در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد

ثبات قیمت اقلام ساختمانی ترمز مسكن را می كشد

ثبات قیمت اقلام ساختمانی ترمز مسكن را می كشد كار و درآمد: عضو هیات مدیره كانون انبوه سازان اظهار داشت: اگر در قیمت اقلام ساختمانی ثبات ایجاد شود، یقینا افزایش قیمت آنچنانی در حوزه مسكن رخ نمی دهد؛ اگر اقلام ساختمانی تنها مقدار ناچیزی نوسان داشته باشد، به تبع آن قیمت ساختمان نمی تواند بی رویه بالا رود.


محمود پژوم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینكه وجود قیمت در بعضی سایت ها برای املاك موجب شد یك ناامنی و بی اخلاقی ایجاد شود و قیمت ها را در زمین و ساختمان به خصوص در بعضی مناطق خاص بی رویه افزایش داد، اظهار نمود: در حقیقت وقتی قیمت ها بی رویه به این شكل بالا رود اعتقاد ما بر این است كه هم قدرت خرید مردم تضعیف و هم بازار راكد می شود.

وی اشاره كرد: افزایش قیمت ها موجب می شود مردمی كه واقعاً نیاز به مسكن دارند به سبب اینكه ناآگاه از اوضاع و شرایط آینده هستند در این جریانات به تله بیوفتند و خریدهایی را انجام دهند كه به صورت حباب باشد و در نتیجه كاهش قیمت ها با ضرر قابل توجهی مواجه خواهند شد.

عضو هیأت مدیره كانون انبوه سازان اشاره كرد: معتقدم دستور حذف قیمت گذاری در سایت ها اقدام مناسبی بود چونكه قیمت ها باید با عرضه و تقاضا نزدیك و برای سازنده و مردم صرفه داشته باشد.

وی بیان كرد: بنظر می رسد در افزایش قیمت ها در سایت ها دست دلالان در كار بوده و مسلم است كه با عدم قیمت گذاری در سایت ها ما تغییراتی را شاهد خواهیم بود كه بطور قطع بی تاثیر نیست، اما با عنایت به اینكه برخی مردم امكان دارد بعضاً دسترسی به فضای مجازی نداشته باشند و تنها یك عده معدودی داشته باشند پس به نظر من این تأثیر به سرعت نمی تواند خودرا نشان دهد.

پژوم با اشاره به اینكه شاخصهای متعددی برای كنترل قیمت مسكن وجود دارد، اظهار داشت: وقتی یك شرایط اقتصادی تا حدودی از یك نظم برخوردار نیست كنترل سخت می شود و اینكه در حقیقت بایستی در یك چارچوبی كاملاً تعیین شده اتفاقاتی رخ دهد تا كنترل محقق شود.

وی افزود: زمانی كه در كشور نرخ دلار افزایش یابد موجب می شود با افزایش قیمت اقلام تاسیساتی یا سایر ملزمات ساختمان مواجه شویم در نتیجه با افزایش نرخ دلار تولیدكنندگان و فروشندگان قیمت املاك خودرا افزایش دادند و به ناچار این افزایش نرخ دلار در قیمت تمام شده مسكن خودرا نشان داده است و از این مساله تأثیر می گیرد.

عضو هیأت مدیره كانون انبوه سازان اظهار نمود: تا زمانی كه دامنه نرخ دلار در همین حدود باشد تغییری در قیمت های حوزه مسكن رخ نمی دهد ولی همین افزایش نرخ دلار بهانه هایی است كه برخی سودجوها سو استفاده كنند و قیمت ها را بی رویه بالا برند.

رئیس هیأت مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی بیان كرد: اینكه چه باید كرد تا این وضعیت بهبود یابد به شرایط كلان اقتصادی مملكت بر می گردد، اگر بتوانند در قیمت های اقلام ساختمانی ثبات ایجاد كنند، یقیناً افزایش آنچنانی در حوزه مسكن رخ نمی دهد اگر اقلام ساختمانی تنها مقداری ناچیزی نوسان داشته باشد، به تبع آن قیمت ساختمان نمی تواند بی رویه بالا رود، ولی وقتی در بازار این نوسانات قیمت را شاهد می باشیم، سرمایه گذار هم به ناچار باید قیمت را افزایش دهد.

منبع:

1398/02/27
13:28:39
5.0 / 5
4477
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سایت , سرمایه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است