جدیدترین آمار عملكرد اقتصادی مرزها اعلام شد

رشد ۱۷ درصدی صادرات در شش ماهه سال ۹۷

رشد ۱۷ درصدی صادرات در شش ماهه سال ۹۷ كار و درآمد: سازمان راهداری جدیدترین آمار از وضعیت ترانزیت و صادرات و واردات كالا در شش ماهه نخست سال جاری را اعلام نموده كه بر این اساس واردات كاهش و صادرات افزایش یافته است.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، طبق گزارش های موجود، در شش ماهه ابتدایی سال ۹۷ مجموعا حدود ۹۲۴ هزار تن كالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی كشور وارد شده و در طول همین مدت سه میلیون و ۷۱۰ هزار تن كالا از مرزهای ایران صادر گردیده است. بدین سان و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل صادرات ۱۷ درصد رشد كرده و واردات هشت درصد كاهش یافته است.

بر اساس برآوردهای موجود مرز بازرگان سهمی ۵۶ درصدی در واردات كالا داشته و در این حوزه رتبه نخست را از آن خود كرده است و بعد از آن دو مرز میرجاوه و خسروی با ۱۰ درصد در رتبه های بعدی هستند.

در حوزه صادرات هم همچنان مرز بازرگان با ۲۶ درصد رتبه نخست را دارد و بعد از آن مرز میلك با ۱۴ و دوغارون با ۱۱ درصد در رده های بعدی هستند.

در طول این مدت همینطور ۲۴۱ هزار مسافر با ۳۶ هزار دستگاه وسیله نقلیه با استفاده از مرزهای زمینی وارد ایران شده اند كه در این حوزه اتوبوس ۲۰ درصد، مینی بوس ۱۵ درصد و سواری ۶۵ درصد عملكرد را به خود اختصاص دادند. در طول این مدت همینطور ۲۴۳ هزار نفر با ۳۵ هزار وسیله نقلیه از ایران خارج شده اند كه همچنان سواری با ۶۴ درصد بیشترین سهم را به خود مختص كرده است.

بیشترین تردد مسافرین در شش ماهه ابتدای امسال از مرز دوغارون بوده كه ۳۱ درصد از ترددها را به خود مختص كرده است و بعد از آن مرز سرو با ۲۳ درصد در رتبه بعدی قرار گرفته است.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، با كاهش بخشی از عملكردهای اقتصادی كشور در سال های ابتدایی دهه ۹۰ بخشی از آمارهای ترانزیتی در سال های ابتدایی دولت یازدهم منفی شد اما به دنبال اجرایی شدن برجام و توسعه سیاست های ترانزیتی و بین المللی دولت بار دیگر امكان رشد عملیات های اقتصادی فراهم آمد.

هر چند در طول سال های گذشته مسائلی مانند ورود داعش به عراق، مشكلات سیاسی در تركیه و اتفاق های رخ داده در كردستان عراق هر یك برای مدتی عملكرد بعضی از مرزهای ایران را با ابهام روبرو كردند، اما همچنان آمارهای اقتصادی حركت صعودی خویش را حفظ نموده و در این مسیر فعالیت می نمایند.
1397/07/25
17:16:09
5.0 / 5
4987
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است