سكه كوتاه آمد دلار نه

سكه كوتاه آمد دلار نه كار و درآمد: قیمت دلار امروز در حالی به مرز ۱۵ هزار تومان هم رسید كه در بازارهای ارز تهران و شلوغی جمعیت، این دلالان بودند كه نرخ را تعیین می كردند و صرافی ها یا فروش نامنظم داشتند یا از فروش ارز خودداری می كردند.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، یكی از بازارهای ارز تهران میدان فردوسی و چهارراه استانبول است كه امروز میزبان شلوغی جمعیت بود و مردم كنار همه صرافی هایی كه تابلوی «خرید و فروش ارز نداریم» صف كشیده بودند و منتظر برای دریافت ارزشان بودند، اما صرافی ها كه به نظر می رسید فروش ارزشان منظم و مستمر نیست با بهانه های مختلف مردم را منتظر نگه می داشتند. نكته جالب توجهی كه امروز بیشتر به چشم می خورد، فاصله زیاد قیمت های رسمی صرافی ها بود كه روی تابلوهایشان نوشته شده بود، چراكه بعنوان مثال قیمت فروش دلار از ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان متفاوت بود و یورو هم از ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۱۷ هزار و ۵۰ تومان قیمت داشت.
علت نابسامانی بازار ارز چیست؟
جریان بازار ارز و ثبت قیمت های عجیب در این بازار موضوعی بود كه در یكی از اخبار امروز مورد بررسی قرار گرفت. اصغر سمیعی -رئیس اسبق كانون صرافان ایران- با اشاره به اینكه ما در سال قبل هم گفته بودیم نباید فنر بازار ارز را نگه داشته و انرژی را در آن ذخیره كرد، اظهار داشت: بر این اساس باید تفاوت تورم داخل و تورم كشورهای حوزه دلار، سالانه بر نرخ ارز اضافه و قیمت آن تعدیل می شد، اما این اتفاق نیفتاد.
وی با اشاره به اینكه رئیس وقت بانك مركزی (ولی الله سیف) در سال ۱۳۹۲ قیمت منطقی دلار را ۳۲۰۰ تومان دانسته بود، یادآور شده بود كه بر این اساس باید این نرخ به صورت تدریجی افزایش یافته و تفاضل نرخ تورم به آن اضافه می شد تا به مرور قیمت دلار تعدیل شده و الان شاهد این اتفاق ها نبودیم؛ اما متاسفانه دولت و بانك مركزی به جهت اینكه مردم خوششان بیاید و همینطور بگویند پول ملی ما قوی است، تلاش كردند به هر ترتیبی كه شده قیمت دلار را ثابت و پایین نگه دارند، اما این اصرار فقط تا مدتی جواب داد و الان دیگر پاسخگو نیست.
همینطور در تحلیل نظری دیگر، عبدالله مشكانی - كارشناس مسائل اقتصادی - با اشاره به وضعیت بازار در خلال روزهای گذشته، بخشی از این التهابات را سر آمدن مهلت بعضی از سپرده های بانكی عنوان نمود و اظهار داشت: این مساله سبب افزایش نقدینگی خواهد شد، ضمن اینكه پیش خور تحریم های آبان ماه را هم در بازار داریم كه از دو ماه قبل خویش را نشان داده است. علت هم آن است كه بعضی از فعالان بازار متوجه اثر آن تحریم ها شده و به آن واكنش نشان می دهند.
وی همینطور با اشاره به اینكه مدت ترخیص كالاها در گمرك بسیار طولانی شده است، اظهار داشت: برخی مواد اولیه در گمرك موجود است، اما به علت عدم هماهنگی گمرك و بانك مركزی كه نرخ دلار را مشخص نمی كنند، مواد اولیه از گمرك خارج نمی گردد. در چنین شرایطی كارخانه ها و تولیدكنندگان دچار ضرر و زیان می شوند.
طلا و سكه كوتاه آمدند
افزایش قیمت دلار در حالی بود كه امروز سكه و طلا شاهد كاهش قیمت بودند به صورتی كه قیمت هر سكه تمام بهار آزادی طرح جدید حدود ۷۰ هزار تومان كاهش یافته است. بدین ترتیب سكه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز با قیمتی معادل چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان داد و ستد می گردد و نسبت به قیمت روز گذشته خود كه رقمی معادل چهار میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بود با افتی ۷۰ هزار تومانی مواجه شده است.
