قراردادها ۶۲ درصد افت كرد

ریزش سراسری معاملات مسكن

ریزش سراسری معاملات مسكن به گزارش كار و درآمد معاملات مسكن كل كشور در ۲۲ روز شهریورماه با منفی ۶۲ درصد به بیشترین افت خود در شش سال گذشته رسید؛ در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه ۱۳۹۸ تعداد ۱۸ هزار و ۲۲۹ قرارداد خرید و فروش در كل كشور به امضا رسیده كه كمترین میزان دست كم از سال ۱۳۹۲ تا كنون به حساب می آید.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، آمار اتحادیه مشاوران املاك گویای آن می باشد كه به دنبال روند كاهنده خرید و فروش مسكن در كل كشور كه از اردیبهشت امسال شروع شده، ركورد منفی در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه به ثبت رسیده است. از یكم تا بیست و دوم شهریورماه ۱۳۹۸ در كل كشور ۱۸ هزار و ۲۲۹ قرارداد خرید و فروش ملك امضا شده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۲ درصد كاهش نشان داده است. اجاره نامه هم در این مدت ۳۰ هزار و ۷۷۸ مورد بوده كه از افت ۱۳ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حكایت دارد. كارشناسان می گویند این حجم اندك حتی در سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ كه بازار مسكن در ركود قرار داشت هم مشاهده نشد.
بعد از آن كه در فروردین ماه ۱۳۹۸ تعداد مبایعه نامه ها در كل كشور نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش پیدا كرد، قراردادها در راه نزولی قرار گرفت. مطابق آمار تعداد معاملات هر ماه كاهش یافته است؛ به صورتی كه قراردادهای خرید و فروش مسكن كل كشور در ماه های اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و ۲۲ روز ابتدای شهریور به ترتیب ۶، ۳۴، ۴۰، ۵۳ و ۶۲ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل كاهش یافته است.
هم چنین در شهر تهران آن طور كه اتحادیه صنف مشاوران املاك تهران گزارش داده تعداد معاملات مسكن در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه ۲۲۲۱ مورد بوده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۷۹ درصد كاهش نشان داده است. در این مدت هم چنین ۸۱۶۱ اجاره نامه امضا شده كه نشان دهنده افت ۲۲ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل است. كاهش ۷۹ درصدی معاملات خرید و فروش ملك در پایتخت در شرایطی به ثبت رسیده كه آمار اتحادیه از فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مردادماه به ترتیب كاهش ۴۰، ۴۰، ۶۲، ۶۶ و ۷۵ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می داد. بدین ترتیب بازار مسكن در شهریورماه كه آخرین مهلت فصل جابه جایی به حساب می آید در راه افت قرار داشته است.
قیمت مسكن در سراشیبی
بعد از كاهش معاملات، قیمت های پیشنهادی و قطعی هم نزولی شده است. گزارش های دریافتی از كلانشهرها از انجماد دارایی ها در بخش ملك حكایت دارد و بنابراین نرخ های پیشنهادی ۵ تا ۱۵ درصد كاهش یافته است. در تهران هم قیمت های پیشنهادی و هم قیمت های قطعی افت كرد. مشاهدات نشان داده است كه عمده مالكان قیمت ها را از ۵ تا ۲۰ درصد كاهش داده اند. نرخ ماهیانه هم بر مبنای آمار رسمی در مردادماه برای نخستین بار طی ۲۰ ماه اخیر منفی شد. در مردادماه ۱۳۹۸ قیمت مسكن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید كه نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد یافت.
در شرایط كنونی، انتظارات افزایشی جای خویش را به انتظارات كاهشی در بازار مسكن داده است. متقاضیان واقعی یا پول ندارند یا در انتظار رسیدن به كف قیمت برای ورود به بازار هستند. به عبارت دیگر، تعلیق معاملات كه تا تیرماه از جانب طرف عرضه بود، الان از سوی تقاضا صورت می گیرد.
جزئیات كاهش قیمت مسكن در مناطق مختلف تهران
نبض بازار مسكن در ۱۸ منطقه تهران متوقف و قیمت ماهیانه منفی شد. آمار گویای آن می باشد كه مردادماه ۱۳۹۸ قیمت آپارتمان در مناطق ۱، ۲، ۴، ۵، ۶، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ نسبت به ماه قبل كاهش داشته و تنها در چهار منطقه از تهران شامل ۳، ۸، ۱۶ و ۲۱ نرخ ها تا حد اندكی افزایش را به ثبت رساند. بیشترین افت قیمت ماهیانه در منطقه ۱۹ با ۸.۸ درصد كاهش مربوط می شود.
آرامش بازار مسكن مشروط است
مهدی سلطان محمدی، كارشناس بازار مسكن می گوید: الان می توان با اطمینان از آخر دوره رونق مسكن صحبت كرد. او معتقد است: هدایت امكانات و تقاضای مسكن به اطراف كلانشهرها، كنترل نقدینگی و مهار تورم برای ادامه ی روند آرام بازار ملك ضروری می باشد.
این كارشناس مسكن با بیان این كه معمولا چرخه های رونق و ركود مسكن ۲ تا ۳ سال تداوم داشته است اظهار داشت: شدت رونق و ركود به پارامترهایی بستگی دارد. بعضی عوامل از ركود عمیق این دوره حكایت دارد؛ چون كه پیشبینی رشد توان خانوار با عنایت به تحریم ها بعید است. مبحث دیگری كه امكان دارد این ركود را طولانی تر كند افزایش احتمالی قیمت اسمی مسكن است؛ ولو این كه قیمت واقعی در مقایسه با تورم كاهش پیدا كند.
منبع:

1398/06/25
20:00:14
5.0 / 5
4404
تگهای خبر: اتحادیه , فروش , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است