وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی:

خروج از مشكلات فعلی با تاكید بر توان داخلی امكانپذیر است

خروج از مشكلات فعلی با تاكید بر توان داخلی امكانپذیر است به گزارش كار و درآمد وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به هدف دشمن برای كاهش نرخ رشد اقتصادی و سرمایه گذاری اظهار داشت: با استفاده از توانمندی های داخلی از این شرایط باید عبور نماییم.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، محمد شریعتمداری امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت در آئین مبادله موافقتنامه طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار كه با حضور معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری و رئیس جهاد دانشگاهی در محل پژوهشكده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی برگزار شد، اظهار داشت: برپایه تكلیف قانون برنامه ششم توسعه، قرار بود سالانه ۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی و خارجی جذب نماییم كه حاصل آن رشد ۸ درصدی اقتصادی در دوره ۵ ساله برنامه باشد.
شریعتمداری با اشاره به اینكه همینطور با این هدف گذاری مقرر شد سالانه ۰.۸ درصد از نرخ بیكاری كشور كاهش پیدا كند، اضافه كرد: اما اتفاقاتی در سیاست خارجی كشور پس از خروج آمریكا از برجام رخ داد و دشمن حوزه های اقتصادی و كاهش شاخصهای كلان اقتصادی ما را مورد هدف قرار داد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، كاهش نرخ رشد اقتصادی، كاهش میزان سرمایه گذاری، افزایش ضریب تكفل خانوار و ایجاد آشوب توسط لشكر بیكاران را از اهداف دشمن ضد ایران خواند و اظهار داشت: در این شرایط دو چاره برای مواجهه با مشكلات وجود دارد نخست اینكه با رویكرد منفعلانه دست روی دست بگذاریم و رویكرد دوم هم این است كه با به كارگیری توانمندی های داخلی و روش های مترقی خویش را از این شرایط اقتصادی خارج نماییم و درپی ایجاد رشد اقتصادی و افزایش نرخ رشد سرمایه گذاری باشیم. تا ماحصل آن ایجاد اشتغال در كشور باشد.
وی با تاكید بر اینكه باید با به كارگیری روش های مترقی از اشتغال سنتی به سمت ایجاد مشاغل جدید حركت نماییم، درباره ایجاد برنامه اشتغال روستایی كه از سال ۹۶ آغاز شد، تصریح كرد: خوشبختانه پس از اجرای این برنامه سهم اشتغال روستایی از كل اشتغال پایدار كشور به ۳۰ درصد افزایش یافت كه از محل منابع ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی در دستور كار قرار گرفت.
شریعتمداری توجه به مزیت های استانی در توسعه اشتغال روستایی را مهمترین شاخصه برنامه اشتغال روستایی و عشایری دولت عنوان نمود و اظهار داشت: البته در این برنامه رویكردمان نباید صرفاً پرداخت تسهیلات باشد بلكه باید از این رویكرد فاصله بگیریم و به توانمندسازی افراد كمك نماییم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی همینطور خاطرنشان كرد: در روش های گوناگون ایجاد اشتغال فراگیر به مشاغل خانگی چشم دوختیم؛ امروز برپایه آمار عرضه شده حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در كشور وجود دارد كه بیشتر از ۵۰ درصد این جمعیت، زیر ۴۰ سال هستند ازاین رو اگر این افراد را بتوانیم تحت پوشش اشتغال فراگیر قرار دهیم، هم به توسعه و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و هم به توسعه اقتصاد ملی كمك كرده ایم.
وی با اشاره به مواد ۸۰ و ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه، تصریح كرد: این مواد از قانون تكالیفی را در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در اختیار ما قرار داده و در این راستا در سال ۹۶ الگویی تحت عنوان الگوی نوین مشاغل خانگی به صورت پایلوت در ۹ استان شروع شد.
شریعتمداری افزود: در اجرای طرح پایلوت مشاغل خانگی در ۹ استان كشور ۲۶۱ مزیت نسبی شناسایی شد و همینطور ۱۵۱ مورد جلب مشاركت بخش خصوصی را شاهد بودیم. همینطور حدود ۵۵۰۰ كارآفرین در این طرح مشاركت كردند و موفق شدیم حدود هزار نفر را به بازار و بنگاه های بالادستی متصل نماییم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به موافقت نامه امروز تاكید كرد: امیدواریم طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار كه با هدف ایجاد اشتغال برای ۶ هزار زن سرپرست خانوار در دستور كار قرار گرفته است، گامی در جهت توانمندسازی این افراد و خانواده های آنان باشد.
وی با اشاره به اینكه اعتبارات اجرایی این طرح به میزان سه میلیارد تومان از محل منابع معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تأمین می شود، اظهار داشت: در اجرای این طرح، استان های سیل زده بخصوص ۶ استانی كه شرایط ویژه تری دارند، در اولویت هستند.

1398/02/16
15:10:23
5.0 / 5
4414
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است