چه كسانی مشمول مالیات مسكن می شوند؟

چه كسانی مشمول مالیات مسكن می شوند؟ به گزارش كار و درآمد طراحان قانون مالیات برعایدی سرمایه در نظر دارند به منظور پیشگیری از اختلال در تولید و عرضه مسكن، سرمایه گذاران را از دایره مالیاتی خارج كنند اما سوداگران مشمول این طرح می شوند.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، با وجود ۲.۶ میلیون مسكن خالی و ۲.۱ میلیون مسكن نیمه خالی در كشور ۱.۳ میلیون كسری در بخش تقاضای واقعی دیده می شود. مطابق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۵ میلیون و ۴۱۲ هزار خانه موجود است كه تنها ۲۲ میلیون و ۸۳۰ هزار واحد آن دارای سكنه است. ۴.۷ میلیون واحد مسكونی مازاد در شرایطی روی دست اقتصاد ایران مانده كه در ۱.۳ میلیون واحد حداقل دو خانواده ساكن هستند. حدود ۲۵ میلیون و ۴۱۲ هزار واحد مسكونی به ازای ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار در كشور وجود دارد. تا این جا به نظر می آید كمبودی از لحاظ واحد مسكونی وجود ندارد اما مساله این است كه تنها ۲۲ میلیون و ۸۳۰ هزار واحد مسكونی دارای سكنه است و به شكل واقعی در اختیار خانواده ها قرار دارد. نتیجه آن كه در یك میلیون و ۳۶۶ هزار واحد مسكونی در كشور، دو خانواده به صورت فشرده در یك خانه زندگی می كنند.
آمار گویای آن می باشد كه از یك طرف با مازاد عرضه ناشی از تقاضای سوداگرانه مواجهیم كه برای ورود آنها به بازار مصرف باید مالیات وضع شود. اما با عنایت به نیاز كشور به ۱.۳ میلیون واحد مسكونی برای متقاضیان واقعی نباید با فشار مالیاتی، حوزه ی ساخت و ساز را وارد چالش جدید كرد؛ مضافا این كه حال و روز بخش ساخت وساز چندان مناسب نمی باشد.
تولید مسكن در زمان ركود به یك سوم رسید
ركود طولانی مدت طی شش سال قبل در كنار عواملی همچون نوسانات بازارهای موازی، افزایش نرخ پروانه، بیمه كارگران ساختمانی و دیگر هزینه هایی كه بر دوش سازندگان قرار گرفته به خروج خیلی از فعالان حرفه ای این بخش منجر گردیده است. تا جایی كه آمار تولید سالیانه مسكن از میانگین ۹۴۰ هزار واحد طی سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ به حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۶ رسید. علت اصلی این افت به كوچ سرمایه ها ناشی از ركود معاملات مربوط می شد.
با این حال آمار زمستان ۱۳۹۷ گویای آن می باشد كه حجم ساخت و ساز در كشور نسبت به فصل قبل و فصل مشابه سال قبل به ترتیب ۵۰ و ۲۴ درصد افزایش یافته است. در زمستان ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۱۴ هزار و ۶۱۴ پروانه ساختمانی با میانگین ۲.۵ واحد برای هر پروانه صادر شده كه نشان دهنده تولید ۲۸۵ هزار واحد مسكونی در یك فصل است و در صورت ادامه این روند مناسب می توان چشم انداز تولید را یك میلیون و ۱۱۴ هزار واحد تصور كرد. كارشناسان معتقدند با عنایت به ۷۰۰ هزار ازدواج سالیانه و ۱.۳ میلیون كسری مسكن نباید شرایط نسبتا خوبی كه در حوزه ساخت و ساز بوجود آمده را دستخوش تهدید كرد.
سازندگان مشمول مالیات نمی شوند
طرح مالیات بر عایدی سرمایه از جانب مجلس و دولت دنبال می شود. آخرین خبر در این خصوص از آن حكایت می كند كه روز ۲۸ مردادماه این طرح در كمیته مالیاتی كمیسیون عمران مجلس مورد بررسی قرار گرفته و زهرا سعیدی مباركه، عضو این كمیسیون گفته كه طرح مالیات بر عایدی مسكن مشمول سرمایه گذاران نمی گردد، بلكه هدفش سوداگران و دلالان كاذب بازار مسكن می باشد.
طرح مالیات بر خانه های خالی كه زمزمه های آن حدود دو سال قبل به گوش رسید ابتدا در دستور كار مجلس قرار گرفت و حتی كمیسیون اقتصادی مجلس این طرح را به مراحل نهایی رساند. در ادامه عنوان شد كه باید از خرید و فروش های غیرضرور در دیگر بخش های غیرمولد همچون خودرو، سكه و ارز هم مالیات گرفته شود و قرار شد به منظور آن كه یك طرح كامل و كم نقص داشته باشیم دولت لایحه ای را در این خصوص ارائه دهد. اوایل مردادماه امسال سازمان امور مالیاتی طرحی را تهیه كرد كه وزارت اقتصاد آنرا جهت بررسی بیشتر پس فرستاد و قرار شده طرح نهایی تا آخر مردادماه به وزارتخانه ارائه شود.1398/06/02
13:37:17
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , تولید , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است