حق مسكن كارگران ۶۰ هزار تومان بیشتر شد

حق مسكن كارگران ۶۰ هزار تومان بیشتر شد به گزارش كار و درآمد اعضای شورای عالی كار در آخرین جلسه خود سر افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسكن كارگران به توافق رسیدند و آنرا به ۱۰۰ هزار تومان افزایش دادند.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، با تصویب اعضای شورای عالی كار حق مسكن كارگران به ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا كرد. بر این اساس حق مسكن كارگران كه قبل از این ۴۰ هزار تومان بود با افزایش ۶۰ هزار تومانی به ۱۰۰ هزار تومان رسید.

در حالی كه تابحال چندین جلسه جهت بررسی میزان افزایش حق مسكن كارگران برگزار شده بود اما به علت مقاومت نمایندگان كارفرمایی به نتیجه نمی رسید تا این كه سرانجام در جلسه اخیر شورای عالی كار، افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسكن تصویب گردید.

با توجه به این كه حق مسكن تنها آیتم بسته مزدی كارگران است كه باید از تصویب هیات وزیران بگذرد، درصورت تصویب نهایی آن، از فروردین ماه سال ۱۳۹۸ حق مسكن در فیش های حقوقی همه كارگران مشمول قانون كار ۱۰۰ هزار تومان منظور خواهد شد.

در حال حاضر حق مسكن كارگران ۴۰ هزار تومان است كه مطابق مصوبه شورای عالی كار در سال ۱۳۹۳ از ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسید؛ اما مصوبه آن زمان به علت عدم تصویب هیات وزیران هیچگاه عملیاتی نشد تا این كه در سال ۱۳۹۵ مصوبه كمك هزینه مسكن تمام كارگران مشمول قانون كار از تصویب هیات وزیران گذشت و بعد از ابلاغ در سراسر كشور به اجرا درآمد.

افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسكن كارگران در حالی به تصویب رسیده كه خیلی از كارشناسان با عنایت به بالا رفتن هزینه اجاره بها این مبلغ را حتی برای اجاره یك اتاق هم كافی نمی دانند. قبل از این یك كارشناس اقتصادی پیشنهاد كرده بود میزان اجاره بها در كلان شهرهایی مثل تهران محاسبه و ۵۰ درصد آن بعنوان حق مسكن كارگران درنظر گرفته شود.

در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد دریافتی كارگران صرف هزینه اجاره بهای مسكن می شود.به گفته مقامات كارگری اگر كارگران قبلا یك سوم دریافتی خویش را صرف اجاره بها می كردند امروز باید بیشتر از دو سوم حقوق خویش را برای اجاره مسكن هزینه كنند.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، داشتن مسكن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی در اصل ۳۱ قانون اساسی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها كه نیازمندترند به خصوص روستانشینان و كارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم آورد. ماده ۷۳ منشور حقوق شهروندی هم بر لزوم برخورداری شهروندان از مسكن ایمن و متناسب با نیاز خود و خانوار و فراهم كردن امكانات آن توسط دولت تاكید دارد.
1397/11/02
15:14:28
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: اقتصاد , حقوق , درآمد , قانون
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است