳۹۵ حدود ۳ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۶۸۲ نفر بوده كه در بهار سال جاری به ۳ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۹۷۳ نفر رسیده و رشد ۶. ۹ درصدی داشته است.

نرخ بیكاری جوانان ۲۹ - ۱۵ ساله هم حاكی از آن است كه ۲۴. ۴ درصد از جمعیت فعال ۲۹- ۱۵ ساله بیكار بوده اند و این شاخص در میان زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

در حال حاضر خسارتی كه از محل فارغ التحصیلان بیكار به كشور وارد می گردد قابل محاسبه نیست. بیش از ۴. ۵ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بیكار داریم و به قول وزیر كار سالانه یك میلیون نفر هم وارد بازار كار می شوند. به اعتقاد كارشناسان ۶۰ درصد بیكاران در دو سال آینده را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل می دهند. بیكاری فارغ التحصیلان در سال های اخیر به یك چالش اساسی تبدیل شده؛ چالشی كه در نتیجه افزایش بیش از حد ظرفیت دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی و رشد روز افزون جمعیت تحصیلكرده بوده است.

علی اكبر لبافی می گوید: در حالی كه ۵۸ درصد جویندگان كار فارغ التحصیل دانشگاهی هستند تنها امكان جذب ۲۰ درصد آنها وجود دارد.

او تاكید دارد كه با چنین روندی انطباق میان كار و جوینده كار اتفاق نمی افتد و با وجود مشاغلی كه متقاضی كار ندارند در آینده نزدیك دچار بحران شده و تا سالهای سال فارغ التحصیلان بیكاری را خواهیم داشت كه آمادگی حضور در بعضی مشاغل را با عنایت به نوع و ماهیت آن ندارند.
به گفته این كارشناس بازار كار، افزایش ظرفیت دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی، به عدم تعادل بین فرصت های شغلی موجود و نیاز واقعی بازار كار و جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی منجر شده و سیاستهایی كه گاها در بازار كار در پیش گرفته می گردد زمینه كاهش میزان اشتغال را فراهم می كند.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارها در بخش صنعت نوع و ماهیت مشاغلی كه می تواند فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب كند تنها ۱۵ درصد و در بخش خدمات ۲۰ درصد است. در بخش كشاورزی هم این نسبت به ۱۰ درصد می رسد، یعنی از ۱۰۰ فرصت شغلی در بخش كشاورزی تنها ۱۰ درصد آنها نوع و ماهیتشان طوری است كه می تواند نیروی فارغ التحصیل جذب كند.

بیكاری تبعات مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی دارد و زیان اقتصادی آن به علت فرصت سوزی های بسیار بیش از همه به چشم می آید.

در برنامه ششم توسعه دولت مكلف شده سالانه ۹۵۰ هزار شغل تولید كند. این در شرایطی است كه به قول كارشناسان، اقتصاد ایران تنها ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار شغل را دارد بر همین مبنا وزارت كار در تلاش است با طرح های راهگشا از جمله اجرای طرح اشتغال فراگیر، كسری اشتغال پیش بینی شده در برنامه ششم را به شكلی جبران كند و با شناسایی رسته های پركشش در بازار كار و به كارگیری ظرفیتهای بالقوه، در جهت تولید اشتغال پایدار گام بردارد.

هادی ابوی ـ دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران كشور معتقد است تك رقمی كردن نرخ بیكاری با عنایت به آمار بالای بیكاران و فارغ التحصیلان در كشور امكانپذیر نیست مگر آنكه دولت برنامه جدی و زیرساختی برای آن اندیشیده باشد.

در شرایط كنونی باید به سمت مشاغل پایدار حركت كنیم و با تامین امنیت شغلی نیروهای كار، حمایت از كارفرمایان، كمك به بنگاهها و واحدهای تولیدی، احیای شهركهای صنعتی و تولید امنیت سرمایه گذاری راه را برای ورود كارجویان و فارغ التحصیلان به بازار كار هموار كنیم.

او می گوید: اگر دولت برای تولید یك میلیون شغل در كشور هدف گذاری كرده ابتدا باید زیرساختهای آن را فراهم كند و بعد از آن برای اشتغال كسانی كه تحصیلات عالیه دارند چاره ای بیاندیشد.

به گفته این مقام مسئول كارگری نبود امنیت شغلی سبب شده تا اغلب تحصیلكردگان به مشاغل دولتی یا پست های مدیریتی فكر كنند و رغبتی به كار در محیط های غیردولتی یا كارهای آزاد نداشته باشند.

او پیشنهاد می كند كه دولت در شرایط كنونی به سمت مشاغل پایدار حركت نماید و با تامین امنیت شغلی برای نیروهای كار، حمایت از كارفرمایان و كارخانه های تولیدی، احیای شهركهای صنعتی، تقویت بخش های خصوصی و تعاونی و تولید امنیت سرمایه گذاری، راه را برای ورود كارجویان و فارغ التحصیلان به بازار كار هموار كند.

امروزه بحران بیكاری در تمام كشورها یك چالش اساسی تعبیر می گردد و دولتها تلاش می كنند این چالش را در كوتاه ترین زمان ممكن و با استفاده از برنامه های كوتاه مدت و میان مدت برطرف كنند.

به گفته كارشناسان بازار كار، بیكاری مقوله ای نیست كه در كوتاه مدت ریشه كن یا مهار شود و كاهش آن مستلزم عرضه برنامه های مدوّن و عملیاتی و اجرای طرح های موثر در اشتغالزایی است.

با وجود حمایت دولت از جریان كارآفرینی و تلاش در فراهم كردن منابع و فرصت ها، هنوز در این خصوص به نتیجه مطلوبی نرسیده ایم و گذشته از آن نتوانسته ایم حلقه میان صنعت و دانشگاه را كامل و پیوند میان دروس نظریه و عملی را به شكل مطلوبی برقرار كنیم.

هر ساله به تعداد بیكاران و متقاضیان كار در كشور بخصوص قشر تحصیلكرده افزوده می گردد بی آنكه مهارت لازم در ورود به بازار كسب و كار را آموخته باشند، از این رو همراهی صنعت و دانشگاه برای تربیت افرادی ماهر و كاربلد در این زمینه امری ضروری به نظر می رسد. امروز دیگر تفكر پشت میزنشینی جوابگو نیست و دانشجویان باید پیش از ورود به دانشگاه، از دوران مدرسه و نوجوانی با مهارتهای لازم و محیط واقعی كسب و كار آشنا شوند و توانمندی های خویش را در عرصه های كارآفرینی و كسب و كارهای نو به كار گیرند. 

1396/07/24
17:30:21
5.0 / 5
5512
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است