كمك خرجی دولت به كاركنان چطور واریز می شود؟

كمك خرجی دولت به كاركنان چطور واریز می شود؟ كار و درآمد: یك كارشناس حوزه كار با اشاره به بار روانی افزایش دستمزدها و پرداخت های نقدی در بالا رفتن تورم، پیشنهادی برای نحوه واریز كمك جبرانی دولت به كاركنان ارائه نمود.حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، با تشریح چگونگی واریز كمك های جبرانی دولت به كاركنان و بازنشستگان اظهار نمود: شخصا با افزایش نقدی دستمزد موافق نیستم چون دولت كنترل و نظارت دقیقی در بحث نقدینگی در كشور نداشته است؛ از طرفی بار روانی افزایش تورم را نمی توان كتمان كرد، بنابراین پیش بینی من این است كه كمك دولت به كاركنان و بازنشستگان به شكل نقدی نخواهد بود؛ هرچند كه دولت منابع این كار را در اختیار دارد اما به علت بار روانی افزایش قیمتها و تحمیل فشار بیشتر برخانوارها سناریوی افزایش دستمزدها را دنبال نخواهد كرد.

وی افزود: سناریوی دوم این است كه دولت این رقم را در قالب بسته های حمایت غذایی اختصاص دهد. البته قبلا دولت اعلام نموده بود كه بسته های حمایت غذایی را صرفنظر از اقشار صدمه پذیر و تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی به تمام گروه ها و دهك های جامعه اختصاص خواهد داد، بنابراین دولت درحال بررسی سناریوهای موجود است تا پرداخت كمك جبرانی با كمترین میزان تاثیرپذیری اتفاق بیافتد.

این كارشناس حوزه كار با اشاره به جامعه هدف دولت در واریز كمك جبرانی، اظهار داشت: با عنایت به این كه دولت حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان دریافتی را مشمول این طرح قرار داده است، پیشنهاد من این است كه به جای واریز كمك جبرانی به حسابهای كاركنان، این رقم را در قالب كارتهای الكترونیكی خرید كالا اختصاص دهد تا افراد خود به فروشگاه ها رجوع و به اختیار هزینه كنند و تورم انتظاری هم تولید نشود.

حاج اسماعیلی همینطور درباره منابع مالی این طرح، اظهار داشت: باآنكه دولت ساز وكار اجرای این طرح را هنوز پیش بینی نكرده ولی دو منبع جدید به دست آورده است؛ افزایش نرخ ارز و فروش نفت دو منبعی است كه امكان توزیع خواربار و بسته های حمایتی را برای دولت فراهم نموده است و می تواند از این دو محل هزینه كند. چون دولت هم از افزایش نرخ ارز سود برده و هم بر طبق آنچه كه در بودجه پیش بینی كرده بود نفت را طی شش ماه گذشته به قیمت بالاتری فروخته است؛ از این رو دولت هیچ مشكلی برای اختصاص بسته های حمایت غذایی ندارد و انتظار می رود كه پوشش گسترده تری از كارمندان، كارگران و بازنشستگان را در این طرح داشته باشد.

به گفته وی، با عنایت به این كه بخشی از بدنه كاركنان دولت را كارگران قراردادی و پیمانی تشكیل می دهند، علاوه بر كارمندان لشكری و كشوری و بازنشستگان صندوق های بیمه، كارگران قراردادی و شاغل در شركتهای پیمانكاری هم تحت پوشش این كمك جبرانی قرار خواهند گرفت.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، در ایام اخیر هیات وزیران به پیشنهاد مشترك وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه كشور «پرداخت كمك جبرانی به كاركنان دولت و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی كشوری و لشكری» را به تصویب رساند.بر اساس این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مجاز است، برای كاركنان رسمی و پیمانی كشوری و لشكری، كاركنان قرار دادی و شركتی و مستمری بگیران صندوقهای بازنشستگی كشوری، لشكری و حمایت و بازنشستگان شركت فولاد و سایر صندوق ها كه مجموع پرداختی آنها كمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه است، كمك جبرانی با استفاده از حساب بانكی در رابطه با حقوق و دستمزد آنها واریز نماید.
1397/08/13
13:03:36
5.0 / 5
4570
تگهای خبر: بانك , بیمه , تولید , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است