معاون وزیر جهاد كشاورزی خبرداد:

جنگل كاری ۲۵ هزار هكتار تا اختتام امسال

جنگل كاری ۲۵ هزار هكتار تا اختتام امسال كار و درآمد: رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور، در واكنش به برخی اظهار نظرها در خصوص كاهش حجم جنگل ها در كشور، از جنگل كاری ۲۵ هزار هكتار جنگل تا آخر سال خبرداد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، خلیل آقایی در نشست مشترك با اعضای كمیسیون كشاورزی اتاق تعاون ایران با اشاره به وسعت ۸۳ درصدی منابع طبیعی از اراضی كشور اظهار داشت: منابع طبیعی بعنوان انفال دولتی محسوب می شوند و برمبنای قانون اساسی حفظ و صیانت از آن بر عهده حكومت است؛ سازمان جنگل ها باز مسئول نگهداری و احیای این منابع است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با انتقاد از نگاه واگذاری زمین از طرف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور گفت: متاسفانه در كشور بسیاری بر این باورند كه سازمان جنگل ها تامین كننده زمین و اراضی است در حالیكه واگذاری زمین به هیچ وجه وظیفه این سازمان نیست.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اضافه كرد: واگذاری اراضی طبیعی به چند روش صورت می گیرد، به این نحو كه در حوزه توسعه شهرها و ساخت واحدهای مسكونی در مواردی كه وزارت راه و شهرسازی تشخیص دهد این اراضی در چارچوب طرح توسعه جامعه شهری به این وزارتخانه واگذار میگردد و مالكیت این زمین ها در اختیار این وزارتخانه قرار می گیرد.
آقایی افزود: همین طور واگذاری منابع طبیعی در چارچوب توسعه كشاورزی و همین طور توسعه صنعتی صورت می گیرد اما در واگذاری منابع طبیعی با كاربری كشاورزی و صنعتی به هیچ وجه مالكیت زمین تفویض نمی گردد بلكه این اراضی صرفا برای دوره مورد بهره برداری واگذار میگردد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اشاره كرد: در برنامه ششم توسعه به صراحت آمده است منابع طبیعی بعنوان منابع عمومی كشور و اراضی كه باید برای نسل های آینده باز به یادگار بماند به هیچ وجه قابل عرضه و واگذاری به نرخ روز نیست بلكه باید از این منابع حفاظت و صیانت كرد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور با اشاره به وجود حدود ۱۵ میلیون هكتار جنگل در كشور اضافه كرد: جنگل ها ریه های تنفسی كشور هستند و ما به جنگل بعنوان منبع اكسیژن و حیات جامعه نگاه می نماییم. بدین سبب ما باید این نگرش را داشته باشیم كه مرتع ما ریشه اقتصادی دارد و در كنار آن باید ساكنان این مناطق و نیاز موجودات را با بهره برداری درست مراتع تامین كنیم؛ بدین سبب در این راستا برای بهره برداری اقتصادی مشروط بر حفظ انفال نیاز به كمك دستگاه ها داریم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه هم اكنون ۹۱۶ هزار بهره بردار از منابع طبیعی در كشور وجود دارد، اظهار داشت: وزارت جهاد كشاورزی برای صیانت از مراتع از صندوق توسعه مرتع داری حمایت می كند.
آقایی در بخش دیگری از اظهاراتش در واكنش به برخی اظهار نظرها در خصوص كاهش حجم جنگل ها در كشور اظهار داشت: ما با قاطعیت اعلام می نماییم جنگل های ما نه تنها كم نشده بلكه وسعت آن بیشتر شده است. در این زمینه ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده كه برای ۲۵ هزار هكتار جنگل كاری جدید هزینه میگردد.
وی در ادامه اضافه كرد: سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح ممنوعیت بهره برداری از چوب جنگل ها هزینه می نماییم اما با این وجود محكوم به قاچاق چوب می شویم.

1397/11/01
14:09:46
5.0 / 5
4757
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , جامعه , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است