ابهام در ثبت نام اینترنتی خودرو
این روزها با عنایت به اختلاف بالای قیمت خودروها در كارخانه و بازار، تقاضا برای خرید خودرو به شدت افزایش یافته است. خودروسازان هم هر از چندگاهی مبادرت به فروش اینترنتی خودرو می كنند، ولی خیلی از متقاضیان موفق به ثبت نام نمی شوند و همین مبحث سبب تولید ابهاماتی در اذهان عمومی شده است. در این شرایط آگاهی از چگونگی كاركرد سایت های فروش اینترنتی خودرو می تواند خیلی از سوال ها و ابهامات را برطرف كند.
مجری بیشتر طرح های فروش اینترنتی خودرو یك شركت متعلق به بخش خصوصی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) است. این شركت با استفاده از سایت زیرمجموعه خودرو به نام "پرتال جامع خودرو كشور" (iranecar.com) كار فروش اینترنتی خودرو را به سفارش خودروسازان انجام می دهد. فرایند كار به این صورت است كه خودروسازان شرایط فروش خودرو در طرح های فروش اینترنتی خویش را تعیین و به این شركت اعلام می كنند و این شركت هم برپایه شرایط تعیین شده مبادرت به اجرای برنامه فروش می كند.
در سایت اینترنتی این شركت توضیحاتی درباره نحوه كاركرد این سامانه و شرایط و راهكارهای افزایش امكان موفقیت در طرح های فروش اینترنتی خودرو بخصوص در خودروهای پرتقاضا داده شده كه آشنایی با آن می تواند برای متقاضیان خرید خودرو مفید باشد: "در برنامه های فروش ویژه كه با هجوم گسترده كاربران برای خرید تعداد محدودی خودرو روبروست، اصل موفقیت بر سرعت استوار است. به این مفهوم كه كاربرانی موفق به خرید می شوند كه زودتر از دیگران وارد درگاه فروش شده، اطلاعات مورد نیاز را با سرعت بیشتری تكمیل كرده و سریع تر وارد درگاه های بانكی شوند.
شرایط فعالی، به نفع دلال و به ضرر مصرف كننده و خودروساز
همینطور یكی از اخبار امروز، به تحلیل قیمت خودرو و پرداخت. حسن كریمی سنجری -كارشناس صنعت خودرو- اظهار نمود: صنعت خودرو و همینطور صنعت قطعه سازی، صنایع ارزبری هستند كه به شدت از تغییرات نرخ ارز تاثیر می پذیرند. شرایط فعلی كه قیمت رسمی فروش خودروهای داخلی كمتر از قیمت تمام شده است، تنها به نفع دلالان و سفته بازان بوده و برخلاف منافع مصرف كنندگان و خودروسازان است.
وی با اشاره به اینكه حتی در خودروهای پرتیراژی كه تا حد زیادی داخلی سازی شده اند هم بخش قابل توجهی از مواد اولیه قطعات آنها همچون مواد پلیمری وارداتی است، تصریح كرد: ازاین رو در شرایط فعلی كه نرخ ارز صنایع افزایش بیش از دو برابری داشته، قیمت تمام شده و هزینه تولید قطعات و محصول نهایی هم افزایش یافته است.
بررسی وضعیت نفتی ایران در خزر
با وجود اینكه دریاچه خزر بعنوان بزرگترین دریاچه جهان و با در اختیار داشتن حجم وسیعی از ذخایر هیدروكربنی دنیا، از مناطق بكر نفت و گاز به حساب می آید اما تا چند ماه پیش هیچ شركتی به صورت رسمی برای ورود به توسعه خزر اعلام آمادگی نكرده بود تا اینكه در فروردین ماه سال جاری ایران و جمهوری آذربایجان به منظور انجام فعالیت های مشترك در بلوك های اكتشافی خزر، سند همكاری امضا كردند. امضای قرارداد مذكور امید به باز شدن دریچه های توسعه روی منابع نفتی و گازی خزر را گشود. به طوریكه محسن دلاویز، مدیرعامل شركت نفت خزر اعلام نمود شركت نفت خزر بزودی شاهد فصل تازه ای از فعالیت های توسعه ای خواهد بود.
البته در خزر تنها برداشت منابع نفتی و گازی حاوز اهمیت نیست، بلكه انتقال و سوآپ نفتی هم می تواند نقش مهمی را بازی كند؛ موضوعی كه حسن روحانی، رییس جمهور در نشست سران كشورهای ساحلی دریای خزر در قزاقستان به آن اشاره نمود و اظهار داشت: همكاری در حوزه انرژی همچون انتقال و سوآپ انرژی، از دیگر مبحث های مهم همكاری در دریای خزر است. ما فعالیت در این زمینه را با برخی كشورهای ساحلی شروع كرده ایم و به جدیت آن را ادامه و گسترش خواهیم داد.
