بیكارترین استان كشور بعلاوه نمودار

بیكارترین استان كشور بعلاوه نمودار كار و درآمد: نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در بهار سال 98 از آن حكایت می كند كه استانهای همدان و فارس پایین ترین میزان نرخ بیكاری را در بین استان های كشور داشته اند و نرخ بیكاری در استان تهران نیز 2.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته است.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، برمبنای اطلاعات انتشار یافته از طرف مركز آمار ایران در بهار سال ۱۳۹۸ نرخ بیكاری در حالی ۱۰.۸ درصد گزارش شده كه در زمستان سال قبل ۱۲.۱ درصد بوده است.

گزارش نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در بهار امسال نشان داده است كه همدان دارای كمترین نرخ بیكاری و چهارمحال و بختیاری بیكارترین استان كشور بوده است.

استان همدان با ۶.۱ درصد و بعد از آن فارس با هفت درصد دارای كمترین نرخ بیكاری در بین استان های كشور بودند. بیشترین میزان بیكاری هم متعلق به چهارمحال و بختیاری با ۱۶.۷ درصد است و استان های خوزستان با ۱۶.۲ درصد، لرستان ۱۶.۱ درصد و هرمزگان ۱۵.۹ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

نرخ بیكاری در استان همدان در حالی روند كاهشی را نشان داده و به ۶.۱ درصد در بهار امسال رسیده است كه این نرخ در زمستان سال قبل ۱۱.۶ درصد گزارش شده بود و طی مدت مشابه سال ۹۷ یعنی بهار سال قبل ۸.۲ درصد بوده است.

شكاف بیكاری استان ها نشان دهنده فاصله بالاترین نرخ بیكاری با پایین ترین نرخ بیكاری استان ها در یكسال است كه این شاخص از تفاضل بالاترین نرخ بیكاری با پایین ترین نرخ به دست می آید.نكته قابل توجه اینكه استان چهارمحال و بختیاری با وجود آنكه در بین استان های كشور بیكارترین استان كشور به حساب می آید اما در بهار سال گذشته، نرخ بیكاری ۲۲.۸ درصدی را تجربه كرده است كه با كاهشی ۷.۲ درصدی به ۱۵.۶ درصد در زمستان سال ۹۷ رسیده است.

نرخ بیكاری استان تهران نیز در بهار امسال، ۱۰.۱ درصد گزارش شده كه با عنایت به تجربه بیكاری ۱۲.۳ درصدی در بهار سال قبل می توان اظهار داشت كه بیكاری در تهران ۲.۲ درصد كاهش یافته است. البته نرخ مشاركت اقتصادی در تهران از ۴۰.۱ درصد به ۳۹.۷ درصد رسیده و كاهشی ۰.۴ درصدی را نشان داده است.

بیشترین نرخ مشاركت اقتصادی نیز به استان گیلان اختصاص دارد و بعد از آن مازندران، زنجان، خراسان شمالی و همدان در بین استان های كشور از نرخ مشاركت بیشتری برخوردار بوده اند.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار از نتایج طرح آمارگیری مركز آمار ایران نشان داده است كه در بهار امسال از مجموع ۲۷ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۴۳۱ نفر جمعیت فعال كشور، ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۷۴۴ نفر شاغل و ۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۸۷ نفر بیكار بوده اند.

منبع:

1398/04/21
15:16:37
5.0 / 5
4845
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است