بازار اجاره آرام تر شدبعلاوه قیمت

بازار اجاره آرام تر شدبعلاوه قیمت كار و درآمد: جهش قیمت ها در بازار اجاره، این بخش را نیز گرفتار كسادی كرد. واسطه های ملكی می گویند به دنبال افت 65 درصدی خرید و فروش مسكن، از شروع تیرماه بازار اجاره نیز گرفتار كسادی شده و عمده مستاجران قراردادهای خودرا تمدید می كنند؛ شیب افزایش قیمت ها نیز ملایم تر شده است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، از شروع خردادماه امسال قیمت ها در بازار اجاره به تبعیت از جهش قیمت مسكن رشد قابل توجهی داشت. دفاتر املاك از افزایش ۲۰ تا ۷۰ درصدی نرخ های پیشنهادی از طرف موجران خبر دادند. اگرچه روند افزایش قیمت ها با عنایت به جامعه هدف بازار اجاره، پایین تر از افزایش قیمت خرید و فروش بوده، اما در بعضی مناطق پرتقاضا اجاره بها به اندازه میانگین قیمت مسكن افزایش یافته است. به سبب پایین آمدن نرخ سود بانكی نیز عمده مالكان ترجیح می دهند كه بجای پول پیش، اجاره بیشتری دریافت نمایند.
پیش بینی می شد با آغاز تیرماه كه نخستین ماه از فصل جابه جایی شمرده می شود شاهد افزایش جابه جایی و به تبع آن افزایش قیمت ها در بازار اجاره باشیم اما افت شدید سرعت افزایش قیمت مسكن تاثیر خودرا در اجاره بها نیز ایجاد كرد و این بخش نیز تا حدودی آرام شده است؛ چونكه قیمت مسكن بعنوان مهم ترین شاخص قیمت اجاره ارزیابی می شود. هرچند عواملی همچون نرخ تورم، سود بانكی و بازدهی بازارهای رقیب نیز در افزایش اجاره بها موثر است. قیمت مسكن شهر تهران در تیرماه ۱۳۹۸ به متری ۱۳.۵ میلیون تومان رسید كه نسبت به ماه قبل فقط ۰.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد نشان داد. افزایش قیمت عموما در مناطق جنوبی صورت گرفت و مناطق میانی گرفتار كاهش قیمت شدند.
مظنه اجاره بها در تهران برمبنای قیمت های پیشنهادی در مردادماه ۹۸ محله متراژ سن بنا ودیعه(تومان) اجاره(تومان) سلسبیل ۵۰ ۱۴ ۱۵ میلیون ۱.۵ میلیون اكباتان ۷۴ - ۱۷۰ میلیون - دروس ۱۲۵ ۷ ۱۲۰ میلیون ۵.۵ میلیون پرند ۸۰ نوساز ۱۰ میلیون ۴۰۰ هزار نواب ۴۵ ۱۳ ۳۰ میلیون ۱ میلیون پونك ۸۵ ۱۲ ۲۰۰ میلیون - مجیدیه ۹۵ ۱۲ ۲۱۰ میلیون - جنت آباد ۷۵ ۱۶ ۱۵۰ میلیون - تهرانپارس ۷۰ نوساز ۱۳۰ میلیون - اندیشه ۹۴ ۳ ۵۰ میلیون ۹۵۰ هزار كوچ طبقاتی در پایتخت كلید خورد
از طرف دیگر گزارش های میدانی نشان داده است كه امسال مستاجران به اولویت های بعدی روی آورده اند. بعضی به خانه های قدیمی تر رفته اند و برخی دیگر محله یا منطقه خودرا تغییر داده اند. هم چنین از اطراف تهران خبر می رسد كه به دنبال نوسانات نرخ اجاره بها جمعیت شهرهای اقماری پایتخت افزایش یافته است. یك واسطه ملكی در یكی از شهرهای شرق تهران می گوید: امسال شاهد مهاجرت تعداد قابل توجهی از خانوارهای تهرانی به این منطقه هستیم؛ برخی برای خرید آمدند و برخی دیگر برای اجاره.
اگرچه بانك مركزی، میانگین افزایش اجاره بها در شهر تهران طی تیرماه امسال نسبت به تیرماه پارینه را ۲۵ درصد اعلام نموده، بررسی های میدانی از آن حكایت می كند كه در مناطق دارای سرانه های مناسب و پرتقاضا افزایش، بسیار بیشتر از این مقدار بوده است. هرچند از اوایل تیرماه قراردادهای اجاره هم راكد شده و مشاوران املاك می گویند كه عمده مستاجران قراردادهای خودرا تمدید می كنند. مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاك هم آگاهی داده كه در ایام اخیر شاهد كاهش قیمت های پیشنهادی در بازار اجاره هستیم.
پیش بینی می شود هرچه به انتها فصل نقل و انتقالات نزدیك تر شویم بازار اجاره روند آرام تری به خود بگیرد.
منبع:

1398/05/12
17:35:27
5.0 / 5
4530
تگهای خبر: اتحادیه , بانك , جامعه , فروش
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است