پرداخت ۱۳۵ میلیارد تومان وام ازدواج در سال گذشته
حجت اله مهدیان -مدیرعامل بانك توسعه تعاون- از پرداخت ۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات این بانك در سال قبل اطلاع داد و مجموع تسهیلات پرداختی ازدواج را ۱۳۵ میلیارد تومان اعلام نمود.
مهدیان كه در همایش تعاون، اقتصاد و كشاورزی سخت می گفت همینطور اظهار نمود: در ابتدای سال، هفت راهبرد را برای بانك ترسیم كردیم كه اشتغال پایدار روستایی نخستین راهبرد ماست. تا آذرماه سال قبل و پس از ابلاغ آیین نامه اجرایی طرح اشتغال روستایی كارگروه اجرایی را تشكیل دادیم و تا تاریخ ۱۳۹۶/۶/۹ مبلغ ۲۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت كردیم.
وام ۱۲۰ میلیونی ۴۰۰ هزار تومان ارزان شد
از طرفی در خلال هفته های گذشته قیمت مسكن شاهد رشد فزاینده ای بود، اما قیمت اوراق چندان تغییری نداشته و حتی طی ماه های گذشته با اندكی افت همراه بود. در نتیجه به قول برخی فعالان بازار سرمایه با این اوراق عملا نمی توان به راحتی صاحب خانه شد. قیمت اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن در معاملات فرابورس امروز از ۶۲ هزار تومان شروع می گردد و تا قیمت ۶۵ هزار و ۷۰۰ تومان متغییر است.
با عنایت به اینكه قیمت بیش تر اوراق حدود ۶۵ هزار تومان است، این قیمت را مبنا قرار داده و قیمت وام مسكن را برای اقشار مختلف محاسبه می نماییم. زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، آن ها باید ۱۳ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابتش باید ۴۰ برگ بهادار دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی خریداری كرد، در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن، حدود ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان صرف كنند.
چای هم دلار دولتی گرفت هم ۲۲ درصد گران شد!
افزایش قیمت چای هم در یكی از اخبار ایسنا مورد بررسی قرار گرفت. چای وارداتی هم یكی دیگر از محصولاتی است كه از ابتدای امسال ارز دولتی دریافت كرده، اما مشمول افزایش قیمت در همین بازه زمانی شده است؛ به گونه ای كه با وجود ارزن تر شدن نسبی نرخ واردات، قیمت این محصول در بازار مصرف كنندگان بیش از ۲۲ درصد گران تر از سال گذشته شده است.
برپایه آماری كه بانك مركزی به دستور رییس جمهور از دریافت كنندگان ارز دولتی در تیرماه امسال منتشر كرد، ۵۸ شركت وارد كننده، ۷۰ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۹۴۷ یورو ارز به نرخ رسمی ۴۲۰۰ اختصاص یافت تا این محصول را وارد كنند و برپایه آخرین آمار انتشار یافته از جانب وزارت جهاد كشاورزی طی چهار ماهه نخست امسال مجموعا بیش از ۱۶ هزار و ۵۱۰ تن چای خشك به ارزشی بالغ بر ۷۷ میلیون و ۶۶۰ هزار دلار از كشورهای مختلف وارد شده است، اما با وجود كاهش نسبی هر كیلوگرم چای وارداتی قیمت آن در بازار با افزایش قیمت مواجه شده است.
گول مرغ های آبكی را نخورید!
با ادامه روند صعودی قیمت مرغ در ماه های اخیر، در نهایت ستاد تنظیم بازار از تاریخ ۱۰ مرداد، قیمت هر كیلوگرم مرغ با ۹ درصد افزایش، حداكثر ۸۱۷۵ تومان تعیین كرد اما در ایام اول در بازار مصرف بیش از كیلویی ۳۰۰۰ تومان گران تر از این قیمت یعنی كیلویی ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان و در ایام اخیر هم بیش از ۱۰ هزار تومان به فروش رسید كه ۲۵۰۰ تومان گران تر از نرخ مصوب است.
در این باره برومند چهارآیین - مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی -، با تاكید بر اینكه قیمت روزهای اخیر گوشت مرغ منطقی و واقعی نیست، اظهار داشت: قیمت مرغ در چند روز اخیر به علت اختلال دلالان كاهش یافته و تولیدكنندگان را وارد حاشیه ضرر كرده است.1397/06/15
13:03:41
5.0 / 5
4873
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است