قانون تأمین اجتماعی مشكل آفرین برای كارآفرینان

قانون تأمین اجتماعی مشكل آفرین برای كارآفرینان به گزارش كار و درآمد كارآفرینی از محورهای اصلی رشد و توسعه است و از نظر برنامه ریزی توسعه اقتصادی و توسعه پایدار دارای اهمیت است، چون باعث اشتغال و سبب افزایش سود و سرمایه سرمایه گذاران شده و پر شدن شكاف ها و خلاهای بازار كار را به ارمغان می آورد یعنی با عنایت به دگرگونی های شرایط بازار كار و فراهم شدن فرصت های تازه، تصمیم های تازه ای گرفته می گردد و باعث گذار از ركود اقتصادی، جبران عقب ماندگی های اقتصادی و آسان شدن روند رشد و توسعه كشور می گردد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، كارآفرینی باعث به وجود آمدن محصولات، خدمات، روش ها، سیاست ها، افكار و راهكارهای نو برای مرتفع ساختن مشكلات جامعه می گردد.
با عنایت به اهمیت این مورد میزگردی در ایسنا، با حضور كارآفرینان، رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان و مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی برگزار گردید.
انگار قانون با كارآفرین سرلج دارد
«صادق صفربیگی»، دبیر كانون كارآفرینان استان ایلام در این نشست اظهار نمود: متأسفانه قانون كار ضد كارآفرین و كارفرما تصویب شده است تا جایی كه سود كارفرما در این است كه عطای كارآفرینی را به لقایش ببخشد، چون پشتیبانی از كارفرما پیش بینی نشده است و گاهاً كارگران مشكلات را برای آنان بوجود می آورد.
وی با تاكید بر این كه قوانین بوروكراسی پیش پای تولید اشتغال نیازمند بازبینی هستند، خاطرنشان كرد: قوانین تأمین اجتماعی و مالیات همچون این مشكلات هستند، كارآفرین هیچگاه قصد فرار از مالیات را ندارد، اما متأسفانه جرائم مالیاتی چند برابر مالیات وضع شده است.
مشوق های مالیاتی تنها اعلام می شوند، اعمال نمی شوند
این كارآفرین افزود: معتقدم در خیلی از جریمه ها و وضع شدن مالیات سلیقه هایی اعمال می گردد و خیلی از كارآفرینان استان از این مورد گلایه دارند و مشوق های مالیاتی فقط اعلام می شوند و خبری از اعمال آنان نیست.
صفربیگی قوانین تأمین اجتماعی را از دیگر مشكلات كارآفرینان دانست و اظهار داشت: انگار قوانین در این زمینه با كارآفرین سر لج دارد و كارآفرین در مقابل آن همیشه متضرر می گردد.
بانك ها در قبال كارآفرینان سخت گیری می كنند
وی قوانین سختگیرانه بانك ها را از دیگر مشكلات كارآفرینان دانست و اظهار داشت: اغلب مردم با این مورد درگیر هستند و می دانند كه اولویت نخست برای بانك ها سود خودشان است و متأسفانه بر خلاف فرمایشات رهبری در این زمینه بانك ها آن گونه كه باید هوای كارآفرینان را ندارند.
آی.تی را دریابیم
صفربیگی با اشاره به حوزه كاری خود در زمینه آی.تی، هم اظهار داشت: امروز همه نگاه ها در دنیا متوجه این صنعت شده است و می توان در این عرصه سرمایه گذاری كرد كه متأسفانه این عرصه آن گونه كه باید در ایران جا نیفتاده است.
وی خاطرنشان كرد: یك تحقیق در سال 96 انجام گرفت و مشخص شد علیرغم تورم 38 درصدی در حوزه های مختلف در آی.تی رشد معادل 17 درصدی داشته ایم و این صنعت در ایران معادل معدن، داروسازی و بیمه تراكنش داشته است و 3 برابر صنعت هوایی در كشور درآمد داشته است.
صفربیگی با تاكید بر این كه با كمك آی.تی می توانیم بقیه صنایع را جلو ببریم، افزود: یكی از ره آوردهای این صنعت شفاف سازی است و می تواند در هر عرصه ای كه ورود كند باعث رشد شود اما متأسفانه مدیران كمتر مایل هستند خویش را به این صنعت وفق دهند.
این كارآفرین افزود: برگزاری استارتاپ ها فرصت مناسبی است كه می تواند در این عرصه به اشتغال بینجامد.
وی از تلاش های مدیران تعاون، كار و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری كرد كه با ترسیم یك نقشه راه در راه كارآفرینی و دیدن مشكلات كارآفرینی توسط بانك و امور مالیاتی شاهد امیدواری بیشتر كارآفرینان باشیم.
