مهر خبر می دهد؛

آغاز مذاكرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده، مزد چگونه تعیین می شود؟

آغاز مذاكرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده، مزد چگونه تعیین می شود؟ كار و درآمد: مذاكرات و بررسی كارشناسی درباره میزان افزایش دستمزد ۹۸ مشمولان قانون كار از هفته آینده در كمیته مزد شورای عالی كار آغاز می شود.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، دستمزد هرسال كارگران و كاركنان مشمول قانون كار اسفندماه سال قبل در شورای عالی كار با حضور نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می گیرد.
بر این اساس با عنایت به اینكه دستمزد سال ۹۸ باید تا قبل از اختتام امسال نهایی و به تصویب شورای عالی كار برسد، جلسات كارشناسی دستمزد در كمیته مزد این شورا دوشنبه هفته آینده تشكیل آغاز خواهد شد.
در جلسات كارشناسی كمیته مزد شورای عالی كار، نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت هزینه سبد معیشت كارگران را به استناد گزارش های مراجع رسمی از نرخ تورم به روز رسانی می كنند تا بعنوان یك پارامتر مهم و تاثیر گذار، در مذاكرات شورای عالی كار برای تعیین دستمزد مبنای تصمیم گیری قرار گیرد.
پس از به انتها رسیدن بررسی های كارشناسی مزد در كمیته دستمزد و توافق شركای اجتماعی( كه معمولا چند جلسه به طول می كشد)، گزارش و پیشنهادات كمیته به شورای عالی كار بعنوان مرجع تعیین دستمزد مشمولان قانون كار ارجاع داده می شود.
در این شورا كه به ریاست وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی باید تشكیل گردد، اعضای كارگری، كارفرمایی و دولت درباب میزان افزایش مزد سال آینده بحث و چانه زنی می كنند تا در نهایت بر سر درصد میزان افزایش دستمزد به توافق برسند.
بر اساس ماده ۴۱ قانون كار، میزان حداقل مزد كارگران و كاركنان مشمول قانون كار هر سال باید با در نظر گرفتن دو پارامتر مهم «درصد تورم اعلامی از طرف مراجع رسمی آماری» و «تامین زندگی خانوار» به بحث گذاشته شود.
پیش از این علی خدایی عضو كارگری شورای عالی كار در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به كاهش قابل توجه قدرت خرید كارگران اظهار داشته بود: «بر اساس محاسبات صورت گرفته در هفته اول آذرماه برمبنای گزارش های مراجع رسمی آماری، هزینه های حداقلی زندگی در یكماه به ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده است.»
به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، در حالی مذاكرات دستمزد برای سال ۹۸ از هفته آینده آغاز می شود كه نمایندگان كارگری عضو شورای عالی كار اواخر تیرماه طی مكاتبه با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، به سبب مشكلات اقتصادی و كاهش شدید قدرت خرید جامعه كارگری، درخواست بازنگری دستمزد ۹۷ را نمایش داده بودند اما این مساله در دستور كار شورای عالی كار قرار نگرفت و به جایی نرسید.

1397/11/08
16:37:05
5.0 / 5
4727
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است