وزیر تعاون اعلام كرد؛

افزایش۸۶برابری تعدادتعاونی هاپس ازانقلاب، دست اندازی در واگذاریها

افزایش۸۶برابری تعدادتعاونی هاپس ازانقلاب، دست اندازی در واگذاریها كار و درآمد: وزیر تعاون بااشاره به افزایش تعداد تعاونی ها از۱۰۷۰واحد در قبل از انقلاب اسلامی به۹۲هزار و ۲۴۲تعاونی در دوران سپس انقلاب، بخش تعاون را راهكار كاهش مخاطرات واگذاری به بخش خصوصی عنوان نمود.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح ۲۵۷ طرح عمرانی و تعاونی در سراسر كشور كه بوسیله ویدیوكنفرانس در محل این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: بسیار خوشبختیم كه در روزهای الله دهه فجر پروژه های تعاونی كه برون داد تفكر و مشاركت مردم در دوران انقلاب اسلامی بوده است، این پروژه ها را در استان های مختلف افتتاح می نماییم.
وی با تاكید بر اینكه اهداف و اصول حاكم بر تعاون بسیار با اصول انقلاب اسلامی همگرا است، از این جهت كه انقلاب ما حاصل باور و مشاركت مردم بود، گفت: سوژه تعاون بعنوان یكی از سه ركن اقتصاد كشور برمبنای قانون اساسی نه تنها یك بخش از اقتصاد، بلكه بعنوان یك مهم در كلان كشور باید به آن توجه كرد. بدین سبب تعاون از اقتصاد فراتر است و رویكرد ملت ما در مردمی سازی اقتصاد بسیار قویتر از خصوصی سازی اقتصاد است.
شریعتمداری افزود: اگر در دنیا واگذاری امور به دولت «خصوصی سازی» تلقی شود اما در انقلاب اسلامی غیردولتی بودن «مردمی كردن»، «خصوصی سازی» و «واگذاری امور به نهادهای عمومی غیردولتی» تلقی می شود.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهاراتش با نمایش گزارشی از وضعیت تعاونی ها در قبل از انقلاب و سپس انقلاب اظهار داشت: قبل از انقلاب اسلامی كل واحد تعاونی كشور ۱۰۷۰ واحد بود اما امروز سپس چهار دهه تعداد تعاونی ها به ۹۲ هزار و ۲۴۲ واحد با ۲۶ گرایش افزایش یافته كه یك تحول عظیم در این حوزه شمرده می شود.
شریعتمداری، درباره تعداد اعضای تعاونی ها باز اظهار داشت: قبل از انقلاب اسلامی تعداد یك میلیون و ۶۲۳ هزار و ۳۱۴ نفر عضو تعاونی ها بودند كه امروز اعضای تعاونی ها به ۹ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۵۸۸ نفر بالغ شده كه این روند قابل افزایش است.
این عضو كابینه دولت دوازدهم، فرصت شغلی به وجود آمده توسط تعاونی ها در دوران قبل از انقلاب را ۱۲۴ هزار و ۸۳۲ فرصت شغلی اعلام نمود و اضافه كرد: این در شرایطی است كه امروز بالغ بر یك میلیون و ۸۹۰ هزار نفر در بخش تعاون مشغول به كار هستند. همین طور در حوزه صادرات در حالیكه قبل از انقلاب اسلامی تعاونی ها هیچ فعالیتی در حوزه صادرات نداشتند و سهم این بخش از اقتصاد از صادرات صفر بود، اما حالا صددرصد صادرات بخش صیادی كشور بوسیله تعاونی ها انجام می شود كه پیشرفت قابل ملاحظه ای است.
شریعتمداری بر استفاده از ظرفیت تعاونی ها برای خصوصی سازی اصرار كرد و افزود: خصوصی سازی امروز یك لزوم است، اما متاسفانه در ادوار مختلف واگذاری امور به بخش خصوصی همواره مخاطراتی به دنبال داشته است كه یكی از طریق های كاهش این مخاطرات واگذاری ها به بخش تعاون است؛ ضمن اینكه خیلی از دست اندازی هایی كه متاسفانه سپس خصوصی سازی احداث می شود، با واگذاری امور به بخش تعاون به سبب تشدید نظارت این بخش بر واگذاری ها، به حداقل می رسد.

1397/11/17
18:29:56
5.0 / 5
4679
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است