مسكن در یك قدمی دلار قرار گرفت

مسكن در یك قدمی دلار قرار گرفت به گزارش كار و درآمد قیمت مسكن با افزایش ۱۸۹ درصدی نسبت به فروردین ماه دو سال پیش در حالی به نرخ رشد ارز نزدیك شده كه از نظر كارشناسان، محاسبات اقتصادی این بازار بر مبنای نظام عرضه و تقاضا به هم ریخته و تابستان سال جاری باید شاهد ثبات قیمت در این بازار باشیم.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، ركود مسكن از اوایل سال ۱۳۹۲ تا نیمه دوم ۱۳۹۶ كه با ثبات نسبی قیمت همراه بود، به قول كارشناسان، طولانی تر از ركود معمول این بخش طی چهار دهه اخیر بود. معمولاً دوره های ركود مسكن پس از انقلاب اسلامی بین ۱۰ تا ۱۲ فصل طول كشیده است اما ركود این دوره ۲۱ فصل به طول انجامید و طبیعتاً باید به تدریج شاهد آن می بودیم كه نرخ رشد قیمت مسكن از تورم عمومی پیشی بگیرد. این اتفاق می توانست منجر به این شود كه فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در این بازار ترغیب شوند.
ساخت و ساز در ركود ۲۱ ماهه پیش از آذرماه ۱۳۹۶ به حدود یك سوم سال های پیش از آن رسیده بود و این نگرانی را ایجاد كرد كه فشار تقاضا منجر به رشد قیمت مسكن شود. به هر حال در شرایطی كه از اوایل سال ۱۳۹۶ به تدریج نشانه های رشد قیمت مسكن بالاتر از نرخ تورم در بازار مشاهده شد و سازندگانی كه بیشتر از چهار سال از این عرصه دور بودند را برای سرمایه گذاری امیدوار كرد، یك دفعه از آذرماه ۱۳۹۶ شاهد ایجاد تلاطم در بازارهای ارز و سكه بودیم و پیشبینی می شد كه در بازار دیر پذیر مسكن هم این اتفاق بیفتد. هرچند همان آذرماه ۱۳۹۶ شاهد افزایش ۵۰ درصدی معاملات مسكن بودیم كه نشان می داد نوسان گیران، آینده بازار مسكن را صعودی ارزیابی كرده اند.
قیمت مسكن ۲.۸ برابر شد
قیمت مسكن شهر تهران در اردیبهشت ماه امسال نسبت به دو سال قبل ۲.۸ برابر شد اما بررسی ها نشان داده است سازندگان به سبب جهش قیمت نهاده های ساختمانی، عوارض شهرداری و نبود چشم انداز روشن از عایدی سرمایه، هنوز ریسك ورود به این عرصه را نمی پذیرند.
در خردادماه ۱۳۹۸ دلار نسبت به فروردین ماه ۱۳۹۶ بالغ بر ۲۳۸ درصد، سكه ۲۸۳ درصد و مسكن ۱۸۹ درصد افزایش قیمت داشته اند. روی كاغذ، هنوز بازار مسكن از دو بازار رقیب عقب تر است اما با عنایت به كاهش ۶۱ درصدی معاملات در ۲۰ روز ابتدای خرداد ماه ۱۳۹۸ كارشناسان ظرفیت جهشی برای این بازار متصور نیستند.
اساسا نمی توان چهار برابر شدن نقدینگی را در رشد لجام گسیخته قیمت مسكن بی تاثیر دانست. نقدینگی از حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان در بهار ۱۳۹۲ به ۱، ۹۵۰ هزار میلیارد تومان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ رسیده و ۴.۱ برابر شده است. هم چنین طبق محاسبات، قیمت مسكن شهر تهران از فروردین ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ بالغ بر ۲.۸ برابر شده است. قیمت آپارتمان در تهران در اردیبهشت ماه امسال به میانگین ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید كه ۱۱۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل و ۱۷۹ درصد نسبت به اردیبهشت دو سال قبل افزایش پیدا كرد. این در شرایطی است كه معاملات با ۱۲.۱ هزار فقره ۳۶ درصد نسبت به اردیبهشت سال قبل و ۲۶ درصد نسبت به اردیبهشت دو سال قبل كمتر شده است.