«حامد خرمی»، كارشناسی ارشد رشته برق گرایش كنترل و مدیر فناوران نوژان ارتباط و كارآفرین برتر سال 95 و 96 با كسب حداكثر رتبه، اظهار نمود: با تلاش توانسته ام برای 50 نفر شغل تولید كنم، طبق آمار و بخشنامه های وزارت كار و رفاه اجتماعی برای تولید شغل پایدار برای هر نفر 50 میلیون تومان در سال قبل باید هزینه شود، كه این میزان امسال به 100 میلیون تومان افزایش پیدا كرد و بر این اساس بنده توانسته ام بار مالی به میزان 5 میلیارد از دوش دولت بر دارم و این در شرایطی است كه بنده تابحال 100 میلیون تومان دریافت كرده ام.
وی با تاكید بر این كه یك كارآفرین معمولاً بر مبنای وعده های دولتمردان برنامه ریزی می كند، افزود: متأسفانه قانون ها با رفتن یك مسئول عوض می گردد و كارآفرین خویش را بی پناه می بیند.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی كامپیوتر ایلام با انتقاد از عدم تحقق وعده ی دولت در مبحث كارورزی، خاطرنشان كرد: من آورده ی خویش را قبل از بانك تأمین كردم و دستگاه خریدم اما حالا سردرگم هستم.
این كارآفرین با بیان این كه كارآفرینان ما از امید دادن واهی خسته شده اند، اظهار داشت: به دولت می گویم تسهیلات نوش جان بدهی های خویش را به موقع پرداخت كنید.
خرمی اظهار داشت: تأمین اجتماعی به دلیل یك روز تأخیر در پرداخت حق بیمه، كارفرما را جریمه می كند بعنوان مثال در ازای یك روز تأخیر برای هر لیستی 150 هزار تومان جریمه شدم.
مدیر شركت دانش بنیان صنعتی در زمینه طراحی دستكاه بوك اسكنر آرشیو الكترونیك، خاطرنشان كرد: در كشور همه سنگ اشتغال را به سینه می زنند اما در عمل آن گونه كه باید زمینه فعالیت كارآفرینان را فراهم نكرده ایم و در مجموع كارآفرین در كشور مظلوم و محكوم است.
دارنده جایزه دوم اختراعات آلمان مبحث ماشین حساب شیمی با انتقاد از عملكرد بانك ها در ارتباط با كارآفرینان، اظهار داشت: متأسفانه بخشنامه های داخلی بانك ها بر دستورالعمل و آئین نامه های هیئت دولت رجحان دارد.
چند سفارش به كارآفرینان
خرمی خاطرنشان كرد: طبق تجاربی كه بنده داشتم با اطمینان عرض می كنم افراد جویای كار باید پشتوانه كافی برای باز پرداخت تسهیلات داشته باشند چون همیشه گفتیم سنگ بزرگ برداشتن علامت نزدن است تسهیلات خوب، اما باید قدرت باز پرداخت را داشت.
این كارآفرین اضافه كرد: هیچ صنعتی در جهان وجود ندارد، بعد از 6 ماه یا حتی یكسال به ظرفیت نامی برسد پس كارآفرین برای پرداخت اقساط اولیه كه هنوز درآمد به حد ظرفیت نرسیده چاره ای بیندیشد چون عملاً خیلی از بنگاه ها بنابراین ورشكست شده اند.
كارآفرین برتر سال 95 و 96 خاطرنشان كرد: هیچ صنعتی در كل دنیا وجود ندارد كه بتواند همه اقساط تسهیلات را با سود( در اروپا سود بین 1 تا 2 درصد) پرداخت و تازه سود سرشار نصیب سرمایه گذار كند این اقساط در كشورهای پیشرفته بیشتر از 25 سال می باشد و از همین رو هزینه های سالیانه بجای این كه برای اقساط مصرف شود صرف پیشرفت شركت و صنعت می گردد و اقساط درصد كمی از مولفه هزینه به شمار در حالیكه در اینجا 60 تا 70 درصد هزینه های سالیانه صرف پرداخت اقساط می گردد برای همین خطوط تولید همواره دست نخورده و بدون پیشرفت می ماند چون تولیدكننده تنها به فكر پرداخت اقساط است.
وی خاطرنشان كرد: در كشورهای صنعتی و پیشرفته معمولاً از شركت های نوپا كه تازه تسهیلات گرفته اند مالیات دریافت نمی گردد چون شركت باید همه هدف و فكرش را روی عرضه بهترین محصول بگذارد، اما متأسفانه در ایران همیشه دولت خودش بدهی معوق دارد و مالیات را با جریمه می گیرد.
