بررسی سیلاب های اخیر كشور در مجلس

اردكانیان: ۳۵ روستا قطعی برق دارند، ۲۱۰۰ میلیارد تومان خسارات به تأسیسات وارد شد

اردكانیان: ۳۵ روستا قطعی برق دارند، ۲۱۰۰ میلیارد تومان خسارات به تأسیسات وارد شد به گزارش كار و درآمد وزیر نیرو با بیان این كه به دنبال بارش ها و سیل اخیر مجموعا ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خسارات به تأسیسات وارد شده است، اظهار داشت: هم اكنون یك و نیم درصد روستاها متأثر از سیل و قطعی برق و قطعی آب آشامیدنی هستند.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در جلسه علنی امروز یكشنبه مجلس و در جریان بررسی ابعاد سیل اخیر اظهار داشت: همانطور كه خشكسالی نتیجه طبیعی بارش های كم است سیل هم در اثر بارش های شدید رخ می دهد كه در تمام دنیا اتفاقی اجتناب ناپذیر است. همه ما باید تلاش نماییم به مدد دانش و اطلاعات و تجربیات موجود خسارات و صدمات سیل را كاهش دهیم.
وی با اشاره به اینكه شدت بارش از عوامل تعیین كننده سیل است، اظهار داشت: در مواردی شدت بارش زیاد نیست اما طول مدت بارش در شكل گیری سیل تعیین كننده است و در شرایط دیگر نه شدت و نه طول بارش كه وسعت بارندگی سبب سیل می شود. در كشور ما آنچه كه در سه هفته گذشته رخ داد تلفیقی از این سه عامل بود كه شدیدترین بارش ها در طولانی مدت و در وسیع ترین وسعت رخ داد و ۲۳ استان كشور را درگیر سیل كرد.
وزیر نیرو با اشاره به نموداری از مقایسه بارندگی ها در دو هفته اول فروردین امسال با سال قبل اظهار داشت: بارندگی ها در دو هفته اول فروردین پارسال سه میلی متر و متوسط دراز مدت در ۵۰ ساله برای بارش ها در این زمان ۲۰.۸ میلیمتر بوده حال اینكه در دو هفته اول فروردین سالجاری میزان بارش ها ۱۹ برابر سال قبل یعنی ۵۷ میلی متر بوده است.
وی اضافه كرد: مثلًا در حوزه آبریز كرخه در نیمه اول فروردین سال قبل ۵.۴ میلیمتر بارندگی وجود داشت كه این میزان در دو هفته فروردین سال جاری به ۱۹۸ میلی متر رسید. در حوزه آبریز گرگان در اسفند سال ۹۶ بارش ها حدود ۳۸ میلی متر و در اسفند ۹۷ به ۱۵۲ میلی متر رسید.
اردكانیان با این یادآوری كه كشور ما خشك و نیمه خشك است، توضیح داد: اگر بعضی از نظریات درباره تغییر اقلیم تأیید شود امكان دارد خشكسالی های شدید و یا متعاقب آن ترسالی های شدید داشته باشیم بنابراین باید آمادگی لازم را داشت تا در زمان ترسالی حداكثر استفاده از سیل اب ها را برد هر چند خسارات جانی و مالی و روحی درد آوری داشت. ولی همین فرصت سبب شد كه ۴۰ تالاب كشور از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد سیراب شود و نیاز سدهای بزرگ تأمین كننده آب آشامیدنی تأمین شود.
وزیر نیرو خاطرنشان كرد: در تابستان گذشته ۳۴۰ شهر تحت تنش آبی و ۴ تا ۵ هزار مگاوات برق آبی های ما تولید نداشت كه نتیجه آنرا در كمبود تولید برق در كشور دیدیم. مبحث ریزگردها در مناطقی از كشور وجود داشت كه مسائل عدیده ای را برای هموطنان ایجاد كرد. بر این اساس باید طبق تاكید مقام معظم رهبری در جلسه ۱۳ فروردین برنامه ریزی های لازم صورت گیرد تا از بركات آن استفاده شده و از صدمات آن كاهش پیدا كند.
