نبض بازار مسكن به دست خریداران افتاد

نبض بازار مسكن به دست خریداران افتاد كار و درآمد: مشاوران املاك می گویند وضعیت بازار مسكن كه تا قبل از این توسط فروشندگان تعیین می شد، حالا توسط خریداران انجام می شود.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، تا حدود یك ماه قبل فضای كلی بازار مسكن در دست فروشندگان بود اما نخستین نشانه های قرار گرفتن خریداران در موضع برتر بروز كرده است. دفاتر املاك عنوان می كنند كه طی دو هفته اخیر دو اتفاق در بازار مسكن رخ داده است؛ نخستین سوژه تثبیت قیمت ها است و مساله ی دیگر به انتظارات كاهشی مربوط می شود. در این شرایط، خریداران دست بالا را دارند.
یكی از مشاوران املاك واقع در منطقه ۵ تهران با بیان این كه بازار حدودا از حالت گیجی خارج شده است می گوید: حدود یك ماه قبل برای یك آپارتمان مشتری پیدا كردم كه حاضر بود آنرا متری ۱۹ میلیون تومان خریداری كند اما مالك از فروش امتناع كرد. حالا همان فروشنده حاضر است متری ۱۷ میلیون تومان ملك خودرا بفروشد اما مشتری پیدا نمی گردد. درباب املاك كلنگی نیز این اتفاق افتاده و قیمت ها شكسته شده است.
وی بیان می كند: ركودی كه تا حدود یك ماه قبل در بازار وجود داشت به نبود فروشنده مربوط می شد اما حالا فروشنده زیاد شده و خریدار نیست. البته قیمت ها هنوز آن طور كه باید و شاید كاهش نیافته اما اغلب مشاوران، ثبات یا كاهش نسبی قیمت ها را پیش بینی می كنند.
كارشناسان معتقدند اشباع قیمت، كاهش ۶۷ درصدی معاملات، افت شدید توان متقاضیان و ثبات نسبی بازار ارز در تثبیت بازار مسكن موثر بوده است.
اسلامی: راه مقابله با گران فروشی مسكن نخریدن است
هم چنین وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه كسی در خرید مسكن عجله نكند، اظهار داشت: نخریدن چاره مقابله با گران فروشی مسكن می باشد. محمد اسلامی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره وضعیت قیمت مسكن اظهار نمود: چاره مقابله با گران فروشی مسكن نخریدن آن است. افزایش قیمت مسكن حباب گونه بوده و منطقی پشت آن نیست و راه مقابله با آن این است كه كسی در خرید مسكن عجله نكند.
چرخش انتظارات در بازار مسكن
خرید و فروش سفته بازانه در بازار مسكن پایتخت بطور كامل متوقف شده است. دفاتر املاك شهر تهران می گویند كه ایجاد ثبات قیمتی در بازار ارز، خروج دلالان از بازار ملك را به دنبال داشته و خریداران مصرفی در انتظار كاهش قیمت ها به سر می برند. اطلاعات رسیده از آن حكایت می كند كه نخستین نشانه های شكست مقاومت مالكان در حال بروز است و روز به روز به تعداد فروشندگان پول لازم كه املاك خودرا زیر قیمت، فایل می كنند افزوده می شود.
سال قبل به سبب رشد خرید و فروش از طرف واسطه گران، نمای كلی بازار مسكن، صعودی بود و پیش بینی ها از افزایش قیمت منجر به رشد بازار می شد كه تا انتهای خردادماه ۱۳۹۸ ادامه یافت. هرچند معاملات در بازه ۱۵ ماهه افت شدیدی كرده بود اما ركود تورمی در بازار حاكم بود.
با این وجود از شروع تیرماه، دفاتر مشاور املاك ایجاد ركود كامل در بازار خرید و فروش به همراه روند كاهنده قیمت ها را تایید نموده اند. یكی از مشاوران املاك كه در محدوده مناطق ۱۳، ۱۴ و ۱۵ فعالیت می كند به ایسنا اظهار داشت: خرید و فروش مسكن متوقف شده است. البته قیمت معاملات قطعی بطور كلی پایین نیامده اما برخی فروشندگان پول لازم فایل خودرا گاهی تا متری ۲ میلیون تومان زیر قیمت عرضه نموده اند. این مساله سبب شده تا حد انتظارات در بازار مسكن، كاهشی شود.
ركوردها كاهشی شده است
وی ادامه داد: معمولا زمان افزایش قیمت ها در یك نقطه خاص، یك نفر خانه خودرا متری ۱۵ میلیون تومان می فروشد همان قیمت، ملاكی برای سایر فروشندگان می شود. در شرایط نزولی نیز همین اتفاق می افتد و اگر كسی با قیمت ۱۴ میلیون بفروشد ملاك خریداران، این قیمت می شود و به همین ترتیب بازار نزولی می شود. سال قبل ركوردها افزایشی بود اما الان كاهشی شده است.1398/05/03
11:21:55
5.0 / 5
4256
تگهای خبر: فروش , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است