یك مقام كارگری مطرح كرد

دستمزد كارگران را شناور كنید

دستمزد كارگران را شناور كنید كار و درآمد: رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی معتقد است: اگر نمایندگان كارگری در شورای عالی كار در مورد رقم دستمزد كارگران به نتیجه مثبتی نرسند، جلسات مزد را حتی اگر به سال بعد موكول گردد، ادامه خواهند داد.فتح اله بیات در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی برگزاری جلسه دستمزد سال ۱۳۹۸ كارگران تا آخر سال، اظهار داشت: یكی از اهدافی كه بخش كارفرمایی در جلسات دستمزد شورای عالی كار دنبال می كند این است كه بحث دستمزد را به شب عید می كشانند تا از فضای محدود و جو روانی به وجود آمده برای فشار بر گروه های كارگری استفاده كنند و جریان دستمزد را به نفع خود پیش ببرند در حالیكه معتقدیم تا زمانی كه از برگزاری نشست ها در شورای عالی كار نتیجه مثبت نگیریم، این جلسات را حتی اگر به سال بعد موكول گردد، ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به اینكه نمایندگان كارگری از طولانی شدن جلسات مزد واهمه ای ندارند و تلاش می كنند منافع كارگران را تأمین كنند، ابراز امیدواری كرد: گفت وگوهای شركای اجتماعی تا اختتام امسال به نتیجه برسد و تا پیش از شب عید سرنوشت دستمزد جامعه كارگری مشخص شود.

رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به اعلام رقم سبد هزینه خانوارهای كارگری، اظهار نمود: رقمی كه بعنوان هزینه ماهانه سبد معیشت كارگران تعیین شده رقم معقولی است و دولت و كارفرمایان هم آنرا تأیید كرده اند، پس اگر حداقل دستمزد سال ۱۳۹۸ به این رقم نزدیك شود به كارفرمایان فشار نمی آورد چون طبق هزینه های پیش بینی شده سبد معیشت كارگران است كه حدود ۱۸ قلم را شامل می شود.

بیات با اشاره به نوسان شدید نرخ ارز در یكسال گذشته، اظهار داشت: اگر منصفانه نگاه نماییم قیمت پراید در چند مرحله افزایش یافته و امروز در بازار به رقم سرسام آوری رسیده است، در كنار آن قیمت خیلی از اقلام ضروری و مصرفی افزایش پیدا كرده است، ولی آیا همزمان با این افزایش حقوق كارگران اضافه شده است؟ كدام وجدان آگاهی قبول می كند كه دستمزدها ثابت بماند اما هزینه ها چند برابر افزایش یابد و بدون ترمیم حقوق، خانوارهای كارگری فشار بسیاری را متحمل شوند.

این مقام مسئول كارگری درباره پیشنهاد شناور كردن دستمزد كارگران برای سال آینده، باز اظهار داشت: این پیشنهاد به این علت مطرح شده كه در طول سال خیلی از كالاها چند برابر افزایش قیمت می خورد در حالیكه حقوق و دستمزد حداقل بگیران ثابت می ماند و تلاشی برای ترمیم مزد هم صورت نمی گیرد. وقتی آخر سال درباره دستمزد صبحت می نماییم و به سبب شرایط اقتصادی و كاهش قدرت خرید، افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی حقوق كارگران را مطرح می نماییم كارفرمایان آشفته می شوند ولی اگر خودشان قیمت اجناس و كالاهایشان را بالا ببرند كارگران نباید اعتراض كنند.

وی درانتها از نمایندگان كارگری در شورای عالی كار خواست تا به سبب افت شدید قدرت خرید كارگران و رفتن خانوارهای كارگری به زیرخط فقر، سر مواضع خود باقی بمانند و دستمزد سال آینده كارگران را به دور از فرافكنی ها و هرگونه منفعت طلبی و مصلحت اندیشی تعیین كنند چونكه مصلحت امروز جامعه حفظ قدرت خرید و امنیت شغلی نیروهای كار است.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، مركز پژوهش های مجلس در گزارشی از برآورد خط فقر در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ اعلام نمود كه خط فقر در انتهای سال ۱۳۹۷ تحت تأثیر رشد شاخص قیمت گروه های خوراكی نسبت به سایر گروه ها افزایش خواهد یافت. كاهش قابل توجه قدرت خرید خانوارها و لزوم توجه به سیاست های حمایتی در این گزارش مورد تاكید قرار گرفته است.
1397/12/08
15:41:04
5.0 / 5
4667
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است