افت اشتغالزایی در آمریكا

افت اشتغالزایی در آمریكا كار و درآمد: نیویورك تایمز وضعیت اقتصادی آمریكا را چالش جدید برای ترامپ دانست.


به گزارش كار و درآمد به نقل از نیویورك تایمز، بنظر می رسد نتایج جنگ تجاری دولت آمریكا با شركای بزرگ این كشور به تدریج در حال آشكار شدن است و آمار اشتغالزایی ماه می كه یكی از پیش قراولان اقتصادی بین شاخصه های مختلف برای اندازه گیری نتایج جنگ تجاری است، اقتصاددانان را ناامید كرد.
وزارت كار آمریكا در گزارش خود اعلام نمود: در ماه می فقط ۷۵ هزار اشتغالزایی صورت گرفته است و این كاهش بیش از اندازه انتظار، حادتر از آن است كه ترامپ نادیده اش بگیرد.
در شرایطی كه خیلی از اقتصاددانان و سیاست مداران آمریكایی به ترامپ درباب تهدید سیاست های تجاری اش ضد رشد اقتصادی آگهی داده بودند، آمارهای جدید می تواند بانك مركزی آمریكایی را برای كاهش نرخ بهره در فشار بیشتری قرار دهد.
اسكات اندرسون، كارشناس ارشد مسائل اقتصادی در "وست بانك" اظهار داشت: این مساله باید هشداری صریح به مقامات دولت و بانك مركزی برای تعیین سیاست گذاری ها باشد. آمار اشتغالزایی ماه می به ما طعم تلخ تداوم جنگ تجاری را چشاند.
اقتصاد آمریكا امسال را نیرومند شروع كرد. رشد سه ماهه نخست به ۳.۱ درصد رسید و رشد سطح دستمزدها موجب افزایش قدرت خرید شد. نرخ بیكاری با وجود عملكرد ضعیف ماه می هنوز در سطح ۳.۶ درصدی قرار دارد كه بهترین عملكرد نیم قرن اخیر شمرده می شود.
دونالد ترامپ كه قبل تر مكزیك را به اعمال تعرفه پنج درصدی در صورت مقابله نكردن با موج ورود پناهجویان از خاك مكزیك تهدید كرده بود، اعلام نمود كه تصمیمش را به حالت تعلیق درآورده است.
بنظر می رسد كه اشتغالزایی ماه می در این تصمیم وی بی تأثیر نبوده است.
اقتصاد آمریكا در سال ۲۰۱۸ بطور متوسط ماهانه ۲۲۳ هزار شغل و در پنج ماه نخست امسال بطور متوسط ۱۶۴ هزار شغل به وجود آورده بود و عملكرد ماه می با این ارقام تفاوت شایان توجهی دارد.
لیندزی پیگزا، كارشناس ارشد مؤسسه "اینوسمنت بنك اشتیفل" اظهار داشت: در مجموع اقتصاد بر لبه نازكی قرار دارد، در شرایطی كه به رشد خوب فصل نخست افتخار می نماییم اما آن روی سكه نا اطمینانی از آینده قرار دارد.
منبع:

1398/03/18
14:25:10
5.0 / 5
4603
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , بیكاری
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است