گزارش كار و درآمد به نقل از مهر؛

۳۸۵هزار تحصیلكرده، شاغل شدند، افزایش۳۹هزارنفری فارغ التحصیلان بیكار

۳۸۵هزار تحصیلكرده، شاغل شدند، افزایش۳۹هزارنفری فارغ التحصیلان بیكار كار و درآمد: تغییرات یكساله بازار كار در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی حكایت از افزایش جمعیت فعال به بیش از ۷ میلیون نفر و اشتغال ۳۸۵ هزار نفر در سال ۹۶ دارد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، مقایسه آماری شاخص های بازار كار در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی از مقطع فوق دیپلم تا دكتری تخصصی به استناد نتایج آمارگیری نیروی كار مركز آمار ایران نشان می دهد، جمعیت فعال (مجموع جمعیت بیكار و شاغل) در این گروه از ۶ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۱۴۷ نفر در سال ۹۵ به ۷ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۰ نفر در سال ۹۶ رسیده است؛ ازاین رو جمعیت فعال فارغ التحصیلان دانشگاهی در طول یكسال ۴۲۴ هزار و ۱۱۳ نفر رشد داشته است.
جمعیت فعال مجموع جمعیت بیكار و شاغل را شامل می گردد كه رشد این شاخص از نشانه های مثبت در شاخص های اقتصادی به حساب می آید چراكه افرادی كه در خارج از این گروه قرار می گیرند یا شاغل نیستند یا به هر دلیلی تمایلی به ورود به بازار كار ندارند.
در گروه شاغلان، در سال ۹۵ مجموع جمعیت شاغل دارای تحصیلات دانشگاهی ۵ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۹۷۷ نفر بود كه این جمعیت تا آخر سال قبل به ۵ میلیون و ۷۳۲ هزار و ۲۷۱ نفر رسید؛ به عبارتی جمعیت شاغل فارغ التحصیل در سال قبل نسبت به سال ماقبل آن ۳۸۵ هزار و ۲۹۴ نفر افزایش پیدا كرد.
همچنین مقایسه شاخص بیكاری در جمعیت فارغ التحصیل جامعه نشان می دهد، جمعیت بیكار كشور در سال ۹۶ به میزان ۳۸ هزار و ۸۱۹ نفر نسبت به سال ۹۵ افزایش داشته است. بدین سان كه جمعیت یك میلیون و ۳۴۰ هزار و ۱۷۰ نفری بیكار فارغ التحصیل در سال ۹۵، به یك میلیون و ۳۷۸ هزار و ۹۸۹ نفر بیكار تحصیلكرده در سال ۹۶ رسید.
جدول تغییرات یكساله اشتغال فارغ التحصیلان

هر چند جمعیت بیكار هم در طول یكسال رشد داشته است اما سرعت رشد جمعیت شاغل نسبت به جمعیت بیكار قابل توجه بود. البته افزایش جمعیت شاغل صرفا نسبت به رشد جمعیت بیكار قابل توجه بود در صورتی كه این افزایش جمعیت شاغل نسبت به تقاضای بازار كار و خروجی سالانه فارغ التحصیلان از دانشگاه ها فاصله دارد به طوریكه طبق برآوردهای سازمان برنامه و بودجه امسال ۶۸۰ هزار نفر از جمعیت جویای كار كشور از فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و ۷۰ درصد فرصت های شغل باید به دانش آموختگان دانشگاهی اختصاص پیدا كند.


1397/06/25
14:59:45
5.0 / 5
4546
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است