یك كارشناس:

خرید مسكن از توان دهك های بالا نیز خارج شده است

خرید مسكن از توان دهك های بالا نیز خارج شده است كار و درآمد: یك كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه قیمت های فعلی مسكن، تناسبی با توان دهك های میانی و حتی بالای جامعه ندارد اظهار داشت: اگر مقرر است تعادل در بازار مسكن ایجاد شود باید نرخ افزایش قیمت ها پایین تر از تورم عمومی قرار گیرد.


سلمان خادم المله در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: زمانی كه میانگین قیمت مسكن شهر تهران به بیشتر از ۱۱ میلیون تومان در اسفندماه سال قبل رسید در واقع از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شد. متری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان فعلی نیز بطور قطع از توان دهك های میانی و حتی برخی از دهك های بالای جامعه خارج شده است. پس از این به بعد افزایش قیمت مسكن، صرفاً منجر به كاهش حجم معاملات می شود.
وی اضافه كرد: تقاضا برای بازار مسكن از سه نوع مصرفی، سرمایه ای و سفته بازانه تشكیل می شود. با عنایت به سطح درآمد دهك های هفت و هشت بعنوان متقاضیان مؤثر بازار مسكن، تقاضای سفته بازی هم تحت تأثیر قرار می گیرد. از این جا به بعد تغییرات قیمت مسكن شاید متناسب با متغیرها و چشم انداز كلان اقتصادی باشد اما از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شده، پس افزایش قیمت مسكن بیشتر از نرخ تورم، مدلول دار نیست.
این كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه در شرایط فعلی، متقاضیان خرید و اجاره آپارتمان مجبور به انتخاب اولویت های بعدی هستند، اظهار داشت: سطح درآمدها نسبت به سال قبل تغییر چندانی نداشته اما قیمت مسكن جهش قابل ملاحظه ای پیدا كرده است. در این شرایط افراد مجبورند خانه های كوچك تر، قدیمی تر یا مناطق پایین تر را جهت زندگی انتخاب كنند.
خادم المله در پاسخ به این سوال كه مشتریان فعلی بازار مسكن چه كسانی هستند اظهار داشت: اغلب متقاضیان واقعی كه الان در بازار حضور دارند كسانی هستند كه می خواهند ملك خودرا تبدیل به احسن كنند. البته نمی گویم خریدار اولیه وجود ندارد ولی با عنایت به شكاف به وجود آمده بین قدرت خرید و قیمت های پیشنهادی، در این بخش نیز خرید و فروش بیشتر از طرف سفته بازان انجام می شود.
وی اشاره كرد: پس از خردادماه اگر در قالب عرضه و تقاضا پیش برویم نباید ارزش واقعی قیمت مسكن افزایش پیدا كند. به بیان دیگر افزایش قیمت مسكن باید پایین تر از تورم عمومی باشد. ولی با عنایت به شرایط فعلی اقتصاد كه از حالت نرمال خارج شده و احتمال رفتارهای پیش بینی نشده در بازار، امكان دارد قیمت مسكن بالاتر از نرخ تورم قرار گیرد كه به اعتقاد من بعید است.
به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بانك مركزی متوسط قیمت خرید و فروش یك متر مربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده در شهر تهران را در اردیبهشت ماه ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان اعلام نمود كه نسبت به ماه قبل ۱۲.۵ درصد و نسبت به اردیبهشت پارینه ۱۱۲ درصد افزایش نشان داده است. تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران نیز در اردیبهشت امسال به ۱۲.۱ هزار واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد كم شد.
منبع:

1398/03/14
15:37:16
5.0 / 5
4810
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , جامعه , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است