وی با اشاره به اینكه اصل مبحث سیل اجتناب ناپذیر است، به گزارش رئیس سازمان هواشناسی در مجلس اشاره و اظهار نمود: طبق توضیحات ایشان باید تجهیزات و امكانات لازم بگونه ای فراهم گردد كه پیش بینی ها دقیق تر شده و بتوان تفكیك لازم بین پیش بینی و اخطار ایجاد كرد. سازمان هواشناسی هم به ما پیش بینی هایی را عرضه می دهد كه در اردیبهشت، شهریور، آذر و آخر بهمن سال قبل همه پیش بینی ها را عرضه كرد و در جلسات شورای عالی آب عرضه شد. آخرین پیش بینی در ۲۹ بهمن درباره سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت به شورای عالی آب عرضه شد در خصوص اینكه شرایط ما از حیث بارش ها نرمال می باشد. البته كه در زمان اخطار احتمال وقوع سیل هم دو فرصت برای اقدامات سریع وجود دارد.
اردكانیان افزود: در حوزه های سیل به علت محدودیت و یا وسعت سیلاب ها مشكلاتی در پایین دست بوجود آمد كه در این بین باید تمامی این مشكلات در فضای كارشناسی مورد رسیدگی قرار گیرد كما اینكه رئیس جمهور هم دستوری در خصوص تشكیل هیأت بررسی سیلاب ها را دادند كه امیدواریم بزودی تشكیل گردد.
وزیر نیرو با تاكید بر اینكه سازمانهای اجرایی توانستند در پاسخگویی به حادثه، مسئولیتشان را به نحو احسن انجام دهند، اظهار داشت: ۲ هزار و ۳۵۲ روستا با قطعی برق مواجه گردید كه حالا تنها یك و نیم درصد یعنی ۳۵ روستا متأثر از سیل و به علت عدم امكان دسترسی با قطعی برق مواجه می باشد. همینطور ۳ هزار و ۷۸۸ روستا با قطعی آب مواجه می باشد كه الان حدود یك و نیم درصد مشكل برقراری شبكه آب را دارد. در مجموع ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خسارات به تأسیسات وارد شد.
اردكانیان با اشاره به اینكه در مبحث مهم حریم قوانین خوبی وجود دارد، اظهار داشت: با همكاری مناسب با دستگاه قضائی و وزارت نیرو امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ حریم حدود ۵۰۰ كیلومتر از رودخانه ها تعیین شود. در بحث لایروبی هم با عنایت به هشیاری افكار عمومی امیدواریم كه مبحث آزاد سازی حریم صورت گیرد.
وی با تاكید بر اینكه مبحث سیلاب همچون مدیریت آب مبحث میان بخشی است، اظهار داشت: این یك ساده سازی است كه یك دستگاه را نشانه گرفته و فكر نماییم كه مبحث تنها این گونه حل می شود. باید با همكاری نزدیك دستگاه های مربوطه و حمایت كمیسیون های تخصصی مجلس، مركز پژوهش ها و هیأت رسیدگی كننده بحث سیلاب ها با شدت بیشتری بررسی شود.
لاریجانی پس از آخر گزارش وزیر نیرو اظهار داشت كه وقتی كه پیش بینی سازمان هواشناسی افزایش بارندگی ها در پس از بهمن ماه بود وزارت نیرو در پاسخ گفت پیش بینی هواشناسی این بود كه شرایط نرمال می باشد اما بارش هایی وجود دارد كه مدیریت مخازن هم آغاز شد یعنی ۱۰ میلیارد متر مكعب آبی كه وارد مخازن در خوزستان شد در یكی دو سه روز با مدیریت مخازن و رها سازی مورد مدیریت قرار گرفت.
به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا رئیس مجلس تصریح كرد: كه وزارت نیرو باید برنامه ریزی اش را درباره لایروبی بستر رودخانه ها به مجلس دهد كه می خواهد چه كارهایی انجام دهند تا سال آینده با مشكل مواجه نشویم.1398/01/25
15:58:42
5.0 / 5
4643
تگهای خبر: تولید , سازمان , كمیسیون
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است