مهر خبر می دهد؛

اختلاف آماری ۲۸۰۰ میلیارد تومانی در وام اشتغال روستایی

اختلاف آماری ۲۸۰۰ میلیارد تومانی در وام اشتغال روستایی كار و درآمد: گزارش مركز پژوهش های مجلس و آمار عرضه شده از جانب معاون وزیر كار در مورد میزان طرحهای مصوب اشتغال روستایی در بانكها، ۲۸۰۰ میلیارد تومان اختلاف دارد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، برنامه ملی اشتغال روستایی از سال قبل با اختصاص معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی (حدود ۶ هزار میلیارد تومان) در دستور كار قرار گرفت.
در راستای اجرای این برنامه اشتغالزایی، از محل منابع صندوق توسعه ملی با تلفیق منابع داخلی چهار بانك عامل، در مجموع حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اختصاص می یابد.
بر اساس این طرح كه بعد از طی فرایند تدوین لایحه، تصویب قانون و ابلاغ به دولت رسما از بهمن ماه سال قبل وارد فاز اجرایی شد، مقرر شد متقاضیان و سرمایه گذاران طرح های اشتغالزا تقاضای خویش را با استفاده از سامانه كارا ثبت كنند و در صورت تایید در كمیته های فنی ملی و استانی، برای پرداخت تسهیلات به طرح مورد تایید به یكی از چهار بانك عامل كشاورزی، توسعه تعاون، پست بانك و صندوق كارآفرینی امید معرفی شوند.
همزمان با اجرای این طرح، همواره یكی از دغدغه های مجریان و ناظران برای اجرای این برنامه ملی، انحراف احتمالی منابع و پرداخت تسهیلات به طرح های غیراشتغالزا بود؛ چراكه اجرای طرح های اشتغالزایی مشابه در ادوار گذشته غالبا منجر به انحراف منابع شد و منابع بیت المال به هدر رفت.
در همین راستا از ابتدای اجرای برنامه ملی اشتغال به منظور حساسیت در تزریق درست منابع مقرر شد تا گزارش عملكرد اجرای این طرح ملی از جانب دستگاه های مجری عرضه شود.
اما چهارشنبه گذشته مركز پژوهش های مجلس در گزارشی انتقادی به عملكرد اجرای برنامه اشتغال روستایی نوشت: «به رغم گذشت حدود ۸ ماه از ابلاغ آیین نامه اجرایی این قانون متاسفانه تابحال گزارش عملكردی درباره این قانون به مجلس شورای اسلامی عرضه نشده است.»
مركز پژوهش های مجلس در بخشی از گزارش خود با انتشار جدولی از میزان طرح های مصوب و قرارداد منعقد شده در چهار بانك عامل، میزان طرح های تایید شده و مصوب توسط بانك های عامل طی ۶ ماهه گذشته را ۱۷۳ میلیارد و ۷۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام نمود.

این در حالی است كه معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار هفته گذشته در حضور خبرنگاران از پرداخت و انعقاد قرارداد طرح های اشتغالزا بین متقاضیان و بانك های عامل به میزان حدود ۳ هزار میلیارد تومان اطلاع داد.
به گفته منصوری از مجموع ۶ هزار میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی تا كنون نیمی از آن معادل ۳ هزار میلیارد تومان در اختیار بانك های عامل قرار داده شده كه با تلفیق منابع داخلی بانك ها، در مجموع ۶ هزار میلیارد تومان از مجموع ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانك ها اختصاص پیدا كرده است. ضمن اینكه بانكها تابحال طرحهایی به ارزش مجموع ۳ هزارمیلیارد تومان را تایید و مصوب كرده اند.
براین اساس، گزارش مركز پژوهش های مجلس و آمار عرضه شده از جانب معاون وزیر كار در مورد میزان طرحهای تایید شده و مصوب توسط بانكهای عامل طی ۶ ماه گذشته، ۲۸۰۰ میلیارد تومان اختلاف دارد.
در حالیكه آمار و اطلاعات دقیق، از اولین الزامات برای تدوین برنامه های توسعه ای به حساب می آید اما تناقض آماری خود هم می تواند زمینه فساد و انحراف منابع باشد.
در همین زمینه مسئولان متولی اجرای برنامه ملی اشتغال روستایی موظف به عرضه آمار دقیق عملكرد این برنامه هستند تا ضمن شفاف سازی، تجربه تلخ طرح های مشابه اشتغال و تاراج منابع ملی تكرار نشود.
خبرگزاری مهر، تلاش می كند به منظور شفاف سازی عملكرد اجرای برنامه اشتغال روستایی و تنویر افكار عمومی جزئیات عملكرد آماری اجرای این برنامه را به استناد منابع رسمی منتشر كند.

1397/04/31
13:26:28
5.0 / 5
4448
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تسهیلات , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است