شفافیت قراردادها با آغاز به كار سامانه روابط كار

كارگرانی كه قرارداد سفید دارند كجا بروند؟

كارگرانی كه قرارداد سفید دارند كجا بروند؟ به گزارش كار و درآمد رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی با تاكید بر رفع نقصها سامانه جامع روابط كار و دعوت از كارگران برای ثبت قراردادهای خود اظهار داشت: سامانه روابط كار از بستن قراردادهای سفید امضا جلوگیری می كند و هرچه قراردادهای كارگران شفاف تر شود با تخلفات بهتر برخورد می شود.فتح اله بیات در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شروع به كار سامانه جامع روباط كار، اظهار نمود: راه اندازی این سامانه و اجرای این طرح مزایای بسیاری دارد و اول از همه به نفع كارگران است تا بتوانند مطالبات قانونی خودرا بهتر و سریع تر پیگیری كنند.

وی اضافه كرد: این طرح بنا به خواسته جامعه كارگری و نمایندگان كارگران و به سبب برخی تخلفات درباب انعقاد قراردادهای كار خصوصاً قراردادهای سفید امضا و عدم رعایت حقوق كارگران عنوان شد و خوشبختانه در چند استان كشور عملیاتی شده است.

كارگران فاقد بیمه و دارای قرارداد سفید كجا بروند؟

رییس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی اضافه كرد: كارگران با شروع به كار سامانه می توانند با در دست داشتن مدارك شناسایی و یك نسخه از قرارداد كار به دفاتر پیشخوان بازگشت و مراحل ثبت قرارداد یا احیانا دادخواست خودرا دنبال كنند.

بیات درباره ثبت قرارداد آن دسته كارگرانی كه قرارداد سفید امضا دارند و نسخه ای از قرارداد در اختیارشان گذاشته نمی گردد، اظهار داشت: متاسفانه برخی كارفرمایان برگه سفیدی مقابل كارگران می گذارند و از آنها امضا می گیرند بدون آنكه تاریخ قرارداد وحقوق و مزایای كارگر را در آن لحاظ كرده باشند كه چنین كارگرانی باید بلافاصله به ادارات كار بازگشت و این مساله را گزارش كنند و كارگران فاقد بیمه هم می توانند با شماره ۱۴۲۰ و واحد ارتباطات مردمی سازمان تامین اجتماعی تماس گرفته و مشكلات خودرا در بین بگذارند.

بازرسان كار قوی تر عمل كنند

این مقام مسئول كارگری با اشاره به اینكه بازرسان كار باید در این خصوص قوی تر عمل كنند، اظهار داشت: بازرسان كار درباب چنین مواردی بعد از گزارش كارگران باید در سریع ترین زمان به اداره یا كارخانه یا شركت مربوطه بازگشت و اگر طرح شكایتی شده باشد سریعا رسیدگی كنند.

به گفته وی، هرچه قراردادهای كارگران شفاف تر شود برخورد با تخلفات مطلوبتر خواهد بود بدین جهت نقصها و ابهامات طرح در حد امكان باید در مراحل اولیه طرح برطرف شود.

بیات اشاره كرد: در مراحل ابتدایی كار امكان دارد طرح با مشكلاتی در اجرا همراه باشد كه باید به مرور زمان این نقصها و مشكلات برطرف و طرح پخته تر شود تا كارایی لازم را داشته باشد.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، سامانه جامع روابط كار از چند زیرمجموعه شامل ثبت دادخواست ها، بررسی مشاغل سخت و زیان آور، حفاظت فنی و ایمنی، آموزش ایمنی نیروهای كار، بیمه بیكاری، بازرسی كار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای كار، بیمه كارگران ساختمانی و طبقه بندی مشاغل تشكیل شده است. با رونمایی از سامانه، امكان ثبت هرگونه شكایت و طرح دادخواست توسط كارگران بدون بازگشت حضوری به مراجع حل اختلاف امكان پذیر و تمام كارفرمایان موظف به ثبت قراردادهای كار با كارگران خود بوسیله این سامانه خواهند بود.

منبع:

1398/07/01
13:27:26
5.0 / 5
4311
تگهای خبر: آموزش , اتحادیه , بیكاری , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است