یك مقام مسئول به مهر خبرداد

13 هزار میلیارد از تسهیلات اشتغال روستایی تخصیص یافت

13 هزار میلیارد از تسهیلات اشتغال روستایی تخصیص یافت به گزارش كار و درآمد مدیر پروژه سرمایه گذاری اشتغال فراگیر و روستایی وزارت كار از تخصیص ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان از منابع ریالی صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی خبرداد.رامین اسدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری و تخصیص منابع تصریح كرد: با مجوز رهبری و حمایت دولت و مجلس ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری اختصاص یافت و معادل ریالی این منابع در چهار مرحله به مبلغ ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان در مدت ۲۰ ماه تخصیص پیدا كرده است.
وی با اشاره به اینكه مرحله پنجم و نهایی تخصیص اعتبار ۱.۵ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی و عشایری پس از افزایش درصد پرداختی بانك ها تخصیص پیدا خواهد نمود اظهار داشت: در مجموع با احتساب تخصیص مرحله آخر منابع صندوق توسعه ملی و منابع بانكهای عامل، بالغ بر ۱۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و عشایری در كشور اختصاص یافته است كه برای اولین بار تمركز اشتغال بر روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر بوده است.
مدیر پروژه سرمایه گذاری اشتغال فراگیر و روستایی وزارت كار با تاكید بر اینكه منابع اشتغال روستایی در نقاط مختلف كشور و با اولویت رَسته های اشتغال زا تقسیم شده است، اظهار داشت: یكی دیگر از مزیت های اجرای این طرح پیشگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و افزایش ماندگاری در مناطق روستایی بوده است چونكه نرخ این تسهیلات در نقاط مرزی ۴ درصد، در مناطق روستایی و عشایری ۶ درصد و برای سرمایه در گردش هم ۱۰ درصد است.
اسدی با اشاره به اینكه دوره بازپرداخت این تسهیلات برای طرح های دارای توجیه اقتصادی تا سقف ۹ سال قابل انجام است، اظهار داشت: برنامه اشتغال روستایی نسبت به سایر برنامه های اشتغالزایی بی نظیر بوده است. نقطه تمایز دیگر این تسهیلات نظارت عالی بر فرآیند پرداخت و بررسی مرحله به مرحله پرداخت تسهیلات با حضور بازرسان در محل اجرای پروژه است كه اگر مغایرت داشته باشد باید اصلاح گردد و اگر منابع به انحراف برود باید به شبكه بانكی بازگردد.
وی به پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر به جامعه هدف با پایش و رصد مداوم اشاره نمود و با تشریح آخرین آمار عرضه تسهیلات اظهار داشت: تابحال حدود ۱۵۵ هزار طرح به چهار بانك عامل جهت بررسی توجیه اقتصادی ارسال شده كه تابحال حدود ۹ هزار میلیارد تومان به ۱۰۴ هزار و ۴۸۷ طرح اشتغال زا پرداخت شده است.
مدیر پروژه سرمایه گذاری اشتغال فراگیر و روستایی وزارت كار درباره اشتغال بوجود آمده هم اظهار داشت: به علت اینكه برخی پروژه ها و طرح های اشتغالزا در مرحله ایجاد هستند طبیعتاً باید پس از تكمیل طرح آمار دقیق را اعلام نمود بنابراین پیشبینی اشتغال بوجود آمده و محقق شده ۲۴۳ هزار و ۴۸۶ نفر است.
اسدی اظهار داشت: نكته حائز اهمیت این است كه بانك ها در حال بررسی طرح های اشتغال متقاضیانی هستند كه در گذشته در سامانه كارا ثبت نام كردند و هر طرحی كه اجرا نشود، قابلیت جایگزینی طرح های دیگر وجود دارد.
پوشش بیمه ای مشاغل روستایی و عشایری از دو روش
وی درباره بیمه اشتغال روستاییان هم اظهار داشت: بر مبنای تكلیف وزیر كار و معاون توسعه اشتغال، دو برنامه برای پوشش بیمه ای آنها انجام خواهیم داد. یكی اینكه كارگاه های مشمول تأمین اجتماعی ملزم به بیمه افراد شاغل در كارگاه هستند و باید فهرست بیمه خویش را برای ما ارسال نمایند در غیر این صورت طرح آنها جزو طرح های دارای انحراف به حساب می آید و اعتبار و تسهیلات پرداخت شده به سیستم باز می گردد.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: همینطور گروه دیگری از اشتغال بوجود آمده در چارچوب برنامه اشتغال روستایی، مشاغل كشاورزی است كه برای شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر و ۲۰ هزار نفر در چارچوب قانون بیمه روستاییان و عشایر دیده شده است. در چارچوب این بیمه بخش اندكی از حق بیمه تمام شاغلان بخش كشاورزی توسط خود افراد تحت عنوان بیمه خود اشتغالی پرداخت می شود و بخش قابل توجهی از حق بیمه این افراد توسط دولت پرداخت می شود. این گروه از شاغلان با پرداخت ۶۶۰ هزار تومان برای یكسال می توانند تحت پوشش بیمه روستاییان و عشایر قرار گیرند.
اسدی درباره اینكه آیا برنامه ای برای ثبت نام متقاضیان جدید دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری فراهم است یا خیر اظهار داشت: به علت اینكه تقاضاهای ثبت شده سقف اعتبارات اختصاص یافته را پوشش داده است ازاین رو هم اكنون امكان ثبت نام از متقاضیان جدید وجود ندارد اما بر مبنای پیگیری شخص وزیر و معاون توسعه اشتغال از مجلس مقرر است از محل بازپرداخت اقساط این اعتبارات، مجدد وام به متقاضیان پرداخت شود؛ ازاین رو باید منتظر اقساط برگشتی باشیم تا بتوانیم برای پرداخت وام جدید اقدام نماییم.

1398/06/12
19:14:45
5.0 / 5
4367
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است