بنظر می رسد در شرایط فعلی بازار مسكن از منطق علم اقتصاد خارج شده است؛ چون كه با وجود سیر نزولی معاملات، قیمت ها مسیر صعودی در پیش گرفته است. همین اردیبهشت ۱۳۹۸ قیمت مسكن با ۱۲.۵ درصد رشد ماهیانه، بالاترین نرخ رشد را از سال ۱۳۹۲ تا كنون تجربه نمود.
شش عامل جهش قیمت مسكن در اردیبهشت
قیمت مسكن شهر تهران در اردیبهشت ماه در شرایطی شدت گرفت كه تورم ماهیانه ملك در كشور از حدود دو درصد به ۰.۶ درصد رسید و رشد قیمت در پایتخت را سوال برانگیز كرد. كارشناسان دست كم شش عامل را در افزایش غافلگیركننده قیمت مسكن شهر تهران در اردیبهشت ماه مؤثر می دانند؛ كمبود شدید فایل های دارای قیمت مناسب، نبود چشم انداز روشن در بازارهای طلا ارز و بورس، رشد قیمت كمتر بازار مسكن نسبت به بازارهای یاد شده، آخر معافیت صادرات نفت ایران در نیمه اول اردیبهشت، انتظارات تورمی ناشی از سردرگمی بازار و ماهیت مسكن بعنوان یك دارایی مطمئن را در هجوم تقاضا به سمت این بازار در اردیبهشت ماه مؤثر شناخته شده است.
واسطه های ملكی از نیمه دوم اردیبهشت ماه اعلام نمودند كه تقاضا در بازار مسكن فروكش كرده است. خروج سفته بازان از بازار در نیمه دوم، فضا را تا حدودی برای تقاضای مصرفی باز گذاشت و روند افزایش قیمت ها تا حدودی كنترل شد. به قول دفاتر مشاور املاك، معاملات به ندرت صورت می گیرد اما آپارتمان هایی كه با قیمت مناسب عرضه می شود در ساعات اولیه به فروش می رسد. از جانب دیگر دست به دست شدن مكرر مسكن توسط سوداگران به تورم این بازار منجر شده و ذهنیت انتظارات تورمی را در بازار به وجود آورده است.
خرید مسكن از توان دهك های بالا هم خارج شده است
سلمان خادم المله، كارشناس اقتصاد مسكن می گوید: زمانی كه میانگین قیمت مسكن شهر تهران به بیشتر از ۱۱ میلیون تومان در اسفندماه سال قبل رسید در واقع از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شد. متری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان فعلی هم اساسا از توان دهك های میانی و حتی برخی از دهك های بالای جامعه خارج شده است. بنابراین از این به بعد افزایش قیمت مسكن، صرفاً منجر به كاهش حجم معاملات می شود.
وی بیان می كند: تقاضا برای بازار مسكن از سه نوع مصرفی، سرمایه ای و سفته بازانه تشكیل می شود. با عنایت به سطح درآمد دهك های هفت و هشت بعنوان متقاضیان مؤثر بازار مسكن، تقاضای سفته بازی هم تحت تأثیر قرار می گیرد. از این جا به بعد تغییرات قیمت مسكن شاید متناسب با متغیرها و چشم انداز كلان اقتصادی باشد اما از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شده، بنابراین افزایش قیمت مسكن بیشتر از نرخ تورم، مفهوم دار نیست.
بازار مسكن نفس های آخر رشد قیمت را می كشد
هم چنین مهدی روانشادنیا كارشناس مسكن می گوید: از نظر قدرت خرید بنظر می رسد به شرایطی رسیده ایم كه قابلیت افزایش قیمت ها بیشتر از مقداری كه تا كنون اتفاق افتاده وجود ندارد. نمود این مساله در تعداد معاملات خردادماه بود كه كاهش مفهوم داری را شاهدیم. معاملاتی هم كه اتفاق می افتد باقیمانده تقاضا از جانب افرادی است كه دیر وارد بازار شدند و در نظر دارند ارزش پول خویش را حفظ كنند. به عبارتی بازار از لحاظ افزایش قیمت نفس های آخر را می كشد.
وی ادامه داد: بعید است كه اتفاق خاصی در قیمت مسكن رخ دهد مگر اینكه در حوزه ارزش پول ملی اتفاق جدیدی بیفتد كه طبیعتاً خریداران مسكن در سرمایه گذاری هایشان، قیاسی نسبت به نرخ ارز دارند.1398/03/28
13:55:27
5.0 / 5
4256
تگهای خبر: اقتصاد , جامعه , درآمد , سرمایه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است