افزایش فروشنده ها در بازار مسكنبعلاوه قیمت

افزایش فروشنده ها در بازار مسكنبعلاوه قیمت كار و درآمد: گزارش های میدانی از افزایش تعداد فروشنده های پول لازم در بازار مسكن شب عید حكایت دارد؛ معاملات باز به سبب قرار داشتن در فصل جابه جایی مقداری بالا رفته است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بازار مسكن در هفته های نزدیك به نوروز ۱۳۹۸ مقدار اندكی گرم شده و هردو گروه خریدار و فروشنده البته با احتیاط وارد بازار شده اند. دفاتر مشاور املاك می گویند كه تمایل عرضه كنندگان برای فروش واحدهای خود بیشتر شده و به صورتی قصد دارند از فرصت رونق نسبی بازار استفاده كنند. با این وجود قیمت ها دارای ثبات نسبی است و كمتر فروشنده ای پیدا می شود كه قیمت های بالاتر از میانگین منطقه را برای ملك خود تعیین كند. این در شرایطی است كه در ماه های قبل عنوان می شد فروشنده ها هر از گاهی قیمت ها را به روز می كنند.
بررسی های میدانی از آن حكایت می كند كه كمبود واحدهای كوچك متراژ در فایل های دفاتر املاك سبب شده تا قیمت هر متر مربع از این نوع آپارتمان ها نسبت به واحدهای بزرگ متراژ، بیشتر شود. بطور مثال یك واحد ۵۰ متری نوساز در حكیمیه تهرانپارس بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان قیمت گذاری می شوند. در حالیكه واحدهای بالای ۸۰ متر مربع حدود ۹ تا ۱۱ میلیون تومان به فروش می رسند.
شرایط جدید نشان داده است كه سرعت رشد ماهانه قیمت به صفر نزدیك شده است. از طرف دیگر اگرچه حجم فایل های فروش آپارتمان در دفاتر املاك به شدت زیاد است، خانه های به قیمت سریعاً فروخته می شود. واسطه های ملكی می گویند فاصله ی عرضه تا فروش یك واحد كه پایین تر از میانگین منطقه عرضه می شود به كمتر از یك هفته رسیده است. تعداد معاملات در دی ماه باز نسبت به بهمن ماه مقداری افزایش نشان داده است.
با این وجود هنوز برخی فروشندگان محتاط كه با عنایت به شرایط سیاسی و اقتصادی، چشم انداز روشنی برای بازار مسكن متصور نیستند نسبت به كاهش قیمت پیشنهادی، مقاومت نشان می دهند. اما كارشناسان معتقدند طرف تقاضا ظرفیت رشد مجدد قیمت مسكن را ندارد و بنا بر این شاهد ثبات این بازار در ماه های آینده خواهیم بود. برخی دیگر باز می گویند كه افزایش قیمت امكان دارد رخ دهد، اما پایین تر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.
مظنه آپارتمان در تهران برمبنای معاملات بهمن ماه ۹۷ محله متراژ سن بنا قیمت (تومان) بهداشت ۵۰ متر ۲ سال ۲۶۰ میلیون آپادانا ۷۴ متر ۱۰ سال یك میلیارد و ۵۰ میلیون آبشار دمار ۴۹ متر ۶ سال ۲۵۹ میلیون ازگل ۶۲ متر ۱۲ سال ۴۵۰ میلیون بریانك ۵۵ متر ۱۴ سال ۲۸۵ میلیون آگاهی ۸۶ متر نوساز ۴۹۸ میلیون خلیج فارس ۷۸ متر ۱۱ سال ۴۰۰ میلیون وحیدیه ۴۰ متر ۷ سال ۲۹۳ میلیون تهرانپارس ۴۳ متر ۸ سال ۲۸۵ میلیون حكیمیه ۵۸ متر ۲ سال ۶۴۵ میلیون مسعودیه ۶۶ متر ۷ سال ۳۲۵ میلیون
فشار تقاضا برای واحدهای كوچك متراژ
شواهد نشان داده است با وجود آن كه به سبب رشد ناگهانی بازار مسكن، تقاضا بیشتر برای واحدهای كوچك متراژ صورت می گیرد، عرضه در واحدهای بالای ۸۰ متر مربع نمود بیشتری دارد. مهدی روان شادنیا، كارشناس اقتصاد مسكن می گوید: در دی ماه ۱۳۹۷ میانگین متراژ واحدهایی كه معامله شده ۷۵ متر مربع بوده است. ۶۸ درصد واحدهایی كه معامله شدند دارای ارزش كمتر از یك میلیارد تومان و ۴۱ درصد كمتر از ۵۰۰ میلیون تومان بوده اند. اگر میانگین قیمت شهر تهران كه ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است را در میانگین متراژ تقاضا یعنی ۷۵ متر مربع ضرب نماییم به عدد تقریبی ۷۵۰ میلیون تومان می رسیم كه باید بعنوان میانگین قیمت برمبنای تقاضا در تهران لحاظ شود و ۵۷ درصد معاملات مسكن در این بازه قیمتی انجام شده است. این نكات به سیاست گذار یادآوری می كند كه جهت حمایت های دولت باید به سمت واحدهای در استطاعت گروه غالب جامعه هدف برود.
هم چنین رئیس اتحادیه مشاوران املاك استان تهران با بیان این كه لازم است به سمت صنعتی سازی برویم اظهار داشت: متراژ خانه ها باید مطابق سلایق همه گروه ها باشد. درست است كه در خیلی از محله ها نیاز به متراژهای كمتر از ۸۰ متر داریم ولی در مناطق دیگر نیاز به واحدهای بزرگ متراژ دیده می شود. پس نمی توانیم صرفاً آپارتمان های كوچك یا بزرگ متراژ را ملاك برنامه ریزی برای تولید قرار دهیم. البته هم اكنون فشار تقاضا بیشتر در واحدهای كوچك متراژ دیده می شود. بنا بر این طی سال های اخیر به سوژه كوچك سازی تاكید و در خیلی از مناطق این اقدام شروع شده است.
مصطفی قلی خسروی اظهار نمود: وجود برخی گمانه زنی ها از ركود كامل در بازار مسكن باید این نكته را یادآور شوم كه اقتصاد مسكن مسدود نشده و هنوز هم خرید و فروش وجود دارد؛ كما این كه در ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۷ معاملات ۱۳۰۰ فقره نسبت به ۱۵ روز ابتدای دی ماه افزایش پیدا كرد. با این وجود اوضاع چندان مطلوب نمی باشد كه آن هم به كاهش قدرت خرید متقاضیان مربوط می شود.
وی ادامه داد: نوسانات نرخ ارز طی سال های اخیر اثر منفی در بازار مسكن به وجود آورده و تولید به اندازه ی نیاز كشور نیست. زمانی كه عرضه به اندازه ی كافی در بازار مسكن وجود نداشته باشد، انباشت تقاضا موجب به هم خوردن توازن می شود. بنا بر این دولت باید ساخت و ساز را در دستور كار قرار دهد كه در این صورت بازار روال طبیعی خودرا پیدا می كند.
به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا برمبنای اعلام بانك مركزی در دی ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران به ۶۷۰۰ واحد رسید كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۴ دهم و ۶۴.۶ درصد كاهش را نشان داده است. هم چنین در ماه مورد نظر متوسط قیمت خرید و فروش یك متر مربع زیر بنای واحد مسكونی معامله شده بوسیله بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران، ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه گذشته ۲.۵ درصد و ماه مشابه سال قبل ۹۰.۸ درصد افزایش یافته است.1397/11/27
14:41:15
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: اتحادیه , اقتصاد , بانك , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است