بازار سنتی مسكن تسلیم فناوری شد

بازار سنتی مسكن تسلیم فناوری شد به گزارش كار و درآمد بالاخره دفترهای مشاور املاك با راه اندازی سامانه ای به منظور سهولت معاملات به شكلی در برابر فناوری تسلیم شدند؛ موضوعی كه احیانا با كاهش اشتغال در این بخش و فشار نیروی كار به دیگر سطوح اقتصادی همراه می گردد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، از نخستین روزی كه در سال ۱۳۹۲ "دیوار" اقدام به درج تبلیغات همه نوع كالا از جمله فروش مسكن در سایت خود كرد زنگ خطر برای دفاتر مشاور املاك كه سال ها به شكل سنتی فعالیت می كردند به صدا درآمد. به دنبال آن سایت های مجازی بخش خصوصی یكی بعد از دیگری رونمایی شدند. ابتدا مشاوران املاك مقاومت كردند؛ مقاومتی كه رییس اتحادیه خیلی زود متوجه بی ثمر بودن آن شد. حالا اتحادیه املاك هم صاحب یكی از همین سامانه ها به نام "فست ملك" شده و به نظر می رسد با مقداری زیركی، از تجارب سایت های قبلی برای تكمیل سامانه خود استفاده كرده است.

وقتی حسام عقبایی ـ رییس اتحادیه مشاوران املاك تهران ـ در مراسم افتتاح یكی از سایت های مجازی مسكن شركت كرد، موج انتقادات از جانب دفاتر سنتی بالا گرفت. عقبایی در همان روز اعلام نمود كه "دیوار را خراب می كنم" اما همان جا گفت "ما از ابزارهای نوین و طرح های جدید كه بتواند به روند رشد معاملات كشور و بالا بردن صنایع مرتبط با ساختمان در حوزه دیجیتال و فضای مجازی كمك كند استقبال می كنیم". بعدا هم چند بار عنوان كرد "نمی توان در برابر فناوری مقاومت كرد بلكه باید آن را در جهت منافع صنف به خدمت درآورد". ازاین رو دفاتر املاك یكی بعد از دیگری به سایت های مجازی فروش ملك لینك شدند. اما مبحث به این سادگی ها نبود. بعضی دفاتر از انحصار فایل ها در دست بعضی دیگر با استفاده از معدود سایت هایی كه به آنها قدرت می بخشید نگران شدند؛ نگرانی كه به نظر می رسد هنوز رفع نشده است.

با این كه استفاده از فناوری می تواند باعث شكوفایی در هر بخش باشد، تلاطمی كه سایت های املاك به حوزه اشتغال واسطه های ملكی وارد كرد شدیدتر از آن بود كه ابتدا تصور می شد؛ مانند همان اتفاقی كه با ورود اسنپ و تپسی برای آژانس های تاكسی تلفنی افتاد و ضربه ای كاری به صاحبان پروانه در این صنف وارد كرد؛ ازاین رو اتحادیه املاك به این نتیجه رسید كه جلوی ضرر را از هر جا بگیرد منفعت است.

اما موضوعی كه حالا منجر به دلخوری سایت های مجازی شده، این است كه رییس اتحادیه املاك ابتدا با این وعده كه می خواهد راه اشتغال بخش خصوصی را هموار كند به آنها چراغ سبز نشان داد؛ حتی در مراسم رونمایی "آلونك"، "آی هوم" و "شابش" شركت كرد و عكس یادگاری انداخت. حالا اما این سایت ها احساس می كنند با راه اندازی سامانه رسمی اتحادیه پشتشان خالی شده است.

از سوی دیگر بعضی دفاتر املاك می گویند موافق راه اندازی سامانه اتحادیه با چنین فرمی نبوده اند. محسن ـ یكی از مشاوران املاك منطقه یك ـ در این خصوص به ایسنا اظهار نمود كه سایت رسمی اتحادیه همانند بعضی دیگر از سایت های جدیدالتاسیس به درد كار ما نمی خورد؛ چون كه بسیار هزینه بر است. ما یك سایت حرفه ای تر با هزینه كمتر نیاز داریم.

وی بیان می كند هم اكنون قالب دفاتر املاك از سایت های "اسكان" یا "ایران فایل" استفاده می كنند كه تركیبی از سنتی و مكانیزه هستند. سامانه های جدید كاملا ابتدایی و به شكلی كپی ناشیانه از سایت های قبلی هستند. مضافا این كه تمام فایل هایی كه ما در سایت های جدید می خواهیم پیدا كنیم ابتدا در اسكان وجود دارد. از سوی دیگر اتحادیه املاك با راه اندازی سامانه "فست ملك" هزینه ای دو سه برابر نسبت به سایت های قدیمی تر از ما می گیرد؛ در حالی كه سایت های قبلی، پیشرفته تر، قوی تر و دارای پرسنل بیشتر نسبت به سایت اتحادیه است.

محسن با بیان این اعتقاد كه خطر ورود بی قاعده تكنولوژی منجر به حذف مشاوران املاك، كاهش معاملات و افزایش قیمت مسكن منجر خواهد شد با ذكر مثالی در این خصوص می گوید اگر مشاورین املاك نباشند كمتر معامله ای خود به خود جوش می خورد. فرض كنید فروشنده قیمت را ۲۰۰ میلیون تومان اعلام می كند و خریدار می گوید ۱۸۰ میلیون تومان. باید فرد واسطه ای این رقم را به هم نزدیك كند. ما این سهولت را انجام می دهیم. همین حالا هم معاملات بسیار كمی، بدون وجود واسطه جوش می خورد.

وی معتقد است كه اپلیكیشن ها، سامانه ها و استارتاپ های جدید در واقع مردم را به این سمت سوق می دهد كه خودشان معامله كنند. با این وجود مطمئنا ضربه زیادی به خریداران وارد می گردد و قیمت ها بالا می رود؛ چون كه خریدار قدرت چانه زنی كارشناس را ندارد؛ كارشناسی كه گاها برای ورود به این حرفه تحصیلات دانشگاهی را طی كرده است. هم اكنون بخش مسكن در ركود است و امسال مقدار اندكی معاملات رونق گرفته اما با ورود سایت های مجازی به بحث خرید و فروش ملك، خطر بازگشت به ركود وجود دارد.

این مشاور املاك هم چنین می گوید اگر اتحادیه قصد حمایت از صنف را دارد باید برنامه به صورتی تنظیم شود كه شماره تلفن فروشنده در اختیار دفاتر املاك باشد؛ نه این كه به راحتی در سایت نمایش داده شود. 

1396/07/28
23:35:33
5.0 / 5
5145
تگهای خبر: اتحادیه , اشتغال , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است