رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس:

30درصدمردم آشكارا گرفتار معیشت هستند

30درصدمردم آشكارا گرفتار معیشت هستند كار و درآمد: رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اینكه 30 تا 40 درصد مردم، آشكارا گرفتار مشكلات معیشتی هستند، از پرداخت هزار و160 میلیارد تومان یارانه انرژی توسط دولت آگاهی داد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر الیاس حضرتی امروز سه شنبه ۱۸ تیرماه در مراسم گرامیداشت روز جهانی تعاون و بیست و پنجمین سالگرد تأسیس اتاق تعاون ایران، با اشاره به اینكه نهضت تعاون از شروع انقلاب قوت گرفت، تاكید كرد: نقش مشاركت جویانه مردم در اقتصاد باید در چارچوب تعاون بیشتر از پیش تقویت شود.
وی اضافه كرد: روز گذشته در جلسه ای در كمیسیون اقتصادی مجلس با درخواست وزارت اقتصاد، دیوان محاسبات و سازمان مالیاتی، سوژه مقاومت برخی دستگاه ها در مقابل ارائه اطلاعات خود به سامانه جامع مالیاتی را بررسی كردیم؛ به هر حال این یك قانون است و همه دستگاه ها باید نسبت به اطلاعات خود به سامانه جامع مالیاتی اقدام نمایند.
حضرتی با اشاره به نقش تعاون پیش و پس از انقلاب، اشاره كرد: پیش از انقلاب در میان ۵ برنامه توسعه عمرانی، سوژه تعاون تنها در برنامه اول عمرانی كشور دیده شد و جای خالی تعاون در ۴ برنامه دیگر احساس می شد؛ اما پس از انقلاب خوشبختانه در تمام ۶ برنامه توسعه اقتصادی كشور، به تعاون توجه شد.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ضمن آمادگی برای پیگیری اجرای قوانین حمایتی تعاون، اشاره كرد: باید در این زمینه لطمه شناسی نماییم كه آیا واقعاً نتوانستیم از ظرفیت تعاون استفاده نمائیم یا دولت همچنان علاقمند به گسترده كردن فعالیت های دولتی است؛ به هر حال ما همچنان در مجلس آمادگی بررسی و پایش این مساله را داریم.
حضرتی در بخش دیگری از اظهارات خود اظهار داشت: بدون شك امروز شدیدترین تحریم های هوشمندانه با وسعت فوق العاده زیاد، عمیق و بی نظیر دامن گیر كشور شده و ما تا اطلاع ثانوی به دلیلهای مختلف، امكان سازش و هم هدف شدن با آمریكایی ها را نداریم.
وی با اشاره به اینكه امكان اینكه در خاورمیانه كشور بزرگی همچون ایران وجود داشته باشد و تنه به تنه آمریكا نخورد، وجود ندارد، اضافه كرد: هیچ وقت در طول یكصد سال قبل ایران با چنین تحریم هایی در حوزه های مختلف بانكی، بازرگانی، كشتیرانی و بخش های مختلف مواجه نبوده است.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینكه بودجه ۹۸ را با یك نگاه مثبت تر بسته ایم، افزود: در تمام ادوار گذشته مجلس همواره در زمان تصویب لایحه، نمایندگان موافق صحبت از كاهش وابستگی بودجه به نفت به میان می آوردند و نمایندگان مخالف نیز از بودجه نفتی انتقاد می كردند؛ در حالی كه نفت یك مصیبت در اقتصاد كشور شده است و اگر امروز قدرت برنامه ریزی و جراحی بزرگ داشته باشیم، بطور قطع این مصیبت تبدیل به یك فرصت تاریخی خواهد شد.
وی تاكید كرد: ترامپ با اجرای سیاست هایی در حوزه كاهش صادرات نفتی ایران، یك محبت در حق اقتصاد ملت ایران كرده است كه البته برای خنثی سازی این سیاست، راهكارهای عملیاتی داریم؛ اما جو روانی حاصل از آن موجب ایجاد وحدت و یك انسجام برای بازبینی در سیاست های داخلی شده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه ما امروز در جنگ سختی قرار داریم و اگر می خواهیم اقتصادمان در مقابل این تلاطمات مقاومت كند، باید نخستین حركت و اقدام دولت افزایش سطح معیشت عمومی مردم باشد، اظهار داشت: امروز ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم به صورت آشكارا گرفتار معیشت هستند و باید اقدامات اساسی در جهت ایجاد آسایش و آرامش برای تأمین كالاهای اساسی مورد نیاز مردم صورت گیرد.
حضرتی با اشاره به اینكه دولت برای اشتغال و مقابله با افزایش لشكر بیكاران باید اقدام اساسی انجام دهد، اظهار داشت: نشاط اجتماعی، امید به آینده و اعتماد مردم به حكومت، بخش خصوصی و تشكل ها سوژه مهمی است كه در این زمینه باید یك انسجام ملی وجود داشته باشد.
توزیع ۱، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان انرژی
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به توزیع یارانه پنهان در كشور گفت: برمبنای آمارها، ۹۴۵ هزار میلیارد تومان و به تعبیر رئیس سازمان برنامه و بودجه، هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان در بحث گاز خانگی، آب، بنزین و سایر منابع انرژی، یارانه پرداخت می شود و جهت دهی آن به سمتی است كه هر فردی كه بیشتر مصرف می كند، بیشتر از یارانه دولت منتفع می شود و هر فردی كه ماشین و خانه ندارد، باید تنبیه شود؛ اما سوال اینجا است كه آیا این عادلانه است؟
وی به تخصیص ارز ۴، ۲۰۰ تومان برای واردات كالاهای اساسی اشاره نمود و افزود: این ارز ۴۲۰۰ تومانی چه مصیبت هایی برای اقتصاد ایجاد نكرد؛ گوشت قرمز با ارز ۴، ۲۰۰ تومان با قیمت ۱۲۰ هزار تومان به دست مصرف كننده می رسید؛ اما با ارز نیمایی و با مدیریت بازار، قیمت این گوشت به ۸۰ -۹۰ هزار تومان رسیده است؛ پس این نشان داده است كه به رغم تخصیص ارز نیمایی برای گوشت، اما قیمت آن در مقایسه با گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، كمتر است كه این امر، فساد را نشان داده است.
حضرتی همین طور با ارائه پیشنهادی برای توزیع بنزین سهمیه ای به خانواده ها، اشاره كرد: امروز می توانیم بازار متشكل بنزینی طراحی نماییم كه بر طبق آن بعنوان مثال، به هر ایرانی ۱۵ لیتر بنزین بعنوان سهمیه داده شود. مثلاً یك خانواده ۵ نفره می تواند ۷۵ لیتر بنزین در چارچوب سهمیه دریافت كند؛ اما آنهایی كه می خواهند مصرف بیشتر از این میزان داشته باشند، هزینه آنرا باید پرداخت كنند.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس تاكید كرد: ما باید حركت جدی در حوزه جراحی اقتصادی انجام دهیم و امروز یك فرصت تاریخی برای تعدیل قیمت ها به وجود آمده است تا از سیاست تخصیص ارز در چهارراه استانبول، بعنوان راهكاری برای ساماندهی ارز دوری نماییم.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه امروز باید جرات جراحی اقتصادی داشته باشیم، اشاره كرد: مردم اگر بدانند یك اراده قوی در میان مسئولان وجود دارد، بطور قطع برای افزایش تاب آوری های اقتصاد، شرایط را تحمل می كنند و از دولت و مسئولان نیز حمایت خواهند كرد.منبع:

1398/04/22
15:15:35
5.0 / 5
4198
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است