در گزارش كار و درآمد اعلام شد

جزئیات دریافت مقرری بیمه بیكاری، میزان مقرری مجردین و متاهلین

جزئیات دریافت مقرری بیمه بیكاری، میزان مقرری مجردین و متاهلین كار و درآمد: مدیركل بیمه بیكاری وزارت كار، با بیان جزئیات شرایط دریافت مقرارت بیمه بیكاری، میزان پرداخت مقرری به بیكاران مجرد و متاهلی كه بدون میل و اراده شغل خودرا از دست می دهند، تشریح نمود.كریم یاوری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه الان حدود ۲۶۰ هزار نفر از مقرری بیمه بیكاری استفاده می نمایند، گفت: پرداخت مقرری بیمه بیكاری مشمول بیمه شدگانی است كه بدون میل و اراده از كار بیكار شده و آماده كار هستند و این یك حمایت اجتماعی است.
وی گفت: تمام مشمولین قانون كار و كشاورزان مشمول قانون تأمین اجتماعی، می توانند از مزایای قانون بیمه بیكاری استفاده كنند.
یاوری با اشاره به اینكه حق بیمه بیكاری به میزان ۳ درصد مزد بیمه شده است كه توسط كارفرما پرداخت می شود، به تشریح مراحل دریافت بیمه بیكاری پرداخت و اظهار داشت: بیمه شده پیش از بیكار شدن باید حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد؛ همین طور بیمه شده مكلف است ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیكاری با مراجعه به ادارات تعاون كار و رفاه اجتماعی استان آمادگی خودرا برای اشتغال به كار مجدد از شغل تخصصی یا مشابه اعلام نماید.
یاوری اظهار داشت: بیمه شدگانی كه به سبب بروز حوادث قهریه و غیر مترقبه از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و غیره بیكار می شوند بدون در نظر گرفتن ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه می توانند از مقرری بیمه بیكاری استفاده كنند.
مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیكاری برای مجردین حداقل ۶ ماه و حد بیشتر ۳۶ ماه و برای متأهلین یا متكلفین حداقل ۱۲ ماه و حداكثر ۵۰ ماه برمبنای سابقه كلی پرداخت حق بیمه است.

وی با اشاره به اینكه میزان مقرری روزانه بیمه بیكاری معادل ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق یا كار مزد روزانه بیمه شده می باشد، گفت: به مقرری افراد متأهل یا متكفل تا حداكثر ۴ نفر از افراد تحت تكفل به ازای هر یك از آنها به میزان ۱۰ درصد حداقل دستمزد افزوده خواهد شد. در عین حال مجموع دریافتی مقرری بگیر نباید از حداقل دستمزد كمتر و از ۸۰% متوسط حقوق وی بیشتر باشد.
بیمه بیكاری در چه مواردی قطع می شود؟
كریم یاوری همین طور به موارد قطع بیمه بیكاری اشاره نمود و اضافه كرد: زمانی كه بیمه شده مجدداً اشتغال به كار یابد، در مواقعی كه بیمه شده بدون عذر موجه از شركت در دوره های مهارت آموزی، كار آموزی و سواد آموزی خود داری كند، در مواردی كه بیمه شده از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری كند، در مواقعی كه بیمه شده بیكار ضمن دریافت مقرری بیمه بیكاری، مشمول بازنشستگی یا از كار افتادگی كلی شود، در شرایطی كه بیمه شده به نحوی از انحاء با دریافت مزد ایام بلاتكلیفی به كار مربوطه برگردد و در صورتیكه بعد از پرداخت مقرری بیمه بیكاری محرز شود كه بیكاری بیمه شده ناشی از میل و اراده وی بوده است، پرداخت مقرری بیمه بیكاری قطع می شود.
مدیر كل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری اظهار داشت: یكی از امتیازات این قانون كه مشمول كارگران و كارفرمایان است، اصلاح ساختار اقتصادی می باشد. بیمه شدگانی كه به سبب تغییرات ساختار اقتصادی واحد مربوطه به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تأیید شورای عالی كار، «بیكار موقت» شناخته شوند مشمول دریافت مقرری بیمه بیكاری خواهند بود.
وی اشاره كرد: هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی كارگاه و ماشین آلات به منظور كاهش وابستگی و بهینه كردن تولید كه در امتداد سیاست های اقتصادی و اجتماعی صورت گیرد تغییر ساختار اقتصادی تلقی می شود.
یاوری اضافه كرد: مقرری بگیران بیمه بیكاری مطابق تبصره ۲ ماده ۷ بخشنامه اجرایی قانون بیمه بیكاری مكلف هستند در فاصله زمان های معینی كه توسط واحدهای تعاون، كار و رفاه اجتماعی تعیین می شود، در محل ادارات كار حضور یافته و دفاتر مربوطه را امضا كنند؛ به عبارتی باید حضور و غیاب كنند.
مدیر كل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار افزود: دریافت كننده مقرری بیمه بیكاری مكلف است در صورت اشتغال مجدد حداكثر طی ۱۵ روز از تاریخ اشتغال مراتب را به واحدهای تعاون، كار و رفاه اجتماعی اعلام نماید.


منبع:

1398/04/14
16:21:58
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است