سرنوشت پلاسكو برای ساختمان آلومینیوم

سرنوشت پلاسكو برای ساختمان آلومینیوم كار و درآمد: یك كارشناس اقتصادی بیشترین حوادث ناشی از كار را مربوط به بخشهای صنعتی و معدنی دانست و اظهار داشت: بی توجهی به نكات ایمنی و عدم نظارت مناسب بر كارگاههای این بخش باعث وقوع حوادث تلخ و ناگوار می گردد.حمید نجف ـ در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه كارگاهها و ساختمانهای زیادی نظیر پلاسكو در كشور و تهران هستند كه دیر یا زود به چنین سرنوشتی دچار خواهند شد، اظهار داشت: ساختمان آلومینیوم در خطر ریزش است، ولی آیا با وجود اخطارهایی كه برای تخلیه این ساختمان داده شده كسی آن را ترك كرده است؟

وی با تاكید بر ضرورت پیشگیری از وقوع حوادث كار، اضافه كرد: طبعا به منظور حفظ اشتغال نیروهای كار این ساختمان باید اقدامات لازم در مورد جابه جایی و اختصاص مكان مناسب صورت گیرد و بازسازی ساختمان به سرعت آغاز شود، ولی متاسفانه زمانی به این نتیجه می رسیم كه حادثه پلاسكو تكرار و رها شود.

این كارشناس اقتصادی عدم آموزش نیروی كار و ضعف بازرسی و نظارت بر كارگاهها را دو عامل موثر در وقوع حوادث كار دانست و اضافه كرد: اجبار نیروی كار به رعایت نكات ایمنی و حفظ جان نیروی كار در درجه اول و بازرسی و نظارت بازرسان كار در درجه دوم ضروری است.

وی ادامه داد: متاسفانه در خیلی از پروژه های ساختمانی یا معدنی بحث منافع شخصی باعث می گردد تا توجه به مبحث ایمنی كمرنگ شود و كارفرما به علت كاهش هزینه ها از تجهیزات یا مصالح استاندارد استفاده نمی كند و حادثه كار رخ می دهد.

نجف درعین حال داشتن كلاه ایمنی، رعایت بهداشت محیط كار، حضور بازرسان كار، استانداردسازی، توجه به نكات ایمنی و حفاظتی و آموزش نیروی كار را از مهمترین عوامل جلوگیری از وقوع حوادث كار برشمرد.

وی با اشاره به اینكه اگر كارفرما مجبور به كاری نشود به آن تن نمی دهد، اظهار داشت: در چنین شرایطی بحث شبكه های نظارتی و سازمان بازرسی و بازرسان كار اهمیت پیدا می كند تا به سرعت وارد عمل شوند و از وقوع حوادثی نظیر پلاسكو كه نوشداروی بعد از مرگ سهراب بود، جلوگیری كنند.

این كارشناس اقتصادی برخی موازی كاری ها را در وقوع حوادث كار موثر خواند و اظهار داشت: در جریان حادثه پلاسكو به علت موازی كاری ها متولی ساختمان مشخص نبود بنابراین هر كدام از نهادهای مربوطه اعم از صدور جواز، بازرسی و نظارت، ارزیابی و مهندسی ساختمان دیگری را مقصر جلوه می دادند در حالی كه اگر ساختمانی فرسوده است یا بافت آن دچار نارسایی شدیدی است و می تواند خطر آفرین باشد باید بلافاصله وارد عمل شد.

نجف در انتها بخشی از حوادث كار را ناشی از وجود دغدغه های نیروی كار دانست و اظهار داشت: بخشی از ایمنی كار بار روانی دارد. زمانی نیروی كار از نظر حقوق و درآمد تامین نیست و از نظر معاش در وضعیت مناسبی قرار ندارد یا ذهن او به علت نگرانی از آخر قرارداد و نبود امنیت شغلی درگیر است در چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت جریان كار در یك كارگاه به شكل مطلوبی دنبال شود، بنابراین باید به دغدغه ها و نگرانی های نیروی كار هم توجه كنیم و آنها را به حداقل برسانیم. 

1396/09/05
01:42:38
5.0 / 5
5322
تگهای خبر: صنعت , كارگاه , نیروی كار
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است