در اسفندماه انجام شد

رشد اندك معاملات مسكن

رشد اندك معاملات مسكن به گزارش كار و درآمد داده های خام از معاملات مسكن شهر تهران از آن حكایت می كند كه خرید و فروش در آخرین ماه از سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰ درصد نسبت به بهمن ماه افزایش داشته اما نسبت به سال هایی كه اوضاع خرید و فروش بهتر بود حدود ۲۵ درصد كاهش نشان داده است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، معمولاً در ماه های بهمن و اسفند هر سال شاهد رونق بازار مسكن هستیم، اما این مورد با عنایت به رشد قیمت ها امسال چندان ملموس نبود. هرچند در دو ماه پایانی سال بازار مقدار اندكی در مقایسه با ماه های قبل گرم شد، خرید و فروش حتی به حدود نصف سال هایی رسیده كه بازار مسكن درگیر ركود بود. به صورت مثال در دو ماه پایانی سال ۱۳۹۴ كه عنوان می شد بازار مسكن در ركود قرار دارد معاملات ۱۶ هزار و ۴۰۰ مورد در بهمن و ۱۳ هزار و ۱۰۰ مورد در اسفند بود؛ در حالیكه بهمن امسال معاملات با افت محسوس به ۹ هزار و ۳۰۰ فقره رسید. اسفندماه ۱۳۹۷ هم بر مبنای آمار اولیه، رشد معناداری دیده نمی گردد. طبق داده های خام از سامانه های ملكی از ۱ تا ۲۷ اسفندماه ۹۷۲۰ مورد خرید و فروش ملك در شهر تهران به ثبت رسیده كه اگر تعداد قراردادهای ۲۸ و ۲۹ اسفند را هم به این تعداد اضافه نماییم معاملات حدود ۱۰ درصد نسبت به بهمن ماه افزایش نشان داده است.
سراب سونامی مسكن؛ تلقین فروشندگان
شاخص های متعددی از كاهش سرعت رشد قیمت مسكن در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ حكایت دارد. افزایش میانگین ماهیانه قیمت مسكن پایتخت در ماه های مهر، آبان، آذر، دی و بهمن به ترتیب ۶.۴، ۶.۶، ۴.۱، ۲.۵ و ۱.۷ درصد به ثبت رسیده است. با این وجود برخی خریداران كه به قول رئیس اتحادیه مشاوران املاك همواره مسائل را به بازه های زمانی قبل و پس از اتفاقات تقسیم بندی می كنند تلاش دارند در ماه های پایانی سال خرید خویش را نهایی كنند. همین مبحث به رشد قیمت اسمی، پیشنهادی و بعضاً قطعی در آخرین ماه های سال منجر می شود. هدف پنهان گروهی از مالكان هم كه به خریداران می گویند پس از عید قیمت ها عجیب و غریب بالا می رود این است كه از رونق نسبی معاملات در ماه های پایانی استفاده كنند.
پیش بینی قیمت مسكن در سال آینده
رئیس اتحادیه مشاوران املاك درباره پیش بینی از قیمت مسكن در سال آینده اظهار داشت: یك نگاه فكری در كشور ما وجود دارد كه همواره مسائل را به بازه های زمانی قبل و پس از اتفاقات تقسیم می كند. پیش از عید، پس از عید؛ پیش از انتخابات، پس از انتخابات؛ پیش از ماه رمضان، پس از ماه رمضان. این انگاره همیشه وجود داشته و امسال هم دیده می شود. بنابراین غالباً در ماه های پایانی سال حجم معاملات برخی كالاها همچون مسكن بالا می رود كه به افزایش نسبی قیمت منجر می شود.
مصطفی قلی خسروی اضافه كرد: بسیاری افراد تصور می كنند قیمت خانه و سایر كالاها مقرر است در سال ۱۳۹۸ گرفتار جهش شود. اما با عنایت به تجربه ۵۰ ساله ای كه در حوزه املاك دارم می گویم سال آینده مطلقاً جهش قیمت اتفاق نمی افتد و قیمت مسكن نهایتاً معادل نرخ تورم افزایش می یابد. وقتی سال ۱۳۹۱ یك بار قیمت ارز بالا رفت قیمت ملك هم مانند سایر كالاها سه برابر شد. بعد كه قیمت دلار به ۴.۰۰۰ تومان رسید شاهد ثبات بازار مسكن بودیم كه تا پنج سال ادامه یافت. مجدداً در سال ۱۳۹۷ پرش قیمت ارز و كاهش ساخت و ساز، اثر خویش را در بازار مسكن گذاشت. ازاین رو كلید ایجاد تعادل در بازار مسكن، تناسب بین عرضه و تقاضا است.1398/01/01
10:49:31
5.0 / 5
4888
تگهای خبر: اتحادیه , فروش , كالا , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است