انتقاد از كم توجهی به زنجیره اشتغال در خیلی از طرح ها
«سیدغلامرضا حسینی» رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام هم در این نشست، اظهار نمود: امروزه كار و فعالیت شكل تازه ای به خود گرفته است و به سمت خوداشتغالی و كارآفرینی در حركت است.
وی با بیان این كه كارآفرینی و كارآفرینان نقش كلیدی در توسعه و پیشرفت اقتصاد جوامع ایفا می كند، خاطرنشان كرد: كسب و كار دانش بنیان، یكی از پایه ها و شالوده های اقتصاد مقاومتی است.
رئیس جهاد دانشگاهی استان ایلام با تاكید بر این كه دانشگاه های نسل سوم یعنی دانشگاه های كارآفرین سایر دانشگاه ها را به سمت ماموریت جدید یعنی كارآفرینی و خلق ارزش سوق می دهد، اظهار داشت: سهمی كه دانشگاه ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی بر عهده دارند آنها را به گذار از نقش سنتی خود در آموزش و پژوهش به كارآفرینی وا می دارد.
حسینی خاطرنشان كرد: حضور و فعالیت نیروهای باانگیزه و تولید سازمان خلاق و نوآور با هم افزایی و تعامل دستگاه ها و صنعت می تواند در توسعه كارآفرینی بسیار موثر باشد.
وی قرار گرفتن نهادهای توسعه ای مانند جهاد دانشگاهی را در كنار كارآفرینان ضروری دانست و اظهار داشت: یك دهیار یا یك كارآفرین روستایی چقدر با فضای كسب و كار آشنا است كه او را بی نیاز از مشاوره بدانیم و یا پس از گرفتن وام رهایش نماییم.
رئیس جهاد دانشگاهی استان ایلام با انتقاد از كم توجهی به زنجیره اشتغال در خیلی از طرح ها، افزود: یكی از دغدغه های ما در استان كمبود كارآفرین و نادیده گرفتن این نكته است كه زندگی شغلی به سمت خوداشتغالی می رود.
حسینی افزود: متأسفانه در ایلام از ظرفیت های معاونت فناوری ریاست جمهوری آن گونه كه باید بهره نگرفته ایم و از سوی دیگر فرهنگ كارآفرینی در استان جا نیفتاده است و باید همه دست به دست هم دهیم شناخت دانش آموزان و دانشجویان امروز را كه فردا وارد جامعه می شوند نسبت به كار و كارآفرینی تغییر دهیم.
باید در فرآیند حل مسأله بیكاری ابعاد مختلف آنرا بررسی كرد
«شكرالله شیرخانی» مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان ایلام هم در این میزگرد اظهار نمود: مبحث بیكاری، مهم ترین مسأله كشور است كه مرتفع ساختن آن امكان دارد مشكل باشد اما حل شدنی است. راه های حل ما نباید متوجه قسمتی از مسأله باشد. باید در فرآیند حل مسأله بیكاری ابعاد مختلف آنرا بررسی كرد. اعطای تسهیلات به تنهایی امكان دارد در تسهیل فرآیند اشتغال موثر باشد اما چاره قطعی و نهایی نیست و به حل كامل مسأله بیكاری منجر نمی گردد. ازاین رو باید ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، روابط بین الملل، اقتصادی و... را به صورت عمیق بررسی كرد تا به یك چاره جامع و عملیاتی دست پیدا كرد. ازاین رو در راه تقویت تولید رفتارهای كارآفرینانه و تولید ثروت و كار، نیازمند تركیب همه منابع موجود و مبسوق به آن درك درست و جامع از وضع موجود هستیم.
نظام آموزشی كم ترین تغییر را در مخاطب برای حضور در فعالیت های كسب و كار تولید نكرده است
وی با بیان این كه استان ایلام، جدای از نظام اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی كشور نیست، افزود: ما در استان، شرایط را برای حضور قدرتمند بخش خصوصی تولید نكردیم. جامعه جوان ما برای حضور قدرتمند در محیط واقعی كار در بخش غیردولتی، آمادگی لازم را ندارد. نظام آموزشی كم ترین تغییر را در مخاطب برای حضور در فعالیت های كسب و كار تولید نكرده است. تغییرات نگرشی نظیر مثبت اندیشی، اعتماد به نفس، ارتباط موثر، تقویت و تولید تفكر خلاق و...، حلقه های مغفول در نظام آموزشی ما هستند. نكته بعدی، حضور سرمایه گذاران قدرتمند و دارای اهلیت لازم در استان و اجرای طرح های منطبق بر نیازهای استان از دیگر مواردی است كه می تواند در تولید اشتغال پایدار در استان سهم زیادی داشته باشد.
