در نشست نمایندگان كارگران با سرپرست وزارت كار مطرح شد؛

سه مطالبه جامعه كارگری از محسنی بندپی، امنیت شغلی، اولین مطالبه

سه مطالبه جامعه كارگری از محسنی بندپی، امنیت شغلی، اولین مطالبه كار و درآمد: اعضای تشكل های كارگری سراسر كشور در اولین نشست خود با سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، افزایش امنیت شغلی، تامین معیشت و تشكل یابی را سه مطالبه اصلی كارگران عنوان كردند.به گزارش كار و درآمد به نقل از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی نمایندگان تشكل های كارگری سراسر كشور در نخستین دیدار خود محسنی بندپی با سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به بیان دیدگاه ها، نقطه نظرات و مسایل خود در این حوزه پرداختند.
در این نشست محسنی بندپی اظهار داشت: مطالبه گری كارگران به حق است و ما آمادگی داریم كه با همه تشكلهای كارگری همفكری داشته باشیم تا موضوعات مطروحه از جانب آنان به نتیجه برسد.
وی اضافه كرد: نكات مهمی كه امروز از جانب تشكلهای كارگری بعنوان دغدغه های اصلی آنان عنوان شد را مورد تاكید قرار می دهیم. یقینا" امنیت شغلی و ثبات شغلی یكی از موضوعات اصلی و اساسی این وزارتخانه هم هست. در بحث امنیت شغلی و ماهیت افرادی كه به صورت دایم كار می كنند ولی از قرار داد موقت برخوردار می باشند مبحث را پی گیری می نماییم.
سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: در بحث معیشت هم همان گونه كه اطلاع دارید هم اكنون دو برنامه را از جانب دولت دنبال می نماییم. این برنامه ها به نحوی است كه همه آحاد جامعه بتوانند در آن قرار گیرند. از جانب دیگر تلاش می نماییم كمكهای وی‍ژه به اقشار صدمه پذیر را هم با استفاده از دولت پیگیر نماییم.
وی اضافه كرد: در مورد استقلال تامین اجتماعی هم اتخاذ هرگونه تصمیمات باید مبتنی بر تایید و پشتیبانی از سوی جامعه كارگری و كارفرمایی باشد.
بندپی با اشاره به ایجاد ستاد صیانت از اشتغال موجود با هدف ارتقای امنیت شغلی اظهار داشت: یكی از موضوعاتی كه در بحث امنیت شغلی به صورت جدی آن را پیگیری كرده ایم تولید ستاد صیانت از اشتغال های موجود است. همینطور در ارتباط با ادامه فعالیت سامانه جامع روابط كار هم تاكیدمان بر ارائه خدمات از جانب این سامانه به جامعه كارگری و كارفرمایی كشور است.
بندپی در ادامه به كاهش حوادث ناشی از كار در افزایش بهره وری بنگاههای تولیدی هم اشاره نمود و اظهار داشت: با مجموعه اقداماتی كه با همفكری شركای اجتماعی در بنگاههای تولیدی صورت گرفته خوشبختانه شاهد كاهش حوادث ناشی از كار در كشور هستیم كه علاوه بر تداوم این روند به دنبال گسترش و توسعه برنامه های كاهش حوادث ناشی از كار هستیم.
طرح مطالبات كارگری از اولویت های اصلی و اساسی جامعه كارگری است
در ابتدای نشست علی اولیا بیگی رییس هیات مدیره كانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی كار سراسر كشور به بیان دیدگاههای خود پرداخت و اظهار داشت: طرح مطالبات كارگری یكی از اولویتهای اصلی و اساسی جامعه كارگری از جانب سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی است.
وی با تاكید بر اینكه امیدواریم دغدغه های جامعه كارگری مورد پی گیری قرار گیرد، اظهار داشت: هم اكنون مهمترین مشكلات جامعه كارگری كه بعنوان اصلی ترین مبحث مدنظر است، بحث امنیت شغلی است. امروز بیش از 95 درصد كارگران كه در قالب ماهیت دائم مشغول به كار هستند اما متاسفانه با قرار دادهای موقت به كار گرفته شده اند. ازاین رو تولید امنیت و ثبات شغلی بعنوان مطالبه جدی مطرح است و كارگران انتظار دارند كه سرپرست وزارت كار آن را بعنوان اولویت اصلی دنبال كند.
علی بیگی رییس هیات مدیره كانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی كار سراسر كشور اضافه كرد: بحث دیگر معیشت كارگران است. امروز با عنایت به فراز و نشیبی كه در بازار بوجود آمده معیشت كارگران با مشكل مواجه شده است كه انتظار داریم دولت در این خصوص چاره اندیشی كنید.
سه مطالبه اصلی جامعه كارگری
در این نشست همینطور خدایی عضو هیات مدیره كانون عالی شوراهای اسلامی و رییس هیات مدیره كانون عالی شوراهای اسلامی استان تهران و عضو شورای عالی كار اظهار داشت: سه مطالبه اصلی جامعه كارگری، تشكل یابی، تامین معیشت و امنیت شغلی سه ضلع پیشرفت حوزه كارگری است و شورای عالی كار بعنوان مهم ترین نماد و معرف این سه جانبه گرایی است.
وی اضافه كرد: امنیت شغلی كارگران بعنوان مهمترین دغذغه جامعه كارگری است. درخواست نمایندگان كارگری پیگیری مبحث تبصره 1 ماده 7 قانون كار در دولت می باشد كه بعنوان یك گام مهم در جهت امنیت شغلی كارگران است.
خدایی اضافه كرد: تقویت تشكلهای كارگری دیگر مطالبه جامعه كارگری است كه برآن تاكید داریم. از جانب دیگر معیشت كارگران بعنوان یكی از دغدغه های مهم جامعه كارگران و تشكل های كارگری است كه با عنایت به نوسانات قیمت و تورم بوجود آمده هم اكنون حقوق كارگران فقط بخشی از هزینه زندگی آنان را تامین می كند.
عضو هیأت مدیره كانون عالی شوراهای اسلامی كار كشور اظهار داشت: در این شرایط كه همه مولفه های تولید افزایش یافته مبحث افزایش دستمزد كارگران بعنوان یكی از مولفه های تولید هم موضوعیت یافته و تشكیل جلسه شورای عالی كار برای ترمیم دستمزد كارگران ضروری می باشد.
خدایی اضافه كرد: مبحث دیگری كه باید مورد توجه قرار گیرد، جلوگیری از به حاشیه بردن سامانه جامع روابط كار است. این سامانه بعنوان یك ابزار شفاف سازی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد و از دست اندازی و به حاشیه بردن آن توسط اشخاص یا نهادهای دیگر باید جلوگیری شود.
تاجیك عضو هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان كارگران هم در این نشست به بیان دیدگاههای جامعه كارگری و مطالبات آن در حوزه امنیت شغلی و معیشت كارگران پرداخت.

1397/06/12
21:24:44
5.0 / 5
4740
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است