بررسی چالش اخیر مجلسی ها با سازمان هواپیمایی

دلیل تاخیر پروازها چیست؟

دلیل تاخیر پروازها چیست؟ كار و درآمد: در صورتیكه بتازگی سخنگوی كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از تاخیرهای زیاد پروازها در كشور انتقاد كرده است، معاون سازمان هواپیمایی كشوری اعلام نموده كه عوامل مختلفی در بروز تاخیر پروازی موثر هستند و انعكاس آمار آن بدون توجه به افزایش قابل توجه تعداد پرواز و مسافر حمل شده قابل قبول نیست.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، گرچه تاخیر در پروازها امكان دارد در هر كشور و ایرلاینی صورت بگیرد، اما در این زمینه برای مسافران و كسانی كه از این تاخیرها لطمه دیده اند حقوقی را قائل می شوند تا به شكلی آنرا برای مشتریان جبران كنند. برمبنای عرف بین المللی حمل و نقل هوایی، تاخیر پروازی تا نیم ساعت ایراد چندانی ندارد، اما در صورت تاخیر بیشتر از نیم ساعت، ایرلاین مربوطه باید پاسخگوی مسافران باشد و برمبنای كنوانسیون های بین المللی باید به مشتریانش خسارت بپردازد و رضایت شان را جلب نماید. اما این مساله در ایران چندان رعایت نمی گردد.
در همین راستا بهرام پارسایی -سخنگوی كمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی- هفته گذشته با اشاره به آمار تاخیر و كنسلی پروازها در سال ۱۳۹۵ اظهار داشت: طبق استعلام صورت گرفته از سازمان هواپیمایی كشوری، بررسی آمار تاخیر پروازها از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ نشان داده است حداقل تاخیر پنج میلیون و ۹۰۰ دقیقه در سال ۱۳۹۰ و حداكثر هفت میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه تاخیر در سال ۱۳۹۵ بوده است كه این تاخیر و كنسلی پروازها سبب اتلاف وقت مردم، تحمیل هزینه به مسافر و پایمال شدن حقوق آنها می شود.
اما مرتضی دهقان - معاون هوانوردی و امور بین المل سازمان هواپیمایی كشوری - در این زمینه این گونه پاسخ داد كه انعكاس آمار افزایش تاخیر بدون توجه به افزایش تعداد پرواز و مسافر حمل شده قابل قبول نیست، چونكه در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۰۵ هزار ساعت پرواز داخلی در چارچوب نزدیك به ۲۰ هزار پرواز در بیشتر از ۵۰ فرودگاه كشور انجام شده و بیشتر از ۲۳ میلیون مسافر در پروازهای داخلی از خدمات حمل و نقل هوایی استفاده كردند.
وی ادامه داد: عوامل مختلفی در بروز تاخیرات پروازی موثر بودند كه باید در بررسی ها به همه عوامل توجه كرد كه می توان به شرایط جوی، عوامل فنی، زیرساخت ها و خدمات زمینی و فرودگاهی، محدودیت در پشتیبانی قطعات و امثال آن اشاره نمود.
دهقان اظهار داشت: تاخیرات در حمل و نقل هوایی در همه كشورهای دنیا بعنوان یك اصل اجتناب ناپذیر پذیرفته شده و حتی در كشورهای پیشرو در این صنعت تاخیرات پروازی وجود دارد. در صورت مقایسه تاخیرات شركت های هواپیمایی داخلی با سایر كشورها باید در تمامی شاخص ها همچون مسافت های كوتاه پروازی، فركانس های پروازی، در مقایسه با ساعت پرواز، سن ناوگان، عدم پشتیبانی بموقع كارخانه سازنده از شركت های هواپیمایی و غیره این مقایسه صورت گیرد.
البته موارد فوق تنها ایراد مطرح شده از طرف مجلس نشینان به تاخیر پروازها نبوده است. سخنگوی كمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از انتقادش به این نكته هم اشاره نمود كه مدیریت ایرلاین ها گرفتار بی سروسامانی شده و وزارت راه باید جدیت بیشتری در نظارت بر مدیریت ایرلاین ها داشته باشد.
معاون هوانوردی و امور بین المل سازمان هواپیمایی كشوری در این مورد نیز با بیان این كه صنعت حمل و نقل هوایی در كشور از شروع انقلاب تحریم شده و محدودیت های زیادی در این صنعت اعمال شده است اظهار داشت: ادعای رها بودن ایرلاین ها كاملا بی اساس است. نظارت، كنترل، پایش عملكرد و راهبری شركت ها به صورت مستمر انجام شده ودر صورت بروز هر نوع تخلفی برخورد مناسب انجام می شود.
وی با تاكید بر این كه همه شركت های هواپیمایی حتی در كشورهای پیشرو این صنعت دارایی تاخیر بوده و با یك بررسی ساده این آمارها قابل استخراج است اشاره كرد: با عنایت به وجود عوامل گوناگون ارائه خدمات به یك هواپیما و پرواز اساسا در صورتیكه برای هر كدام از این عوامل مشكلی به وجود بیاید در انجام بموقع پرواز تاثیر داشته و در این زمینه فرقی بین شركت های داخلی و خارجی وجود ندارد.
فارغ از چالش جدیدی كه بین كمیسیون اصل ۹۰ مجلس و سازمان هواپیمایی به وجود آمده است، حقوق مسافرانی كه ناآگاه از ریشه این چالش ها، گاهی ساعت ها در انتظار اجرایی شدن پرواز خود و رسیدن به برنامه هایشان در شهر مقصد باقی می مانند اصلی غیر قابل انكار است كه نیاز به جدیت و پیگیری بیشتری از طرف مسئولان صنعت هواپیمایی كشور دارد تا حجم پرونده ریشه دار تاخیر پروازها در كشور با گذشت زمان، به تدریج كاسته شود.
منبع:

1398/05/20
13:59:05
5.0 / 5
4372
تگهای خبر: پرواز , حقوق , حمل و نقل , خدمات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است