هزینه وام مسكن برای متاهل ها و مجردها

هزینه وام مسكن برای متاهل ها و مجردها به گزارش كار و درآمد با احتساب قیمت ۵۰ هزار تومانی هر ورق تسهیلات مسكن، زوج های پایتخت نشین برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی خرید خانه باید ۱۰ میلیون تومان هزینه كنند. مجردهای تهرانی هم برای دریافت ۶۰ میلیون تومان اوراق مسكن باید شش میلیون تومان بپردازند كه در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله، دو میلیون تومان به هزینه هر كدام اضافه می شود.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، در آخرین روز معاملات فرابورس ایران در هفته ای كه گذشت، قیمت بعضی از اوراق تسهیلات مسكن با كاهش مواجه شد؛ به صورتی كه بعضی از تسه ها ۴۸ هزار تومان معامله شدند. البته نمادهایی هم بودند كه بالای ۵۰ هزار تومان داد و ستد شدند و در نتیجه متوسط قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن در حد همان ۵۰ هزار تومان ماند.
برای نمونه قیمت اوراق تسهیلات مسكن تیر ۱۳۹۶ معادل ۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان داد و ستد شد. اما قیمت پایانی تسه فروردین ۱۳۹۷ به ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.
قیمت اوراق تسهیلات مسكن خرداد، تیر و مرداد سال ۱۳۹۷ هم به بالای ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید، این در شرایطی است كه این اوراق در فروردین و اردیبهشت امسال ارزان گردید و نزدیك ۴۹ هزار تومان معامله شد.
دلیل كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن
كارشناسان برای كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن طی ماه های اخیر به دو نكته اشاره دارند؛ یكی «ركود در بازار مسكن» و دیگری «رشد قیمت مسكن باوجود كافی نبودن وام مسكن برای خرید». این دو مبحث سبب شده كه تقاضا برای خرید اوراق تسهیلات مسكن كاهش پیدا كند و قیمت این اوراق با شیب آرامی پایین رود.
همانطور كه اشاره شد قیمت اوراق تسهیلات مسكن به صورت متوسط به ۵۰ هزار تومان می رسد؛ در نتیجه در این گزارش هزینه وام مسكن را با همین مبلغ تخمین می زنیم.
هزینه وام مسكن برای زوج های تهرانی
زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند. آنها باید ۱۰ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ ها كنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، دو میلیون تومان اضافه می شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۱۲ میلیون تومان صرف شود.
هزینه وام مسكن برای زوج های غیرتهرانی
همینطور زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیش تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند و با این حساب باید هشت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب دو میلیون تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون تومان پرداخت كنند.
علاوه بر این، زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید شش میلیون تومان بابت خرید اوراق بپردازند. هم چنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله هم باید دو میلیون تومان پرداخت كنند كه در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون تومان از جانب زوجین باید پرداخت گردد.
هزینه وام مسكن برای مجردهای تهرانی
مجردهای تهرانی هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند.
با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون تومان دیگر هم بپردازند.
اوراق تسهیلات مسكن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به این كه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، قیمت متفاوتی دارد.
در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.1398/03/10
16:20:06
5.0 / 5
4321
تگهای خبر: تسهیلات , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است