آیا بازار نفت به عربستان اعتماد می كند؟

آیا بازار نفت به عربستان اعتماد می كند؟ كار و درآمد: همزمان با بازگشت تحریم های آمریكا ضد صادرات نفت ایران، عربستان سعودی به علت قتل یك خبرنگار منتقد ریاض، زیر سایه ای از ابهامات و انتقادات رفته است.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، عربستان سعودی كه بزرگترین صادركننده جهان است، همزمان با آغاز تدابیر خصمانه واشنگتن برای محدود كردن صادرات نفت ایران، به منبع ابهام جدیدی برای بازار تبدیل گشته است.

با این حال قیمت نفت به پایین ترین حد در پنج هفته گذشته سقوط كرده است و بازار هیچ نگرانی نسبت به افت احتمالی عرضه نشان نمی دهد.

تحلیلگران غربی انتظار دارند تحریم های آمریكا صادرات نفت ایران را كمتر كرده و به افزایش قیمت ها منجر شود. این مسئله حتی قبل از این كه عربستان به یك مهره مبهم تبدیل گردد، پیش بینی شده بود. قتل جمال خاشقجی - خبرنگار سعودی برجسته در كنسولگری عربستان سعودی در استانبول، پرسشهایی را درباره نقش محمد بن سلمان - ولیعهد عربستان، در مرگ این خبرنگار برانگیخته است.

با این حال عربستان سعودی به بازارهای نفت نسبت به حفظ روند عرضه و تامین بازار اطمینان داده است. خالد الفالح - وزیر انرژی عربستان سعودی، وعده داد كشورش برای جبران عرضه كمتر از جانب ایران، تولیدش را افزایش خواهد داد.

وی اظهار داشت: عربستان سعودی می تواند تولید خویش را به ۱۱ میلیون بشكه در روز افزایش دهد و از نفت بعنوان سلاح استفاده نخواهد كرد. تولید این كشور اكنون به حدود ۱۰.۷ میلیون بشكه در روز رسیده است.

فالح در پاسخ به این كه آیا امكان دارد تحریم نفتی مشابه تحریم سال ۱۹۷۳ تكرار شود، به خبرگزاری تاس روسیه اظهار داشت: چنین نیاتی نداریم.

وزیر انرژی عربستان سعودی در كنفرانس سرمایه گذاری ریاض هم اظهار نمود: اوپك تا جایی كه می تواند نفت تولید می كند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، فالح اظهار داشت: ما هر گونه تقاضایی كه وجود داشته باشد را برآورده می نماییم.

هلیما كرافت - مدیر استراتژی كالای شركت آر بی سی، به شبكه CNBC اظهار داشت: زمانی كه خالد الفالح پا پیش گذاشته و می گوید ما ۱۱ میلیون بشكه در روز نفت تولید می نماییم، بازار اعتبار زیادی برای وی قائل است. اگر وی لحن خویش را تغییر دهد، بازار این تهدید را جدی خواهد گرفت.

عامل دیگری كه قیمت نفت را پایین برد، افت تقاضای جهانی برای نفت می باشد. تحلیلگران می گویند جنگ تجاری آمریكا با چین و گران شدن دلار، به لطمه دیدن تقاضای بازار نوظهور و ارزان شدن نفت كمك كرده است.

آكاشی دوشی - تحلیلگر كالای سیتی گروب، اعتقاد دارد كندی ملایمی در رشد تقاضا پیش آمده اما ریسك جدی تر كندی رشد تقاضا در سال ۲۰۱۹ وجود دارد.

به گفته دوشی، عربستان سعودی همان گونه كه قول داده، به تامین نفت ادامه خواهد داد و بازار هم همین را انتظار دارد.

وی انتظار دارد كه میانگین قیمت نفت برنت پایین ۸۰ دلار در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ و در محدوده ۷۰ دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ باشد.

به گفته كرافت، اگر عرضه نفت نیجریه و لیبی مختل شود، حتی در صورت افزایش تولید عربستان، بازار تا آخر سال امكان دارد دچار محدودیت ارائه شود. آمریكا حدود ۱۱ میلیون بشكه در روز نفت تولید می كند اما كمبود ظرفیت خط لوله، انتقال نفت پرمیان تگزاس را دشوار كرده و تا نیمه دوم سال این وضعیت امكان دارد بهبود پیدا كند و نفت بیشتری از جانب آمریكا به بازار جهانی ارائه شود.

در این بین، تحلیلگران مورگان استنلی اعلام نمودند با این حال تحولات و مهلت پنجم نوامبر برای آغاز تحریمهای آمریكا ضد ایران، قیمت نفت در ۱۰ روز گذشته، ۷ درصد ریزش كرده كه به علت افزایش سطح ذخایر آمریكا بوده است. در حالیكه عوامل ژئوپلیتیكی ریسك عقب نشینی عربستان از عمل به تعهداتش را به دنبال دارد اما ما انتظار نداریم با عنایت به اینكه این كشور با ریسك از دست دادن سهم بازارش به شیل آمریكا و تولیدكنندگان نفت روبروست، به چنین اقدامی مبادرت كند.

الفالح هفته گذشته نقش عربستان سعودی در بازار نفت را همانند یك بانك مركزی توصیف كرده بود.

اظهارات وی یك هفته بعد از تهدید عربستان به تلافی اقتصادی در برابر هر گونه مبادرت به تحریم قدرتهای غربی بر سر مرگ خاشقجی عنوان شد.

اما عربستان سعودی از این تهدید عقب نشینی كرد و كوشش كرد نشان دهد حتی با وجود اینكه اعضای كنگره آمریكا می گویند امكان دارد ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی دست داشته باشد، همچنان روابط قوی با آمریكا دارد.

محمد بن سلمان هفته جاری با استیون منوچین - وزیر خزانه داری آمریكا، دیدار نمود و بر اهمیت روابط استراتژیك آمریكا-عربستان تاكید نمود. با این وجود این بحران هنوز نشانی از به انتها رسیدن ندارد.
1397/08/04
16:22:30
5.0 / 5
4644
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , سرمایه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است