با همكاری سازمان ملل انجام می شود

آماده سازی فرودگاه های ایران در برابر بلایای طبیعی

آماده سازی فرودگاه های ایران در برابر بلایای طبیعی به گزارش كار و درآمد مركز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران اعلام نمود گروه دی اچ ال آلمان با همكاری شركت فرودگاه­ ها و ناوبری هوایی ایران كارگاه ˮآماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعیˮ را از تاریخ ۴ الی ۱۰ آذر ماه جاری در فرودگاه بین المللی مهرآباد اجرا خواهند كرد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، این كارگاه در قالب همكاری گروه دی اچ ال و برنامه توسعه ملل متحد با مقامات فرودگاهی و دولتی ایران، همینطور سایر دستگاه های ذیربط مرتبط با مدیریت بلایای طبیعی برگزار می گردد تا آمادگی فرودگاه های ایران را برای رویارویی با بلایای طبیعی آینده فراهم كنند.
فرودگاه ها برای تأمین نیازهای حیاتی و فوری جوامع صدمه دیده در مواقع اضطراری بسیار حائز اهمیت هستند. در ۲۰۰۹ برنامه آماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعی (Get Airports Ready for Disaster) كه به اختصار (GARD) گارد نامیده می­شود در قالب همكاری دی اچ ال و برنامه توسعه ملل متحد و دولت­ها با هدف آماده سازی فرودگاه ها در مناطق صدمه پذیر به منظور افزایش ورود كالاها و ارتقای ظرفیت امدادرسانی، بعد از وقوع حادثه تشكیل شد. این برنامه همینطور سازمان های مختلف و كمك كننده را قادر می سازد تا فرآیندهای فرودگاهی را بعد از یك فاجعه بهتر درك كنند و همین امر به آسان كردن تدابیر كمك رسانی و افزایش هماهنگی های كلی، كمك می نماید. تا به امروز، كارگاه های گارد در بیش از ۴۰ فرودگاه در سراسر دنیا برگزار شده است.
در كارگاه "آماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعی" كه به منظور تدوین برنامه آماده سازی فرودگاه بین المللی مهرآباد برگزار می گردد بیش از ۴۰ نفر از مقامات و كارشناسان مرتبط فرودگاهی و مدیریت بحران دركارگاه پنج روزه آموزشی گارد در تهران شركت خواهند كرد. این كارگاه توسط متخصصین برنامه توسعه ملل متحد و با همكاری شركت فرودگاه­ها و ناوبری هوایی ایران برگزار می شود. در خلال این برنامه، شركت كنندگان با نظارت مربیان بعد از آشنایی با مبانی برنامه گارد ضمن ارزیابی سطح فعلی آمادگی فرودگاه و انجام تمرینات آموزشی برنامه آمادگی فرودگاه مهرآباد برای امدادرسانی مناسب در زمان وقوع بحران را تدوین خواهند كرد. این برنامه عملیاتی به همراه سفارش های ویژه در اختیار مسوولین فرودگاه بین المللی مهرآباد برای مقابله با بلایای طبیعی آینده قرار می گیرد.
به عنوان بخشی از كارگاه فعلی گارد، كارشناسان هواپیمایی، گروه دی اچ ال و نمایندگان برنامه توسعه ملل متحد، شركت كنندگان را در زمینه مدیریت عملیاتی تداركات در حین بلایای طبیعی آموزش خواهند داد، همینطور با مشاركت آنان برنامه­ های مشخصی برای پاسخگویی به بلایا برای فرودگاه آماده می گردد. این كارگاه به افزایش آگاهی ها در مورد كاهش خطر بلایا هم خواهد پرداخت. با تجربه عملیاتی گسترده می توان روی ظرفیت های بالاتری تمركز كرد تا فرودگاه ها بتوانند حمایت های بین المللی كه بعد از وقوع حادثه دریافت می كنند را بهتر مدیریت و اولویت های سرمایه گذاری در زیرساخت های ملی را شناسایی نمایند كه می تواند مقاومت در برابر زنجیره تامین اضطراری را در طول یك فاجعه بهبود بخشد.
ایران در یكی از مناطق حادثه خیز جهان قرار گرفته است، به این مفهوم كه این كشور در معرض خشكسالی، زمین لرزه، سیل و حوادث صنعتی است. آتش سوزی جنگل ها و طوفان های گرد و غبار به طور فزاینده ای بر این كشور تاثیر می گذارد. نگرانی اصلی ایران، همچنان وقوع زلزله است. جمهوری اسلامی ایران با عنایت به موقعیت خاص خود در سیستم كوهی آلپ-هیمالیا، به شدت در معرض زلزله های مختلف و اغلب شدید است. نمونه آن زمین لرزه ایست كه در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷ در مناطق غربی كشور صورت گرفت. این زلزله ۷. ۳ در مقیاس ریشتر گزارش شده است و در مرز ایران و عراق با جمعیتی حدود یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رخ داد. تخمین زده می گردد در این زلزله بیش از ۵۰۰ نفر كشته و حدود هفت هزار و ۴۶۰ نفر بر اثر این اتفاق مجروح شده باشند. از سال ۲۰۱۲ تا كنون هیچ زلزله ای در ایران به این اندازه تلفات نداشته است. زلزله اخیر غرب ایران همینطور پر تلفات ترین زلزله جهان در سال ۲۰۱۷ است.


 

1396/09/04
23:29:14
5.0 / 5
5200
تگهای خبر: كسب و كار , كارگاه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است