نرخ بیكاری استان در تابستان گذشته، 11.8 بوده است
دبیر كارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان با بیان این كه طبق گزارش مركز آمار، نرخ بیكاری استان در تابستان گذشته، 11.8 بوده است، خاطرنشان كرد: مركز آمار، تنها مسئول اعلام آمار نرخ بیكاری در كشور و طبیعتاً آن در استان هاست و بر مبنای یك سری شاخص ها از میان جمعیت فعال، نرخ بیكاری را مشخص می كند كه امكان دارد این شاخص ها با آن چه كه من و شما فكر می نماییم متفاوت باشد اما این شاخص ها، شاخص های جهانی هستند. مثلاً فردی كه در هفته یك ساعت به كار اشتغال داشته باشد، بر طبق این شاخص ها این فرد بیكار نیست. در كشورهای توسعه یافته، امكان دارد كسی با یك ساعت كار در هفته از میزان دریافتی برخوردار باشد كه از پس هزینه های جاری روزمره برآید اما در كشور، خیلی ها تمام روزهای طول سال را به كار مشغولند و از پس تأمین حداقل مخارج زندگی هم بر نمی آیند. حالا بسته به این كه شما از چه پنجره ای مبحث بیكاری را تحلیل می كنید. آیا عنصر رفاه اجتماعی و مباحث توسعه ای را در تحلیل خود لحاظ كرده اید یا نه؟
انتظار داریم شاهد استخدام كارگران خارج از استان نباشیم
شیرخانی افزود: با انجام پروژه های نفت و گاز در جنوب استان، امیدواریم فرصت لازم را برای اشتغال حدود 5000 نفر در آینده تولید شود. امید می رود كه فرصتی تولید شود برای اشتغال جوانان بیكار بومی استان با عنایت به صراحت ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه، انتظار داریم شاهد استخدام كارگران خارج از استان نباشیم، چون كه اولویت استخدام نیروی كارگری، حق جوانان بومی استان است. این اداره كل پیگیری های لازم و جدی را برای این مهم انجام داده و امیدواریم، در صورت نیاز، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، سفارش ها و تذكرات لازم را به وزارت نفت بدهند.
تسهیلات بخشی از فرآیند اشتغال است
وی در مورد تسهیلات اشتغال روستایی و در پاسخ به این پرسش كه چقدر امیدوارید این تسهیلات به ایجاد شغل در استان منجر شود؟ افزود: تسهیلات بخشی از فرآیند اشتغال است اگر این تسهیلات به طرح های منطبق با نیازهای استان و حلقه های زنجیره تولید هم چنین مجریان واجد اهلیت اختصاص یاید، می تواند به ایجاد اشتغال شده تسهیلات روستایی اعطاء منجر شده، حسب گزارش كمیته نظارت استان تابحال بیش 1100 نفر از پیش تسهیلات روستایی بیمه گذار مدیریت بیمه روستائیان، عشایر و كشاورزان و تأمین اجتماعی شده اند.
تحلیل مدیركل از تعطیلی كشتارگاه ایلام
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان ایلام در پاسخ به این پرسش كه مبحث كشتارگاه ایلام كه به بیكاری كارگران این كشتارگاه منجر گردیده است را چگونه تحلیل می كنید، اظهار داشت: كشتارگاه ایلام توسط سازمان خصوصی سازی به یك فردی فاقد اهلیت واگذار شده است كه این فرد به اصطلاح سرمایه گذار تابحال حتی یك مرتبه به استان ایلام سفر نكرده است. در واگذاری این كشتارگاه، سازمان خصوصی سازی به صورت متمركز رفتار كرده است و متأسفانه هیچ هماهنگی با استان صورت نگرفته است. ضعف فرآیند واگذاری و سوءمدیریت سازمان خصوصی سازی كاملاً مشخص است. البته با تدبیر مدیران ارشد استان كه در آخرین جلسه ای كه به ریاست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ایلام و با حضور مسئولان سازمان خصوصی سازی كشور در استانداری ایلام برگزار شد، تصمیم گرفته شد كشتارگاه به فردی كه اهلیت لازم را دارد واگذار شود.
وی با بیان این كه از مشكلات مطرح شده توسط كارآفرینان بی خبر نیستم، قول داد پیگیری های بیشتری را برای مرتفع ساختن مشكلات این عزیزان به كار گیرد.
در این میزگرد اعضا درباره تشكیل «كافه ی كارآفرینی» با هم به توافق رسیدند و مقرر شد بزودی این مركز در ایلام شروع به كار كند.


1397/09/11
15:27:56
5.0 / 5
4750
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است